بازی

روش خاموش و روشن کردن PS5 با استفاده از کنترلر یا دکمه Power روی کنسول

به این آموزش امتیاز دهید
[کل: 12 میانگین: 3.4]

روش خاموش و روشن کردن PS5 با استفاده از کنترلر یا دکمه Power روی کنسول

روش خاموش و روشن کردن PS5

جالب است که بدانید گزینه Power یا خاموش کردن چلی استیشن 5 در یک منوی پنهان جای گرفته است که پیدا کردن آن را برای کاربران دشوار می سازد. در این آموزش می خواهیم چگونگی پیدا کردن این گزینه و روش خاموش کردن، یا ریستارت کردن و یا قرار دادن کنسول PS5 را در Rest Mode یا حالت آسایش به شما نشان دهیم.

آموزش ویدیویی خاموش کردن PS5

آموزش ویدیویی خاموش کردن PS5

روش خاموش کردن پلی استیشن 5 با استفاده از کنترلر

رابط کاربری پلی استیشن 5 تفاوت های بسیاری با کنترلر کنسول نسل های پیشین دارد و برای نمونه گزینه های Power در این کنسول دیگر برای خود یک آیکون جداگانه در بخش Home Screen ندارند. گزینه های Power هم اکنون در بخش Control Center جای دارد که شما تنها می توانید با استفاده از کنترلر بدان دسترسی داشته باشید. برای انجام این کار گام ای زیر را دنبال کنید:

 1. برای رفتن به بخش Control Center پلی استیشن 5 می باید دکمه PlayStation روی دسته دوالسنس کنسول را بفشارید. این دکمه درست در زیر پد لمسی چارگوش کنترلر جای دارد که همانند آیکون PlayStation می باشد. با فشار این دکمه بخش مرکز کنترل در نمایشگر پدیدار می شود، حتی اگر در میانه بازی باشید.
  روش خاموش و روشن کردن PS5 با شیوه های مختلف
  روش خاموش و روشن کردن PS5 با شیوه های مختلف
 2. در بخش Control Center چندین آیکون را می توانید ببینید که مواردی همچون دانلود ها، فهرست دوستان و تنظیمات میکروفون را در بر می گیرد. گزینه های ریستارت و خاموش کردن دستگاه را نیز می توانید در مرکز کنسول PS5 و در راست ترین بخش ردیف آیکون ها پیدا کنید.
  هنگامی که با استفاده از کنترلر روی آیکون Power رفتید، دکمه X را فشار داده تا 3 گزینه به شما نمایش داده شود.

  روش خاموش کردن پلی استیشن 5 با استفاده از کنترلر
  روش خاموش کردن پلی استیشن 5 با استفاده از کنترلر
 1. نخستین گزینه Enter Rest Mode است که PS5 شما را وارد Sleep mode یا حالت خواب می سازد و مصرف برق کنسول را به پایین ترین اندازه می رساند. ویژگی این حالت در این است که کنسول شما همچنان امکان دانلود و نصب به روزرسانی و آپدیت بازی ها را خواهد داشت و بازی شما همچنان در حالت سکون باقی خواهد ماند تا دوباره به ادامه بازی بپردازید.
  حالت Rest Mode پلی استیشن 5
  حالت Rest Mode پلی استیشن 5
 2. با استفاده از گزینه دوم که Turn Off PS5 می باشد می توانید پلی استیشن خود را خاموش کنید. استفاده از این گزینه برای زمانی است که بخواهید کنسول خود را از برق بکشید و یا برای مدتی طولانی از آن استفاده نکنید.
  Turn Off PS5 پلی استیشن
  Turn Off PS5 پلی استیشن
 3. گزینه سوم Restart PS5 پلی استیشن می باشد. این گزینه در زمانی بسیار مناسب خواهد بود که کنسول شما با مشکل روبرو شده باشد تا با ریستارت آن مشکل گشایش یابد.
  گزینه سوم Restart PS5 پلی استیشن
  گزینه سوم Restart PS5 پلی استیشن

خاموش کردن PS5 با استفاده از دکمه فیزیکی روی کنسول

اگر به کنترلر کنسول خود دسترسی ندارید (برای نمونه دسته کنسول کار نکند) شما این امکان را خواهید داشت تا از دکمه Power روی کنسول خود استفاده کنید هرچند که در استفاده از آن می باید دقت لازم را داشته باشید. دیدن دکمه فیزیکی Power یا خاموش/روشن روی کنسول کار دشورای می باشد زیرا این دکمه مشکی بوده و در مرکز نوار مشکی کنسول جای گرفته است. این دکمه در حالت ایستاده در دو اینچی بالای لبه پایینی کنسول جای دارد.

خاموش کردن PS5 با استفاده از دکمه فیزیکی روی کنسول
خاموش کردن PS5 با استفاده از دکمه فیزیکی روی کنسول
 1. اگر از ورژن PS5 که دارای دیسک درایو است بهره می برید، کنسول شما دارای یک لبه بیرونی برای دهانه درایو می باشد. اگر از ورژن دیجیتال PS5 بهره می برید دکمه Power تنها چیزی می باشد که در جلوی کنسول می بینید.
 2. دکمه Power در نمونه های استاندارد دارای دیسک درایو، درست در کنار دکمه eject جای گرفته است. تفاوت میان این دو دکمه را می توان از روی آیکون پاور دریافت. البته دکمه Power کمی به پایین کنسول نیز نزدیک تر می باشد.
 3. پس از دیدن دکمه Power، آن را برای یک ثانیه تپیده(با انگشت لمس کرده) و نگه دارید تا وارد حالت Rest Mode شوید. پایین نگه داشتن دکمه Power برای 3 ثانیه نگه دارید تا کنسول شما خاموش شود.

روش روشن کردن پلی استیشن 5

اگر می خواهید PS5 را دوباره روشن کنید، 3 راه پیش رو خواهید داشت:

 1. تپیدن دکمه Power روی کنسول PS5: تپیدن یک بار دکمه Power روی کنسول باعث روشن شدن آن می شود. تپیدن و نگه داشتن دکمه Power باعث می شود تا شما وارد حالت Safe Mode شوید که برای زمانی مناسب است که کنسول شما به مشکل بر خورده و می خواهید تنظیمات آن را ریست کنید.
 2. روشن کردن کنسول Ps5 با کنترلر: با فشاردن دکمه PlayStation روی  دسته کنسول می توانید کنسول خود را روشن کنید که البته این کار باعث می شود تا کنترلر شما نیز همزمان روشن شود.
 3. روشن کردن PS5 با لینک HDMI و تلویزیون: در این روش هنگامی که تلویزیون خود را روشن می کنید، و یا اینکه منبع input کنسول را سوئیچ کرده باشید، پلی استیشن شما نیز روشن خواهد شد. البته برای استفاده از این گزینه می باید آن را در بخش تنظیمات کنسول PS5 فعال کنید.

به بخش Settings یا تنظیمات پلی استیشن 5 بروید. برای این کار می توانید در بالا راست رابط کاربری  PS5 آیکون چرخ دنده را انتخاب کنید سپس بخش تنظیمات را به پایین پیموده و گزینه System را انتخاب کنید.

روش روشن کردن پلی استیشن 5
روش روشن کردن پلی استیشن 5

در زیرمنوی HDMI گوک (toggle – سوئیچ)روبروی گزینه Enable HDMI Device Link را اگر در دسترس است فعال کنید. توجه داشته باشید که این گزینه برای هر تلویزیونی در دسترس نمی باشد.

روش خاموش و روشن کردن PS5 با شیوه های مختلف
روش خاموش و روشن کردن PS5 با شیوه های مختلف

توجه داشته باشید که با فعال بودن لینک HDMI، اگر تلویزیون خود را خاموش کنید، پلی استیشن 5 وارد حالت Rest Mode خواهد شد. این گزینه بسیار کارامد است اما اگر بخواهید در کنار بازی از تلویزیون خود استفاده های دیگری داشته باشید، بهتر است که این گزینه غیرفعال باشد.

پرسش‌های معمول درباره روشن یا خاموش کردن PS5

دکمه پاور یا خاموش/روشن PS5 کجاست؟

در صورتی که کنسول شما حالت ایستاده داشته باشد، دکمه Power پی اس 5 در پائین و سمت چپ پنل جلوی کنسول و روی بخش مشکی رنگ آن جای دارد.

چطور میشه PS5 رو با کنترلر روشن کرد؟

با فشاردادن دکمه PS5 روی دسته می توانید کنسول را روشن کنید.

منبع
howtogeek

vala

وبسایت آموزشی روشتک در زمینه فناوری های نوین در پایان تابستان سال 2017 میلادی توسط علی عباسی دانشجوی رشته اینترنت و شبکه های گسترده بنیان گذاشته شد که در آغاز برای او تا اندازه ای این کار جنبه سرگرمی داشت، اما رفته رفته و با کار پیوسته، این وبسایت هم اکنون رویه ای جدی تر از پیش به خود گرفته است تا در زمینه آموزش و فناوری های نوین همراهی خوب برای شما باشد.

‫2 دیدگاه ها

 1. خیلی ازتون ممنونم من برام این گزینه اخر فعال بود روی هر دکمه ای میزدم پلستیشن روشن میشد روی مخم بود حتی میخاستم کانال عوض کنم بازم روشن میشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

دکمه بازگشت به بالا