ترفند های آیفون

آیفون های سازگار با شارژ بی سیم [2023]

به این آموزش امتیاز دهید
[کل: 4 میانگین: 2.8]

شارژ بی سیم به این معنی است که می توانید باتری تلفن خود را دوباره و بدون اتصال فیزیکی به باتری خود شارژ کنید. این کار همچنین از آسیب احتمالی درگاه شارژ گوشی شما پیشگیری می کند. متأسفانه ، همه آیفون ها از شارژ بی سیم پشتیبانی نمی کنند ، اما ما به شما خواهیم گفت کدام مدل های آیفون از شارژ بیسیم پشتیبانی می کنند.

آیفون های سازگار با شارژ بی سیم :

 • iPhone 14 Pro, 14 Pro Max > 2022
 • iPhone 14, 14 Plus > 2022
 • iPhone 13 Pro, 13 Pro Max > 2021
 • iPhone 13 and 13 mini > 2021
 • iPhone 12 Pro and 12 Pro Max >> 2020
 • iPhone 12 and 12 mini >> 2020
 • iPhone SE (2nd/3rd generation) >> 2020 & 2022
 • iPhone 11 Pro, 11 Pro Max >> 2019
 • iPhone 11 >> 2019
 • iPhone XR >> 2018
 • iPhone Xs and Xs Max >> 2018
 • iPhone X >> 2017
 • iPhone 8 and 8 Plus >> 2017

چرا شارژ بی سیم؟

هنگامی که باتری آیفون خود را بدون اتصال سیم به آن شارژ می کنید ، این کار، باعث کاهش ساییدگی و فشار یا آسیب احتمالی درگاه شارژ گوشی می شود.

برای نمونه، اگر شما با اتصال سیمی، آیفون خود را شارژ می کنید و اگر گربه شما روی میز کنار تخت بپرد و به گوشی شما بخورد، گوشی شما آویزان شده و این وضعیت به درگاه یا پرت شارژ آن آسیب برساند. باید گفت هرچه زمان کمتری آیفون شما به شارژ متصل باشد، بهتر است.

آیفون های سازگار با شارژ بیسیم و بررسی ویژگی های فنی شارژ بیسیم

پیکره بندی شارژ بی سیم به طور معمول از یک پد مدور گسترده تر از عرض و پهنای آیفون شما تشکیل شده است. شما به راحتی می توانید آیفون خود را روی پد شارژ بگذارید  تا شارژ باتری آغاز شود. از نظر فنی ، فرایند تراوردن (transfer – انتقال) نیرو، به سیم نیاز دارد. یعنی سیم برقی که پد شارژ بی سیم را به پریز برق وصل می کند. انرژی از پریز برق و از راه سیم گذر داده و به پد شارژ بیسیم می رساند.

هنگامی که گوشی شما شروع به شارژ می کند ، نمایشگر آن انیمیشنی دایره مانند را روشن  کرده و همراه با آن پیام شارژ شدن گوشی نمایش داده می شود. یک آذرخش کوچک نیز در بالای آیکون باتری در نوار وضعیت نمایان می شود. در این وضعیت پد شارژ گوشی شما، یک چراغ LED تکی یا چندرنگ را برای نشان دادن وضعیت شارژ روشن می کند. آیفون هایی که از شارژ بی سیم پشتیبانی می کنند مبتنی بر استاندارد باز Qi هستند.

استاندارد QI چیست؟

QI با تلفظ “chee” یک واژه چینی به معنای “نیروی زندگی” می باشد. در اینجا این واژه به استاندارد بی سیمی که کنسرسیوم توان بی سیم (WPC) یا همان Wireless Power Consortium آن را توسعه داده و نگهداری می کند، اشاره دارد. این استاندارد، مقدار انرژی تِراوُرده (transferred – انتقال یافته) بیسیم از یک دستگاه به دستگاه دیگر را تعیین می کند.

استاندارد QI چیست؟
استاندارد QI چیست؟

یک سیم پیچ القایی در پد شارژر بی سیم به طور پیوسته مقدار کمی نیرو را برای آماده به کار بودن دریافت می کند تا اینکه سیم پیچ گیرنده واقع در آیفون شما را شناسایی کند تا پس از آن توان بیشتری را از پریز برق بکشد.

هنگامی که دو سیم پیچ با هم در تماس باشند ، یک میدان الکترومغناطیسی متناوب را ایجاد می کنند. سیم پیچ گیرنده آیفون از این میدان مغناطیسی جریانی تولید می کند که برای استفاده باتری آیفون به جریان مستقیم (انرژی الکتریکی) تبدیل شده است. کل این فرایند را القا مغناطیسی می نامند.

بر پایه استاندارد WPC ، بیش از 3700 محصول دارای گواهی Qi وجود دارد. اگر یک محصول دارای گواهینامه Qi است ، آرم آن را در محصول و بسته بندی آن خواهید دید. کنسرسیوم همچنین یک پایگاه داده محصول Qi-Certified را در اختیار شما قرار می دهد که به کمک آن می توانید پد شارژ بی سیم درستی را برای آیفون خود پیدا و خریداری کنید.

آیفون هایی که از شارژ بی سیم پشتیبانی می کنند

مدلهای آیفونی که از ویژگی شارژ بی سیم پشتیبانی می کنند، مجهز به قاب پشتی شیشه ای می باشند که به سیم پیچ گیرنده آنها این امکان را می دهد تا به سیم پیچ القایی پد شارژر متصل شوند.

با این وجود شما می توانید یک پوشش محافظ را روی آیفون خود نصب کنید و همچنان هم از شارژ بی سیم بهره مند شوید. که البته می باید از گذاردن مواردی که دارای نوار مغناطیسی یا تراشه های RFID  ( همانند کارت های اعتباری ، گذرنامه ها ، کلیدهای هتل و غیره ) در کنار آن خودداری کنید ، زیرا روند شارژ شدن می تواند به عملکرد آنها آسیب برساند. پیش از شارژ گوشی خود این موارد را از کنار آن بردارید یا از یک پوشش محافظ متفاوت استفاده کنید.

البته در مواردی پوشش ها و قاب های کلفت و ضخیم نیز می تواند مشکل ساز باشد. اگر شارژ گوشی آیفون، آغاز نشد، بهتر است آنها را از گوشی خود جدا کنید.

اگر اپل روش تازه ای را برای شارژ معرفی نکند ، آیفون های آینده نیز از همین روش برای شارژ بی سیم بهره خواهند برد.

سرعت شارژ بیسیم چقدر است؟

شاید برای شما هم جای پرسش باشد که آیا شارژ بی سیم سریعتر است یا شارژ سیمی؟ مدلهای آیفون که در بالا آوردیم از هر دو شارژ سریع بی سیم (iOS 11.2 و جدیدتر) و شارژ سریع سیمی پشتیبانی می کنند. با این وجود شارژ بی سیم بطور قابل توجهی کندتر از شارژ سیمی است زیرا هوا نسبت به سیم از رسانایی کمتری برخوردار است.

اگر پیش از ترک خانه یا محل کار به شارژ سریع نیاز دارید ، شارژ سیمی بهترین راه است، اما برای شارژ در طول شب یا هنگامه کار شاید بهتر باشد که از شارژ بیسیم بهره ببرید.

آیفون های سازگار با شارژ بیسیم و بررسی ویژگی های فنی شارژ بیسیم
آیفون های سازگار با شارژ بیسیم و بررسی ویژگی های فنی شارژ بیسیم

استاندارد فعلی Qi از 5 (مشخصات برق پایه) تا 15 وات (مشخصات برق پیشرفته) را پشتیبانی می کند. هرچه این شماره بیشتر باشد ، باتری گوشی سریعتر شارژ می شود. همه آیفون های سازگار با شارژ بیسیم از اساندارد 7.5 وات پشتیبانی می کنند، اگرچه گوشی های تازه تر نیز از استاندارد 10 وات پشتیبانی می کنند.

آیا آیفون شما از شارژ بی سیم پشتیبانی می کند؟

ساده ترین روش برای بررسی اینکه آیا iPhone شما از شارژ بی سیم پشتیبانی می کند ، بررسی دکمه فیزیکی Home است. آیفون های سری X و سری 11 که دارای نمایشگر لبه به لبه هستند، دکمه Home ندارند اما آیفون 8 و 8 پلاس تنها دو مدل با دکمه Home هستند که از شارژ بی سیم نیز پشتیبانی می کنند.

روش دیگر بررسی شماره مدل آیفون است. برای یافتن شماره مدل خود در دستگاه آیفون مسیر Settings > General > About را دنبال نمائید، پس از آن Model Number را بتپید تا شماره مدل آیفون خود را ببینید. شماره مدل آیفون هایی که از شارژ بی سیم پشتیبانی می کنند، در زیر آمده:

 • iPhone 11 Pro Max: A2160 (Canada, U.S.), A2217 (China mainland, Hong Kong, Macao), and A2215 (other)
 • iPhone 11 Pro: A2161 (Canada, U.S.), A2220 (China mainland, Hong Kong, Macao), and A2218 (other)
 • iPhone 11: A2111 (Canada, U.S.), A2223 (China mainland, Hong Kong, Macao), and A2221 (other)
 • iPhone XS Max: A1921, A2101, and A2102 (Japan); A2103 and A2104 (China mainland)
 • iPhone XS: A1920, A2097, and A2098 (Japan); A2099 and A2100 (China mainland)
 • iPhone XR: A1984, A2105, and A2106 (Japan); A2107 and A2108 (China mainland)
 • iPhone X: A1865, A1901, and A1902 (Japan)
 • iPhone 8 Plus: A1864, A1897, and A1898 (Japan)
 • iPhone 8: A1863, A1905, and A1906 (Japan)

نکات مهم درباره شارژ بی سیم آیفون

 1. در هنگام استفاده از شارژر بی سیم چند نکته وجود دارد. ابتدا ، اگر به صورت فیزیکی به یک شارژر یا پورت USB متصل باشد ، آیفون شما شارژ بی سیم نخواهد کرد. بدین معنا که در یک زمان شما تنها می توانید از یک منبع برای شارژ گوشی خود بهره ببرید.
 2. هنگامی که آیفون خود را بصورت بیسیم یا وایرلس شار می کنید، شاید آیفون شما کمی گرمتر از حد معمول به نظر برسد. این حالت زمانی اتفاق می افتد که سیم پیچ های داخل پد شارژ و تلفن به درستی روی هم قرار نگرفته باشند. این احتمال هم هست که باتری شما در انبارد و ذخیره سازی انرژی برق دچار مشکل می باشد
 3. بر پایه گفته های اپل ، در صورت گرم شدن باتری ، iOS ممکن است شارژ بالای 80 درصد را محدود کند. در صورت بروز این رویداد ، اپل پیشنهاد می کند گوشی آیفون و شارژر خود را به جایی خنک تر ببرید. هنگامی که دما کاهش یابد ، آیفون شما به طورعادی شارژ می شود.
 4. ارتعاشات ممکن است مدت زمان شارژ بیسیم آیفون را طولانی تر کرده و یا حتی از شارژ شدن بی سیم باتری آیفون شما جلوگیری کند. نِویت ها (notifications – اعلان ها) ، نوشته ها و دیگر هشدارهایی که از لرزش ها استفاده می کنند ممکن است در حالی که گوشی شماروی شارژر قرار دارد جای آیفون شما را کمی تغییر دهد و تِراوُر (transfer – انتقال) برق را متوقف کند. برای جلوگیری از این مشکل، کافی است آیفون خود را در حالت Do Not Disturb قرار دهید یا هنگام شارژ ویبره و لرزش آن را به طور کامل خاموش کنید.
 5. سرانجام ، اگر در هنگام خواب دست و پایتان خیلی تکان می خورد و خیلی جابجا می شوید، گذاردن آیفونو پد شارژ در کنار تختخواب، می تواند مشکل ساز باشد. در چنین وضعی بهتر است شارژر و آیفون را در جایی دیگر اتاق بگذارید، تا آیفون شما بتواند به درستی شارژ شود.
ایا ایفون ایکس شارژ وایرلس دارد

بله ایفون های سری X پس از آیفون های سری 8، دومین سری آیفون هستند که از شارژ وایرلس یا بی سیم پشتیبانی می کنند و این روند در آیفون های SE و آیفون های سری 11، 12، 13 و 14 نیز ادامه پیدا کرده است.

vala

وبسایت آموزشی روشتک در زمینه فناوری های نوین در پایان تابستان سال 2017 میلادی توسط علی عباسی دانشجوی رشته اینترنت و شبکه های گسترده بنیان گذاشته شد که در آغاز برای او تا اندازه ای این کار جنبه سرگرمی داشت، اما رفته رفته و با کار پیوسته، این وبسایت هم اکنون رویه ای جدی تر از پیش به خود گرفته است تا در زمینه آموزش و فناوری های نوین همراهی خوب برای شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

دکمه بازگشت به بالا