فرآیند بیکار شدن سیستم (System Idle) چیست و چرا از CPU استفاده می کند
فرآیند بیکار شدن سیستم (System Idle) چیست و چرا از CPU استفاده می کند
لینک پیشنهادی

برای حمایت از ما، اینستاگرام روشتک را دنبال کنید

Follow

آیا تا به حال Task Manager را باز کرده اید و متوجه شده اید که System Idle Process از 90٪ CPU شما یا بیشتر استفاده می کند؟ برخلاف تصور شما ، این چیز بدی نیست بلکه در اینجا آنچه در این فرآیند انجام می شود را توضیح خواهیم داد.

فرآیند System Idle چیست و چرا از CPU استفاده می کند؟

System Idle Process چیست؟

اگر داخل برنامه Task Manager ویندوز 10 رفته باشید، مطمئنا فرآیند System Idle Process را که در داخل تب Details قرار دارد مشاهده کرده اید، این فرایند معمولا بیشترین استفاده از CPU شما را دارد.

فرآیند System Idle Process توسط سیستم عامل طراحی و ایجاد شده است. بدون این فرآیند سیستم شما به طور مداوم پردازنده را اشغال می کند.

به عبارت دیگر ، منابع CPU استفاده شده توسط System Idle Process فقط درصد منابع CPU هستند که مورد استفاده قرار نگرفته اند، در صورتی که برنامه ها از 5٪ CPU شما استفاده کنند ، System Idle Process درصد 95٪ را برای CPU شما نشان می دهد.

این نشان دهنده میزان درصد از بازه خالی از CPU می باشد نه مقدار پردازش در حال استفاده .

البته شاید شما فکر کنید که توضیحی که برای این فرآیند در Task Manger آمده است تنها یه توصیف ساده باشد، در صورتی که این توصیف وضعیت این فرایند را در Task Manager به صورت percentage of time the processor is idle توصیف می کند و دارای PID (شناسه فرآیند) 0 می باشد.

ویندوز اطلاعات این فرایند را در تب Processes موجود در Task Manager ویندوز 10 پنهان نموده است تا موارد از استفاده از برنامه مدیریتی فرایند ها ساده تر باشد ، اما هنوز هم در تب  Details این اطلاعات نشان داده می شود.

System Idle Process چیست
System Idle Process چیست

چرا ویندوز به فرایند System Idle Process نیاز دارد؟

بدون این فرآیند همیشه پردازنده، خود را درگیر کارهایی می کند که می تواند سیستم شما را کند بنماید. ویندوز این فرآیند را به عنوان بخشی از حساب کاربری SYSTEM اجرا می کند ، بنابراین همیشه در پس زمینه ویندوز در حال اجرا می باشد.

فرایند System Idle Process از فرایند های بومی سیستم عامل های Windows NT می باشد و قدمت آن به سال 1993 بر می گردد، همچنین در سیستم عامل های مشابه یونیکس مانند لینوکس نیز بوده است اما کمی متفاوتر عمل می کند.

یک System Idle Process در واقع قسمت عادی از سیستم عامل شما می باشد که برای یک سیستم چند پردازنده ای به صورت واحد در هر هسته پردازنده اجرا می گردد، در حالی که سیستم هایی که از hyperthreading استفاده می کنند دارای یک موضوع واحد نبوده و برای هر پردازنده به صورت کلی می باشد.

تنها هدف System Idle Process این است که CPU را مشغول انجام کاری کنند که به معنای واقعی کلمه آن کار منتظر محاسبات بعدی باشد. دلیل این همه کار این است که موضوع های بیکار از اولویت صفر استفاده کنند و پایین تر از موضوعات معمولی قرار بگیرند و باعث شوند وقتی سیستم عامل فرآیندهای اصلی را اجرا کند ، آنها را از صف خارج کند.

سپس ، بعد از تمام شدن آن کار با CPU ، مجدداً دوباره System Idle Process آماده به انجام کار جدید خواهد بود. داشتن موضوع های بیکار همیشه و در حالت آماده، اگر چه CPU در حال اجرا نیست ولی به طور کلی باعث در حال اجرا نگه داشتن هر چیزی بر روی سیستم عامل تاثیر می گذارد.

چرا از CPU استفاده می کند؟

همانطور که قبلاً نیز اشاره شد ، به نظر می رسد که این فرآیند به مقدار زیادی از CPU استفاده می کند ولی این طور نیست، این در زمانی مشهود است که Task Manager را باز می کنید و فرایند های با پردازش بالا را در آن به این صورت می بینید که موضوعی طبیعی می باشد.

برای درک این فرآیند در Task Manager ، باید بر عکس آنچه که معمولاً می دانید فکر کنیدتا به معنای آن برسید. این مورد مقدار استفاده از پردازش را نشان نمی دهد بلکه درصد CPU موجود را نشان می دهد. اگر برنامه ها از 5٪ CPU استفاده کنند ، SIP نشان می دهد كه 95٪ از CPU شمت در حال استفاده است ولی در صورتی که از 95٪ CPU استفاده نشده است.

اما رایانه من کند کار می کند!

اگر رایانه شما کند کار می کند و متوجه استفاده زیاد فرایند System Idle Process از منابع سیستم مخصوصاً CPU شده اید، این تقصیر فرایند مذکور نمی باشد.

رفتار این فرآیند کاملاً طبیعی بوده و نشان می دهد که مشکل به دلیل استفاده زیاد از CPU نیست ، بلکه میتواند ناشی از کمبود حافظه ، ذخیره سازی آهسته و یا چیز دیگری که با منابع رایانه شما کار می کند باشد.

اگر رایانه شما  آهسته تر از عملکرد معمول کار می کند، برنامه ها و پردازش های بلا استفاده را حذف کنید، برنامه های غیر فعال که هنگام راه اندازی رایانه لود نمی شوند را غیر فعال کنید ، انیمیشن های سیستم را کاهش دهید ، فضای بیشتری از دیسک خود را آزاد نگه دارید و یا HDD خود را Defrag کنید.

راه حل زمانی که رایانه من آهسته کار می کند
راه حل زمانی که رایانه من آهسته کار می کند

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید