فایل AVI چیست و چگونه می توان آن را باز کرد

فایل AVI چیست و چگونه می توان آن را باز کرد

فایل AVI چیست و چگونه می توان آن را باز کرد

فایلی با پسوند avi، فایلی آمیخته از صوت و تصویر است. AVI معمول ترین فرمت ویدئویی می باشد که  صدا و تصویر را باهم در خود نگهداری می کند.

فرمت AVI در سال 1992 از سوی Microsoft توسعه داده شد، بطوری که تبدیل به فرمت استاندارد برای سیستم عامل ویندوز گزدید. این فایل دارای فرمتی چند رسانه ای یا multimedia می باشد که صدا و تصویر را با استفاده از کدک هایی همچون DivX و XviD ذخیره سازی می کند.

در فایل AVI از فشرده سازی کمتری برای ذخیره فایل استفاده می شود و برای همین نسبت به فرمت هایی همچون MPEG و MOV، فضای بیشتری را اشغال می کند. این پسوند می تواند بدون استفاده از فناوری فشرده سازی نیز ساخته شود که باعث می گردد تا فایل بی کاست شده و چیزی از دست ندهد و در نتیجه اندازه و سایز بسیار بزگی پیدا کند —چیزی در حدود 2 تا 3 گیگابایت برای یک دقیقه ویدئو.  یک فایل بی کاست یا lossless، جدا از اینکه چند بار باز شده و یا ذخیره می شود، با گذشت زمان کیفیت خود را از دست نمی دهد. همچنین این ویژگی باعص می شود تا فایل بدون نیاز به Codec به آسانی پخش شود.

روش باز کردن و پخش فایل های AVI

AVI فرمتی اختصاصیست که، مایکروسافت آن را ساخته و برای همین اگر بخواهید آن را در سیستم عاملی غیر از ویندوز استفاده کنید، برای پخش آن نیاز به نرم افزار های جانبی خواهید داشت.

فایل AVI چیست, AVI چیست, تاریخچه AVI, معرفی فایل AVI, فرمت AVI, پخش AVI, باز کردن AVI, ویندوز AVI, روشتک, raveshtech, VLC Player, Windows Media Player, مایکروسافت AVI,
فایل AVI چیست

اگر شما از ویندوز استفاده می کنید، تنها کاری که بدان نیاز خواهید داشت، دوبار کلیک فایل است تا ویدئو در Windows Media Player پخش گردد.اما اگر بنا به دلایلی این کار انجام نگرفت می توانید گام های زیر را دنبال کنید:

  1. فایل دلخواه خود را در ویندوز پیدا کنید.
  2. روی فایل راست کلیک کنید.
  3. در پنجره باز شده Open With را انتخاب کنید.
  4. سپس از پنجره پسین، Windows Media Player را بکلیکید. و البته اگر از برنامه های جانبی دیگری همچون VLC در ویندوز خود استفاده می کنید، می تواند آن را انتخاب کنید.فایل AVI چیست, AVI چیست, تاریخچه AVI, معرفی فایل AVI, فرمت AVI, پخش AVI, باز کردن AVI, ویندوز AVI, روشتک, raveshtech, VLC Player, Windows Media Player, مایکروسافت AVI,

پخش AVI در سیستم عامل های دیگر

اگر از macOS یا Linux استفاده می کنید، شرایط برای شما آسان نخواهد بود، چرا که این پلتفرم ها، اپلیکیشن درساختی (built-in) برای پشتیبانی از فرمت AVI ندارند و می باید برای پخش آن از نرم افزار های جانبی همچون VLC Player استفاده کنید، چرا که این Player متن باز و رایگان بوده و نسخه های ویندوز، مک، اندروید، لینوکس و iOS آن را می توانید به آسانی و رایگان دانلود نمائید.

VLC Player از فرمت های گوناگونی پشتیبانی می کند و بسیار توانمند می باشد به گونه ای که حتی کاربران ویندوز نیز استفاده از آن را به استفاده از Windows Media Player برتری می دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا