تاثیرگذارترین بازی های کامپیوتری در تاریخ بازی سازی

تاثیرگذارترین بازی های کامپیوتری در تاریخ بازی سازی

تاثیرگذارترین بازی های کامپیوتری در تاریخ بازی سازی

بازی هایی در تاریخ بازی های کامپیوتری وجود دارند که تاثیری بسیار ریشه ای و مهم در صنعت بازی سازی داشته اند. کاری که این بازی ها انجام داده اند صرفا ماندگاری در تاریخ بازی سازی به دلیل جذب طرفداران فراوان و عاشق نبوده است.

بازی هایی که فراز و نشیب صنعت بازی سازی کامپیوتر را شکل داده اند و بیشترین تاثیر را در صنعت بازیسازی برجا گذاشته اند , از نقاط عطف پیشرفت های گرافیکی تا ایجاد سبک و ژانرهای جدید در صنعت بازی سازی با هر نسخه ای که از آنها منتشر شده است سطح بازی های کامپیوتری را بالا برده اند. در این نوشتار تاثیرگذارترین بازی های کامپیوتری در تاریخ بازی سازی به شما دوست داران بازی های رایانه ای معرفی خواهیم کرد.

Sid Meier’s Civilization-1991

تاثیرگذارترین بازی های کامپیوتر در تاریخ بازی سازی

اغراق امیز نخواهد بود اگر از تاثیر بسیار مهم Sid Meier’s Civilization یا تاریخ تمدن انسان بر روی بازی های استراتژیک ,بازی های شبیه سازی مانند Sims و در مجموع کل بازی های کامپیوتری بگوییم.

نسخه اصلی این گیم که تحت سیستم عامل MS-DOS و قبل از تولد ویندوز اجرا میشد ,امروز قدیمی و کهنه به حساب می آید اما در طول سالیان، بارها بازسازی و اصلاح شده است بنابراین ماهیت اصلی آن از دست نرفته است, گرچه سیستم شبیه سازی این سبک و این بازی همواره در حال پیشرفت و اصلاح بوده اما تاثیرات این نسخه اولیه همچنان پا برجاست و به نوعی ریشه گیم های استراتژیک و شبیه سازی(sim) میباشد.

Doom-1993

تاثیرگذارترین بازی های کامپیوتر در تاریخ بازی سازی

بازی های تیراندازی یا shooter زیادی در طول تاریخ بازی ها ساخته شده اند که به عنوان نمونه های اولیه این سبک شناخته می شوند اما همه آنها تاثیر گرفته از بازی Doom هستند که  در سال 1993 میلادی ساخته شد.

بازی Doom پایه گذار اولیه خیلی از عناصر و اصولی هستند که ما امروز در بازی های سبک شوتر یا تیراندازی شاهد آنها هستیم، مواردی مانند بازی در چشم انداز اول شخص ,مراحل گیم در فضای بدون مرز و پر از رازهای پنهان شده برای کشف, محیط های گسترده و باز, خون ریزی و خشونت بدون حد و مرز. در تمام بازی های شوتر و تیراندازی شما دی ان ای (DNA) گیم Doom را با خود به همراه دارند که بدون شک در اینده نیز همینگونه خواهد بود.

Diablo-1996

بازی کامپیوتر,بازی های قدیمی,تاریخ بازی های کامپیوتر,بازی doom,بازی های کلاسیک,

 

بازی های نقش افرینی در تاریخ بازی سازی حالت های مختلفی را به خود گرفته اند اما در ابتدا فقط گیم Diablo بود که ریشه های بازی چند سبکی را در سال 1996 پی ریزی کرد. گیم Diablo موانعی را که بر سر راه این سبک وجود داشت را از بین برد و خلاقیت بیشتری بر روی طراحی میحط های سیاه چاله و تاریک ایجاد کرد.

ماموریت ها و مراحل بازی وارد فضا و بافت های سه بعدی شدند (این مکانیک طراحی بازی به نوعی است که هنوز بعد از بیش از 2 دهه احساس تازگی در آن وجود دارد) و با خلق قالبیت بازی چند نفره یا Multiplayer بازیکنان توانستند به صورت تیمی یا تک نفره وارد مبارزات شکوهمندی بشوند.

Tomb Rider-1996

بازی کامپیوتر,بازی های قدیمی,تاریخ بازی های کامپیوتر,بازی doom,بازی های کلاسیک,

در سال 1996 که طراحان بازی Dibalo همچنان مشغول اصلاح سبک نقش افرینی یا RPG بودند یک کمپانی کوچک در انگلستان به نام Core Design دنیای تازه ای را وارد صنعت بازی سازی کرد که نوع نوینی از فضای سه بعدی را معرفی کرد.

سارا کرافت با لقب Tomb rider با دو تپانچه وارد عرصه بازی ها شد و اثری نیرومند مانند اثری که ماریو گذاشته بود اما در سبک سه بعدی در جریان بازی سازی را ایجاد کرد. پرش هایی که در جریان گیم نیاز بود، دیگر مانند گذاشته شناور نبود و برای اولین بار نیاز به زمان بندی و دقت عمل بازیک داشت. چالش ها و معماهای بازی ژرف و دقیق و چند وجهی طراحی شده بودند و همچنین سبک تیراندازی و استفاده از اسلحه در جریان این گیم کاملا نو و موثر واقع شده بود.

Half-Life-1998

تاثیرگذارترین بازی های کامپیوتر در تاریخ بازی سازی

Doom در اوایل دهه 90 میلادی اولین گیم بود که سبک شوتر اول شخص را وارد فضای بازی سازی کرد اما این Half-Life یا نیمه جان بود که انقلابی تاره در سبک اول شخص ایجاد کرد. این بازی ثابت کرد بازی اول شخص تیراندازی میتواند بیش از فقط تیراندازی و خون و گلوله باشد.برای اولین بار در داستان بازی ها،  فضایی اخر زمانی و ویرانه خلق شد و گیم از خط داستانی علمی تخیلی بهره میبرد, چیستان های گیم و نوعی بی نظمی زیبا در بازی باعث محبوب شدن این بازی در زمان خودش بود.

Baldur’s Gate-1998

تاثیرگذارترین بازی های کامپیوتر در تاریخ بازی سازی

بازی های RPG یا نقش افرینی و استراتژیک برای سالها در حال باز سازی بود اما بازی Baldur’s Gate به عنوان جوهر اصلی این سبک شناخته میشود. استودیوی بازی سازی کانادایی Bioware at the helm اولین بازیسازانی بودند که از تکنولوژی Legendary Infinity Engine که برای افزودن استایل هنری 2 بعدی واقعی به گیم، استفاده نمودند.

The Elder Scrolls III: Morrowind-2002

بازی کامپیوتر,بازی های قدیمی,تاریخ بازی های کامپیوتر,بازی doom,بازی های کلاسیک,

با شروع سال 2002 استودیوی گیم سازی Morrowind بازی هایی در سبک Baldur’s Gate را توسط موتورهای بازی قدرتمندتر وارد دنیای 3 بعدی کرد و به این وسیله چیز ذاتا منحصر به فرد را آفرید. از خلاقیت هایی که در این گیم به کار برده شده بود می توان به کارخانه های زیرزمینی یا جانوران قارچی سر به فلک کشیده که حتی خلاقیت بازی های مدرنی مانند Oblivion یا Skyrim نیز نمی تواند با آن برابری کند، اشاره داشت.

جدای از ساختار تکنیکی و تخصصی بازی , TESIII، دنیایی مجازی در گیم ها خلق کرد که همه بازی های نقش افرینی یا RPG شروع به دنبال کردن مسیر آن کردند.

2004-World of Warcraft

تاثیرگذارترین بازی های کامپیوتر در تاریخ بازی سازی

در سال 2004 که بازی های کامپیوتری به سرعت در حال رشد بود , World Of Warcarft گیم بسیار نیرومند و از لحاظ اقتصادی موفقی بود که وارد عرصه بازی های رایانه ای شد. بازی نیرومند و افسانه ای World Of Warcarft از سنت پیشینانیش در بازی های استراتژیک جدا شد و وارد قالب نقش افرینی اکشن یا action-RPG شد.

فضای وار کرافت که در تصویری کارتونی و انیمیشنی از آزروث بود، توانست پلی میان بازی های تحت شبکه و اینترنتی و بازی تکنفره و شخصی ایجاد کند.شاید امروز World Of Warcarft مانند گذشته، برترین بازی در این ژانر نباشد اما همیشه در بین بهترین بازی های چند نفره انبوه یا (MMO (massively multiplayer online باقی خواهد ماند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا