اندروید

روت کردن موبایل اندروید چیست

به این آموزش امتیاز دهید
[کل: 0 میانگین: 0]

روت کردن موبایل اندروید چیست

روت کردن موبایل اندروید چیست

از نقطه نظر واژه شناسی   root با مبرابر فارسی ریشه یا بیخ، بخشی از پیکره یک گیاه است که بطور معمول در زیر سطح خاک پنهان می باشد. البته روت کردن یه تلفن هوشمند بطور کلی نسبت به این معنا بسیار متفاوت می باشد. با روت کردن موبایل های اندروید، کاربران آن می توانند بالاترین سطح دسترسی را به زیرسامانه تلفن داشته باشند. به عبارتی به این میزان دسترسی به فایل های سیستمی در گوشی های اندروید، دسترسی root می گویند. اینکار برای دسترسی شما به داده ها، بکاپ ها، یا تغییر base تلفن هوشمندتان بسیار سودمند می باشد.

روت کردن یا  rooting چگونه کار می کند؟

با روت کردن دستگاه اندروید،  شما بطور اساسی kernel تازه ای را روی گوشی هوشمند خود نصب می کنید. کرنال، راهنمایی است که به نرم افزار شما می گوید، چگونه از درگاه سخت افزاری دستگاهتا استفاده نماید. به زبان ساده، kernal، مجوز دسترسی و تنظیمات بیشتر را روی دستگاهتان می دهد.

پیشنهادی: مگاهنگ مجله بررسی و پخش همزمان آهنگ با متن و معنی مجله مگ آهنگ
آموزش روش ها و تر فند های اندروید | روشتک
آموزش روش ها و تر فند های اندروید | روشتک

Custom Rom چیست؟

ROM، سامانه ای مبتنی بر اندروید است. در واقع رام سیستمی است که شما روی گوشی خود، با آن کار می کنید. برای نمونه: TouchWiz، رامیست که از سوی سامسونگ توسعه داده شد و یا HTC sense  و دیگر رام ها، ولی کاستوم رام، رامی است که از سوی یک گروه یا فرد مستقل، توسعه داده شده است. برای نمونه: CyanogenMod، یک Custom ROM و مبتنی بر اندروید “pure” می باشد. در واقع؛ کاستوم رام، مجموعه ای از داده های سازگار با چیپ ROM (حافظه خواندنی) گوشی شما می باشد، که روی تلفن شما ارائه می شوند.

 

آیا پس از رویت کردن موبایلمان، سیستم عامل آن همچنان اندروید باقی می ماند؟

بله، 100%، همه کاستوم رام ها، مبتنی بر اندروید می باشند.

آیا پس از روت کردن گوشی اندروید، امکان آپدیت رسمی آن وجود دارد؟

بله و نه، با روت کردن گوشی دیگر نمی توانید بروزرسانی های رسمی را  بصورت روهوا یا همان OTA دریافت نمایید، ولی همچنان می توانید، آنها را بصورت دستی نصب نمایید.

 

روت کردن موبایل اندروید چه سود هایی دارد؟

همانطور که پیشتر گفتیم با روت کردن گوشی اندروید، روی آن کنترل کامل پیدا می کنیم و افزون بر نصب کاستوم رام های دلخواه؛ می توانید برنامه هایی را که بزور عادی امکان پاک کردن آنها نیست، حذف نموده  و یا یک پشتیبان یا بکاپ کامل از داده های خود بگیرید.

اگر موبایل اندروید خود را روت نماییم، بدون اینکه، روی آن کاستوم رام دیگری نصب نماییم، آیا مشکلی برای گوشی ما پیش می آید؟

نه، هیچ مشکلی، و این امکان را خواهید داشت که سپستر، یک کاستوم رام ، روی آن نصب نماییم.

Custom Recovery چیست؟

recovery mode حالتیست که به شما اجاز می دهد تا بازسازی و اصلاحاتی را در گوشی اندروید خود انجام دهید. هنگامی که دستگاه خود را روت می کنید، کاستوم ریکاوری نیز در کنار آن نصب می شود که در واقع یک recovery mode اصلاح شده می باشد. با رفتن به وضعیت recovery mode، کاربران می توانند از داده های خود یک بکاپ کامل بگیرند و یا اینکه کاستوم فریم دلخواه خود را نصب نمایند.

فلش کردن یا همان flashing چیست؟

فلش کردن یک ROM در واقع همان نصب ROM می باشد.

آیا امکان شکست عملیات روت کردن هست؟

در عکلیات روت کردن، خطراتی هست، برای نمونه اگر فرایند روت کردن قطع شود و یا اینکه Kernal انتخابی با گوشی سازگار نباشد. اگر فرایند را بدرستی دنبال کنید و همه چیز از جمله خطاهای احتمالی را بدانید، همه چیز بخوبی انجام خواهد شد.

آیا برای روت کردن نیاز به رایانه داریم؟

در بیشتر موارد بله. برنامه هایی هستند که نیاز پیدا خواهید کرد تا آنها را در کامپیوترتان نصب کنید همانند: Odin برای گوشی های سامسونگ  و Flashtool برای گوشی های سونی.

چکونه می توانیم موبایل خود را deroot نماییم؟

معمولا آسان ترین راه برای درآمدن از حالت روت، نصب ROM رسمی کارخانه، روی دستگاه اندرویدتان می باشد. البته این کار بستگی به روشی که برای روت کردن دستگاه خود بکار برده اید دارد. شاید نیاز پیدا کنید تا از برنامه هایی همانند Triangle Away استفاده نمایید.

منبع: androidpit.com

روت کردن موبایل اندروید چیست

روت کردن موبایل اندروید چیست

vala

وبسایت آموزشی روشتک در زمینه فناوری های نوین در پایان تابستان سال 2017 میلادی توسط علی عباسی دانشجوی رشته اینترنت و شبکه های گسترده بنیان گذاشته شد که در آغاز برای او تا اندازه ای این کار جنبه سرگرمی داشت، اما رفته رفته و با کار پیوسته، این وبسایت هم اکنون رویه ای جدی تر از پیش به خود گرفته است تا در زمینه آموزش و فناوری های نوین همراهی خوب برای شما باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا