موش های راننده و خودروی مینیاتوری

موش های راننده و خودروی مینیاتوری

موش های راننده و خودروی مینیاتوری

پژوهشگران دانشگاه ریچموند در ویرجینیا به موشها آموختند كه چگونه بتوانند یك ماشین مینیاتوری را برای گردآوری مواد غذایی برانند و به طرز شگفت آوری با سنجش كورتیكواسترون که نشانگر استرس و سطح دهیدروپئوآندروسترون است دریافتند که این کار برای موش ها آرامش بخش می باشد. این خودروی مینیاتوری از یک ظرف غذای پلاستیکی شفاف ساخته شده که روی یک پلتفرم چهار چرخ که با باتری کار می کند سوار شده است. موش ها از سه میله مسی به عنوان فرمان استفاده می کنند تا در هنگام ایستادن روی کف آلومینیومی و گرفتن میله های مسی با پنجه های خود، مدار الکتریکی را تحریک کنند و به جلو حرکت نمایند.

اما چه شد؟ در آزمایش انجام شده شش موش ماده و یازده موش نر در مسافت طولانی از میوه ها قرار داده شدند تا با حرکت بسوی آنها پاداش خود را بگیرند. از این رو آنها ممکن است بیشتر از آنچه که تصور می شد باهوش باشند، اما پیش از تصمیم گیری در ساخت خودروهای واقعی برای صاحبان موش می باید ، آزمایش های بیشتری انجام گیرد.

 

کلی لمبرت، پرفسور روانشناس و عصب شناس رهبر این آزمایش گفت: “موش ها یاد گرفتند که با اتومبیل به روشهای منحصر به فردی حرکت کنند و حتی از الگو های  فرمانی متفاوتی که پیشتر استفاده نمی کردند، برای رسیدن به پاداش استفاده نمایند. من اعتقاد دارم كه موشها از آنچه بیشتر مردم نسبت به آنها تصور می كنند باهوش تر هستند و بیشتر حیوانات از طرق منحصر به فرد باهوش تر از آنچه تصور می كنیم، هستند. “

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا