spaceاخبار فناوری

تصویرسازی ناسا از سیاه چاله

تصویرسازی ناسا از سیاه چاله

تصویرسازی ناسا از سیاه چاله

چه می شود اگر یک راه ایمن برای نزدیک شدن به سیاه چاله وجود داشته باشد ، مانند فیلم Interstellar؟ سیاه چاله احتمالاً چیزی شبیه به این تجسم ناسا خواهد بود. این شبیه سازی نشان می دهد که سیاه چاله با مواد  انباشته شده که به سمت آن کشیده می شوند احاطه شده است و ذرات در یک دیسک برافزایش یا accretion disc قرار گرفته اند ، جایی که سرعت چرخش مواد به سرعت نور نزدیک می شود ، در نتیجه گرم شدن مواد باعث درخشش آن می شود، این در حالی که قسمت بیرونی دیسک با سرعت کمتری می چرخد. برای آگاهی بیشتر ویدئوی زیر را ببینید.

 

 

اما چرا نور در طول موجهای مختلف ظاهر می شود؟ دلیل آن گرانش سیاهچاله است که نمای آن را پیچان می کند، زیرا ذرات نور در نزدیکی مرکز سیاه چاله سرعت بیشتری دارند در حالی که در قسمت بیرونی سرعت کمتری دارند. این باعث می شود که دیسک نوری سیاه چاله دارای خطوط نوری گوناگونی داشته باشد.

 

 

جرمی اشنمن، که این تصویر را در مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا در گرینبلت، مریلند ساخته می گوید: ” شبیه سازی ها و فیلم هایی از این قبیل واقعاً به ما کمک می کنند تصور کنیم که انیشتین چه می گوید وقتی که می گفت گرانش باعث پیچش ساختار سِپاش (فضا) و زمان می شود. تا همین اواخر، این تجسم ها محدود به تخیل و برنامه های رایانه ای ما بودند. من هرگز فکر نمی کردم که روزی دیدن سیاهچاله واقعی امکان پذیر باشد”

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن