spaceبرجسته ترین مطالب

عکس بروز شده ناسا از نقطه آبی کمرنگ که توسط Voyger 1 در سال 1990 گرفته شده

عکس بروز شده ناسا از نقطه آبی کمرنگ که Voyger 1 در سال 1990 آن را گرفته است

عکس بروز شده ناسا از نقطه آبی کمرنگ

نقطه آبی کمرنگ یا Pale Blue Dot چیست؟ در واقع این نام عکسی مشهور از زمین است که در 14 فوریه 1990 توسط سِپاشناو (spacecraft – فضاپیمای) وویجر 1 ناسا در هنگام برون رفت از سامانه خورشیدی گرفته شده است یعنی در جایی فراتر از نپتون و در فاصله 3.7 میلیارد مایلی از خورشید است. در آن زمان ، مدیران این ماموریت به وویجر 1 فرمان دادند كه برای آخرین بار رو به زمین کند که در این جریان این فضاپیما توانست 60 عکس بیندازد که در واقع تبدیل به نخستین عکس پرتره خانوادگی از سامانه خورشیدی ما گردید. برای آگاهی بیشتر می توانید ویدئوی زیر را ببینید.

 

این تصویر نمادین که به عنوان نقطه آبی کمرنگ یا Pale Blue Dot شناخته می شود، زمین را در پرتو پراکنده ای از نور خورشید نشان می دهد و از آنجا که وویجر 1 از زمین بسیار دور بوده ، کره زمین در آن همانند یک نقطه نور و به اندازه یک پیکسل نشان داده می شود. اما کارل ساگان کجا در کجای این داستان است؟ خُب ، او نقش برجسته ای را در برنامه فضایی ایالات متحده ایفا کرد ، زیرا این دانشمند برجسته سیاره ای از دهه 1950 رایزن و راهنمای ناسا بود. او همچنین پیش از پرواز به ماه با اِستارنوردان (astronauts – فضانوردان) آپولو نشستی کوتاه داشته است.

"<yoastmark

Sagan در آغاز سال 1981 ایده ای را مطرح نمود که روی یکی از دو کاوشگر وویجر، دوربین سوار شود. او با اینکه می دانست فاصله میان وویجر با زمین بسیار خواهد بود و عکس ها جزئیات چندانی را نشان نخواهند داد، ولی دریافت که به این عکس ها نیاز دارد تا به مردم جهان نشان دهد که سامانه خورشیدی که زمین در آن جای دارد، تنها تکه ای بسیار بسیار کوچک از دریا کیهان است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا