ثبت سونامی کوازار توسط تلسکوپ فضایی هابل ناسا

ثبت سونامی کوازار توسط تلسکوپ فضایی هابل ناسا

ثبت سونامی کوازار توسط تلسکوپ فضایی هابل ناسا

تیمی از اخترشناسان که در حال مطالعه داده های تلسکوپ فضایی هابل ناسا هستند ، پر انرژی ترین برون جریان هایی را که تاکنون در جهان دیده شده است را کشف کرده اند. آنها از کوازار سرچشمه می گیرند و در فضای میان ستاره ای همانند تسونامی بر روی کهکشان هایی که در آن زندگی می کنند آوار می شوند. افزون بر انتشار مقدار بسیار فراوان انرژی ، کوازارها حاوی سیاهچاله های بسیار حجیم هستند که با ماده در حال سقوط ساخته شده اند و می توانند 1000 برابر درخشان تر از کهکشان های میزبان خود که دارای صدها میلیارد ستاره هستند، باشند. در این ویدئو می توانید اطلاعات بیشتری در مورد کوازارها بدست آورید.

 

هنگامی که سیاه چاله شروع به خوردن ماده می کند، گاز داغ دور آن را فرا می گیرد و با برون دهی شدید تابشی، باعث ایجاد کوازار می شود. بادهای با فشار بالای تابش از مجاورت سیاهچاله ، مواد را از مرکز کهکشان دور می کنند. شتاب این برون دهی آنچنان بالا می باشد که سرعتش تنها کمی از سرعت نور کمتر می باشد.

فروش ویژه A71
Quasar
Quasar

جرمیا پی استریکر، کیهان شناس برجسته از دانشگاه کلمبیا در نیویورک و دانشگاه پرینستون در نیوجرسی می گوید: ” هم نظریه پردازان و هم ناظران دهه ها است، می دانند که برخی از فرایندهای فیزیکی شکل گیری ستارگان را در کهکشان های عظیم را مسدود می کند ، اما ماهیت این روند تاکنون یک راز بوده است. قرار دادن برون دهی های مشاهده شده در شبیه سازیهای ما ، این مشکلات ناگشوده را در تکامل کهکشانی حل خواهد کرد. “

Quasar
Quasar

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا