رونمایی از پروژه Silica و ذخیره داده در شیشه توسط مایکروسافت

رونمایی از پروژه Silica و ذخیره داده در شیشه توسط مایکروسافت

رونمایی از پروژه Silica و ذخیره داده در شیشه توسط مایکروسافت

مایکروسافت در کنفرانس Ignite 2019 ، پروژه سلیکا (Project Silica) را به نمایش گذاشت ، پروژه سلیکا روشی نوآورانه برای ذخیره داده ها روی شیشه می باشد. این کمپانی با همکاری کمپانی برادران وارنر، فیلم اصلی “سوپرمن” 1978 را در یک دیسک شیشه ای با ضخامت 75 در 75 و 2 میلی متر قطر ذخیره سازی کرده است. مایکروسافت از لیزر فروسرخ برای رمزگذاری داده ها در “وکسل ها” استفاده می کند ، پیکسل ها در فضای سه بعدی شیشه تصویری مسطح را می سازند تا  داده ها درون شیشه ذخیره شوند. اما چه مقدار داده می تواند در این دیسک شیشه ای ذخیره شود؟ خوب ، یک قطعه شیشه به ضخامت 2 میلی متر می تواند دارای بیش از 100 لایه وکسل باشد که تقریبا 75.6 گیگابایت داده را بهمراه کدهای افزونگی خطا در خود ذخیره کند. برای آگاهی بیشتر ویدئوی زیر را ببینید.

هدف اصلی پروژه Silica

هدف اصلی پروژه Silica ذخیره داده های “سرد” یا داده های بایگانی شده است که ممکن است دارای ارزش بسیار بالایی باشند یا اینکه شرکت ها موظف به حفظ آن باشند، اما نیازی به دسترسی مکرر ندارند. کلیت داده ها ممکن است شامل آفراس (information – اطلاعات) پزشکی کل زندگی یک بیمار ، داده های تنظیم مقررات مالی ، قراردادهای قانونی ، آفراس (information – اطلاعات) زمین شناسی برای اکتشاف انرژی و همچنین برنامه های ساختمانی باشد که ممکن است شهرها برای بایگانی کردن بدان نیاز داشته باشند.

هدف اصلی پروژه Silica
هدف اصلی پروژه Silica

Ant Rowstron ، معاون آزمایشگاه و همکار پژوهشی مایکروسافت درکمبریج انگلستان ، که با دانشگاه ساوتهمپتون همکاری دارد می گوید: “این پروژه چیزی نیست که در خانه استفاده شود و یا بان فیلم ببینید یا بازی ویدئویی انجام دهید. ما در حال ایجاد انباره هایی هستیم که در مقیاس ابری فعالیت می کند. چیز بزرگی که ما می خواهیم از میان ببریم،چرخه گران قیمت انتقال و بازنویسی داده ها به نسل آینده است. :

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا