K2-18b سیاره ای با بخار آب و مداری قابل زیست

K2-18b سیاره ای با بخار آب و مداری قابل زیست

K2-18b سیاره ای با بخار آب و مداری قابل زیست

برای نخستین بار سیاره ای بسیار بزرگتر از زمین با محیطی تابشی یافت شده است که در اتمسفرش نشانه هایی از بخار آب شناسایی شده، این سیاره که K2-18b نام گرفته در فرای سامانه خورشید ما گرد ستاره ای دیگر و در یک منطقه قابل سکونت در حال گردش است. هابل، تلسکوپ فضایی ناسا، بخار آب را در جو K2-18b پیدا کرده ، این سیاره به گرد یک ستاره کوتوله قرمز کوچک در فاصله 110 میلیون سال نوری از زمین و در صورت فلکی لئو دیده شده. پس از تأیید گزارش ها، این نخستین و تنها سیاره فرا خورشیدی شناخته است که در اتمسفرخود هم آب دارد و هم دمائی که آب در آن می تواند بصورت مایع روی یک سنگی استقرار پیدا کند. برای آگاهی بیشتر می توانید فیلم زیر را ببینید.

شوربختانه، زندگی روی K2-18b  میتواند بسیار دشوارتر از زندگی روی زمین باشد زیرا این سیاره به گرد خورشید کوتوله قرمزی می گردد که آن را مدام زیر تابش های پرتوان خود قرار می دهد. افزون بر این جرم K2-18b هشت برابر بیشتر از جزم زمین است ، به این معنی که وزن آن به طور قابل توجهی بالاتر از سیاره خود ما خواهد بود.

ناسا در خبرگزاری ها گفته که K2-18b یکی از صدها سیاره فراخورشیدی super-Earths  یا ابر زمین است که توده آنها فاصله میان زمین و نپتون را پر می کند. انتظار می رود ماموریت TESS ناسا صدها ابر زمین دیگر را در سالهای آینده ردیابی کند. نسل بعدی تلسکوپ های فضایی  از جمله تلسکوپ فضایی جیمز وب ، قادر به توصیف جزئیات اتمسفر سیارات فرا خورشیدی خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا