سینما

فیلم جوکر با بازی خواکین فینیکس تاریکتر و ژرف تر از همیشه

به این آموزش امتیاز دهید
[کل: 0 میانگین: 0]

فیلم جوکر با بازی خواکین فینیکس تاریکتر و ژرف تر از همیشه

فیلم جوکر با بازی خواکین فینیکس تاریکتر و ژرف تر از همیشه

2 ساعت حضور در کنار خواکین فینیکس (Joaquin Phoenix) بازیگر نقش جوکر , شاهزاده دلقک ها، لبخندی از عصبانیت را روی لبهای بینند پدید می آورد. جوکر فیلمی ژرف تر, تاریکتر و پریشان تر از هر فیلمی است که تا این لحظه بر اساس شخصیت های کتاب های کمیک ساخته شده است.جوکر تنها یک شخصیت جذاب برای بررسی و مطالعه نیست , ایا یک ابر قهرمان است یا بعبارتی یک ابر ضد قهرمان ؟ فیلمی که مانند هیچ فیلم دیگری نیست.جوکر فیلمیست که از لحاظ ساختاری و اخلاقی کاملا متفاوت از سینمای معاصر کمیک ساخته شده است.

 Arthur Fleck (جوکر) شخصیتی است که هر روز گریم دلقک را برای برای استخدام روی صورت خود دارد, آرایشی که روی چهره جوکر می بینیم، چهره ای است که نیمی از آن خندان و نیمه دیگرش گریان است , این گریم نمادی از یک حالت عصبی و روانی میباشد که باعث ایجاد لبخند اجباری و غیر ارادی بر چهره شخص میشود.

جوکر تاریکتر و عمیق تر از همیشه

آرتور به همراه مادر ناتوان خود در یک بلوک اپارتمان قدیمی و کهنه زندگی میکند و کمک های اندک دولت هم کمکی به شرایط او نمیکند و از طرفی به عنوان یک استند آپ کمدین و دلقک، توفیقی به دست نمی آورد, تقریبا آرتور با هر کسی که مواجه میشود به دلیل مشکلات روانی و ظاهر خاصی که دارد مورد تحقیر یا خشونت علنی و آشکار قرار میگرد, اما مارپیچ اصلی زندگی او بعد از یک حادثه درون ایستگاه مترو دچار یک تحول بزرگ و ترسناک می شود.

زوال و سقوط جوکر آیینه زوال و فساد شهر گاتهام است,سال 1981 میلادیست و شهر گاتهام پر از زباله با موش های غول پیکری که در زباله ها به دنبال غذا هستند و توماس وین (پدر بتمن) به عنوان شهردار گاتهام مشغول به کار است و در نقطه مقابل کالین وین جز اقلیت یک درصدی منفور شهر است که در تلویزیون و با وقاحت مردم شهر گاتهام را دلقک می نامد. زمانی که اختلاف طبقاتی در شهر به اوج خود میرسد جوکر با روشی جسورانه انگشت خود را روی نبض سیاسی و اقتصادی شهر می گذارد، درست همانند این است که جوکر در حال آتش زدن به یک بشکه باروت می باشد.

جوکر تاریکتر و عمیق تر از همیشه

خواکین فینکس به طرز حیرت اوری نقش جوکر را ایفا میکند , جوکری به سبک و سیاق خودش همانطور که جک نیکلسن و هیث لجر جوکرهای خاصی را وارد سینما کرده بودند ایفای نقش میکند, جوکری که از لحاظ فیزیکی و روحی به طرز وحشتناکی یک اجرای خارق العاده به حساب میاید. برای ایفای این نقش خواکین فینکس 23.5868 وزن کم کرده است و تا حدودی استخوان بندی بدنش را دچار تغییراتی ناخوشایند کرده است. زمانی که او به عنوان یک شخصیت کمیک در فیلم می دود اینطور به نظر می آید که کفش های بزرگی تمام مدت به کف پایش چسبیده اند.

جوکر تاریکتر و عمیق تر از همیشه

اساسا گذشته جوکرها با شوخی و لودگی ها و جنون سادیستی تعریف شده است, ویژگی مشخص کننده آرتور این است که او دارای یک روح بیمار است. آرتور (جوکر) همدردی و همدلی قدرتمندی در مورد مشکلاتی که خودش با انها مواجه بوده است مانند سیستم مراقبت و بهداشت روان که عمیقا ناراحت کننده است از خود نشان میدهد. حتی زمانی که آرتور از خط قرمزهای وجدانی عبور میکند این همدردی و همدلی عمیق در او باقی میماند. در این فیلم ببیننده رگه هایی از بی عدالتی هایی که در جهان انسانی وجود دارد را درک میکند البته این موضوع توجیه کننده رفتارهای جوکر نیست ولی ببینده متوجه میشود چه عواملی باعث تغییر مسیر جوکر شده است.

نکته دیگری که این فیلم را متمایز میکند کارگردانی و همکاری تاد فیلیپس خالق سه گانه فیلم Hangover است, فضای زیبایی شناسانه فیلم که بر اساس اوایل سال های دهه 80 میلادی ساخته شده است کاملا قانع کننده است , صداهای پس زمینه فیلم مانند بوق تلفن ها , واق واق سگها, وز وز تلویزیونها، همه اینها بازتابنده فضای روحی آرتور هستند.

 

شاید کپی برداری آشکار از فیلمهای دهه 70 و 80 مارتین اسکورسیزی را بتوان یکی از ضعف های این فیلم برشمرد , جوکر فیلمی است که به وضوح در سایه فیلمهای کلاسیک اسکورسیزی قرار دارد ولی با اذعان آشکار به این مطلب احساس نامطلوب به این کپی برداری در بیننده کمرنگ می شود.از نکات مهم دیگر جوکر میتوان به بازیگران در سایه ولی مهمی مانند رابرت دنیرو اشاره کرد که همه اینها باعث میشود شخصیت آرتور بیشتر بدرخشد و به نوعی کامل کننده شخصیت جوکر هستند.

 

vala

وبسایت آموزشی روشتک در زمینه فناوری های نوین در پایان تابستان سال 2017 میلادی توسط علی عباسی دانشجوی رشته اینترنت و شبکه های گسترده بنیان گذاشته شد که در آغاز برای او تا اندازه ای این کار جنبه سرگرمی داشت، اما رفته رفته و با کار پیوسته، این وبسایت هم اکنون رویه ای جدی تر از پیش به خود گرفته است تا در زمینه آموزش و فناوری های نوین همراهی خوب برای شما باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
اینستاگرامخوشحال میشیم اینستاگرام مارو دنبال کنید

دیدن آموزش‌ها و اخبار ویدئویی تو اینستا می تونه جذاب باشه. ما تازه کارمون رو در اینستا آغاز کردیم. از ما پشتیبانی کنید