iPadOSترفند های آیفون

روش روشن یا خاموش کردن اینترنت آیفون یا آیپد (آپدیت 2022)

به این آموزش امتیاز دهید
[کل: 15 میانگین: 2.9]

اگر در حال استفاده از یک آیفون یا آیپد (Wi-Fi + Cellular) هستید ، احتمالاً در حالی که از خانه یا محل کار خود دور هستید ، برای دسترسیبه شبکه اینترنت، به اینترنت دیتا یا داده گوشی نیاز خواهید داشت. شما به آسانی می توانید اینترنت دیتا یا داده آیفون خود را روشن و خاموش کنید. در این آموزش با ما همراه باشید تا روشن یا خاموش کردن اینترنت آیفون یا آیپد و همچنی حل مشکل روشن شدن خودکار اینترنت ایفون  ,و نیز غیرفعال کردن اینترنت 5G آیفون را به شما نشان دهیم.

نوشتار پیوسته: فعال كردن بلوتوث ايفون | خاموش كردن بلوتوث آيفون و آیپد

آموزش ویدیویی روشن كردن اينترنت ايفون و خاموش کردن آن

آموزش ویدیویی روشن كردن اينترنت ايفون و خاموش کردن آن

خاموش و روشن کردن اینترنت دیتای آیفون یا آیپد از بخش Control Center

 1. سریعترین راه برای روشن یا خاموش کردن اینترنت دیتای آیفون یا آیپد استفاده از بخش Control Center است.

بخش Control Center در iOS و iPadOS، مجموعه ای از میانبرها برای انجام کارهای متداول مانند تنظیم روشنایی نمایشگر ، تنظیم ولوم  ، پخش آهنگ و موارد دیگری از این دست است. همچنین به عنوان راهی برای راه اندازی سریع ویژگی هایی مانند چراغ قوه یا دوربین گوشی می باشد.

 • در آیفون X و سری های تازه‌تر که از ورژن iOS 12 و بالاتر از آن استفاده می کنند: لبه بالا-راست نمایشگر را پایین بکشید.
 • در آیفون 8 یا دیگر آیفون های قدیمی که از iOS 11 و پایین تر استفاده می کنند و یا دارای دکمه فیزیکی Home هستند: لبه پایینی نمایشگر را بالا بکشید.
  روش باز کردن Control Center در آیفون و آیپد
  روش باز کردن Control Center در آیفون و آیپد
 1. پس از باز شدن Control Center، به دنبال آیکون گردی که در میان آن یک آنتن رادیویی نقش بسته است بگردید.
 2. شما می توانید با تپیدن این آیکون، اینترنت گوشی خود را روشن یا خاموش کنید:
 • سبز بودن این آیکون به معنای روشن بودن ایترنت داده یا دیتا می باشد.
 • خاکستری بودن این آیکون به معنای خاموش بودن اینترنت داده یا دیتا است.
روش روشن یا خاموش کردن اینترنت آیفون یا آیپد
روش روشن یا خاموش کردن اینترنت آیفون یا آیپد

اگر اینترنت دیتای گوشی شما خاموش باشد، برای اتصال به اینترنت، می توانیید از اینترنت Wi-Fi استفاده نمائید. برای خاموش کردن ایترنت داده یا دیتای آیفون، شما همچنین می توانید در بخش Control Center، آیکون هواپیما را نیز، بزنید تا با روشن شدن وضعیت پرواز، اینترنت دیتای شما خاموش شود.

البته این ویژگی اینترنت Wi-Fi شما را نیز خاموش می کند. ولی این امکان را دارید تا دستی، دوباره وایفای خود را روشن کنید.

خاموش یا روشن کردن اینترنت گوشی آیفون از بخش تنظیمات

 1. برای اینجام این کار، در آیفون یا آیپد خود به بخش Settings یا تنظیمات بروید. آیکون بخش تنظیمات یک چرخ دنده می باشد که در برگه اصلی دستگاه شما جای دارد.
  خاموش یا روشن کردن اینترنت گوشی آیفون از بخش تنظیمات
  خاموش یا روشن کردن اینترنت گوشی آیفون از بخش تنظیمات
 2. پس از رفتن به بخش تنظیمات، گزینه Cellular را بتپید.
  گزینه Cellular بخش تنظیمات آیفون
  گزینه Cellular بخش تنظیمات آیفون
 3. اکنون چِفتِ روبروی گزینه Cellular Data را بتپید تا اینترنت دیتای گوشی شما روشن شود. سبز بودن آن به معنای روشن بودن و خاکستری بودنش به معنای خاموش بودنش است.
  گزینه Cellular Data
  گزینه Cellular Data
 4. شما همچنین می توانید در این بخش با استفاده از گزینه Cellular Data Options، در مسافرت های برون مرزی، اینترنت دیتای رومینگ خود را خاموش کنید تا از پرداخت هزینه های سنگین فعال بودن آن بپرهیزید.

مشکل روشن شدن خودکار اینترنت ایفون

کمپانی اپل از زمان iOS 7 ویژگی Control Center را معرفی نمود. با این ابزار شما می توانی به سرعت به بسیاری از بخش‌های گوشی خود از جمله وایفای یا بلوتوث دسترسی داشته باشید و آنها را روشن یا خاموش کنید.

اگر برای شما این پرسش پیش آمده است که چگونه گوشی من خودبخود اینترنتش روشن می شود، بهتر است بدانید یکی از دلایل مشکل روشن شدن خودکار اینترنت ایفون، خاموش کردن اینترنت Wi-Fi از بخش Control Center آن را کاملا خاموش نمی کند. بلکه 24 پس از آن، وای‌فای گوشی شما خود بخود روشن خواهد شدو به روتر خانه یا سر کار شما متصل می شود. پس بهتر است که وایفای خود را از بخش تنظیمات خاموش کنید.

خاموش کردن وایفای از بخش Control Center آیفون کلید خاموش و روشن کردن اینترنت وای‌فای در تنظیمات iOS


خاموش کردن ویژگی Wi-Fi Assist در آیفون

کمپانی اپل از زمان عرضه iOS ۹ ویژگی های Wi-Fi Assist یا وای‌فای کمکی را نیز معرفی نمود که این ویژگی به طور خودکار در صورت ضعیف بودن  اینترنت شبکه وای فای، اتصال شما را به اینترنت دیتای گوشی منتقل میکند.

با این که این ویژگی در مواردی کار آمده است اما به این معنا است که هنگامی که در خانه یا سرکار اینترنت وای فای شما ضعیف باشد،  اتصال شبکه اینترنت شما می تواند به صورت تصادفی به اینترنت دیتای گوشی جابجا شود و باعث مصرف بیش از حد اینترنت گران قیمت دیتای شما  تمام شدن حجم آن گردد.

پس یکی از دلایل مشکل روشن شدن خودکار اینترنت ایفون میتواند فعال بودن ویژگی Wi-Fi Assist باشد. برای خاموش کردن ویژگی وای فای کمکی گام های زیر را دنبال کنید:

 • در گوشی آیفون خود به بخش Settings یا تنظیمات بروید.
 • در تنظیمات آیفون به بخش Cellular بروید.
  گزینه Cellular بخش تنظیمات آیفون
 • اکنون بخش Cellular را به پایین پیموده و در زیر فهرست بلند بالای برنامه‌ها، گزینه Wi-Fi Assist را پیدا کنید و چِفتِ روبروی آن را بزنید تا خاموش و غیرفعال شود.

  روشن شدن خودکار اینترنت دیتای ایفون
  روشن شدن خودکار اینترنت دیتای ایفون

  با این کار دیگر در صورت ضعیف بودن اینترنت وای‌فای، iOS، اتصال اینترنت شما را بصورت خودکار به اینترنت گوشی منتقل نمی کند.

محدود کردن دسترسی برنامه به اینترنت داده در بخش تنظیمات Cellular آیفون

گاهی که از اینترنت داده یا دیتای گوشی آیفون خود کمی استفاده می کنید، متوجه می شوید که حجم بالایی از بسته اینترنت گوشی خود را استفاده کرده اید!! دلیل این موضع این است که برنامه ای در پس زمینه iOS به اینترنت گوشی شما دسترسی داشته و در حال بالا کشیدن بسته اینترنتی شماست، بدون اینکه این را بدانید.

برای محدود کردن دسترسی برنامه‌هایی مشخص از دسترسی به اینترنت گوشی آیفونتان به مسیر Settings > Cellular بروید و در لیست برنامه‌ها هر برنامه‌ای را که گمان دارید استفاده بالایی از اینترنت دارد با زدن چِفتِ روبروی نام آن، جلوی استفاده اش از اینترنت را بگیرید.

برای فعال نمودن دسترسی برنامه، می توانید با زدن دوباره چفت، امکان استفاده آن از اینترنت گوشی را فراهم کنید.

روش غیرفعال کردن اینترنت 5G آیفون برای کاهش مصرف شارژ باتری

استاندارد شبکه اینترت 5G نرخ سرعت نقل و انتقال داده ها را در گوشی های همراه بسیار بالا می برد اما در کنار این جنبه مثبت، یک جنبه منفی نیز با خود بهمراه دارد و آن افزایش میزان مصرف شارژ باتری است که سرعت خالی شدن شارژ باتری گوشی شما را شتاب می بخشد.

اما اپل برای جلو گیری از خالی شدن سریع شارژ باتری گوشی به شما این امکان را داده تا شبکه 5G را هر زمان که خواستید روی گوشی خود خاموش و غیر فعال کنید. در این آموزش ما چگونگی غیرفعال کردن اینترنت 5G را در گوشی آیفون به شما نشان خواهیم داد پس با ما همراه باشید.

چگونه شبکه 5G را در گوشی آیفون غیرفعال کنیم؟

برای انجام این کار گام های زیر را دنبال کنید:

 1. نخست در آیفون خود برنامه وارد بخش Settings یا تنظیمات شوید.
 2. سپس در بخش تنظیمات گزینه Cellular را برگزینید.
 3. اکنون در بخش Cellular گزینه Cellular Data Options را انتخاب نمائید
 4. پس از آن در بخش Cellular Data Options, گزینه Voice & Data را بتپید.
 5. اکنون در بخش Voice & Data، در میان گزینه های نمایش داده شده LTE را برگزینید تا شبکه 5G غیرفعال گردد. البته بعنوان روش جایگزین می توانید 5G Auto را برگزینید تا گوشی آیفون شما بصورت خودکار شبکه 5G را فعال یا غیرفعال کند تا عمر باتری گوشی شما افزایش یابد.

  توجه داشته باشید که اگر آیفون شما بصورت سخت افزاری از 5G پشتیبانی نمی کند شما این گزینه را نخواهید دید زیرا مودم 5G را اپل برای نخستین بار تنها در گوشی های آیفون 12، آیفون 12 پرو، آیفون 12 پرو مکس و آیفون مینی کار گذاشته است و گوشی های قدیمی از این مودم بهره نمی برند.

فعال کردن دوباره شبکه 5G در ایفون

 1. با انجام گام‌های بالا شبکه 5G در گوشی شما غیرفعال خواهد شد برای فعال سازی آن می توانید دوباره مسیر Settings > Cellular > Cellular Data Options” > “Voice & Data” را دنبال نموده و گزینه 5G یا Auto 5G را دوباره فعال و روشن نمائید.

پرسش‌های معمول درباره اینترنت دیتای آیفون

اینترنت داده یا Cellular Data چیست؟

Cellular Data اصطلاحی است به معنای اتصال به اینترنت با استفاده از شبکه تلفن همراه. این بدان معناست که می توانید به راحتی و بدون نیاز به  Wi-Fi به اینترنت دسترسی داشته باشید. همه مدل های iPhone از اینترنت داده تلفن همراه پشتیبانی می کنند ، و مدل های خاصی از iPad با عنوان “Wi-Fi + Cellular” نیز از آن پشتیبانی می کنند.

چرا اینترنت دیتای گوشی را خاموش می کنیم؟

در دسترس بودن اینترنت دیتا چیز خوبی است ، اما گاهی پیش می آید که بخواهید اینترنت گوشی خود را بصورت موقت خاموش کنید.
یکی از دلایل غیرفعال کردن اینترنت تلفن همراه این است که بسیاری از برنامه های تلفن همراه برای دسترسی به اینترنت داده یا دیتا موجب افزایش مصرف شارژ باتری می شوند و بسیاری از انها حتی حجم بسته اینترنتی شما را نیز می خورند. برای صرفه جویی در هزینه مصرف اینترنت ، می توانید اینترنت داده یا دیتای تلفن همراه خود را خاموش کنید، شما همچنین می توانید با پیکربندی آن تعیین کنید که کدام برنامه ها می توانند از اینترنت دیتای گوشی شما استفاده نمایند و حتی مقدار مصرف داده را نیز برای آنها مشخص کنید.
اگر سیگنال Wi-Fi که اغلب از آن استفاده می کنید در یک مکان خاص ضعیف است ، ممکن است تلفن شما برای دسترسی به اینترنت به طور خودکار، اینترنت داده یا دیتا را روش کند و هزینه مصرف اینترنت شما بدون اینکه متوجه شوید بالا برود.
به همین دلیل ، برخی افراد برای عیب یابی اتصالات Wi-Fi ، باید داده یا دیتای تلفن همراه را خاموش کنند. با خاموش بودن اینترنت دیتای گوشی، کاربر می تواند سرعت و اتصال Wi-Fi را به طور دقیق اندازه گیری کند و از این امر مطمئن باشد که اینترنت خود را از وایفای دریافت می کند و نه داه یا دیتا.

منبع
howtogeek

vala

وبسایت آموزشی روشتک در زمینه فناوری های نوین در پایان تابستان سال 2017 میلادی توسط علی عباسی دانشجوی رشته اینترنت و شبکه های گسترده بنیان گذاشته شد که در آغاز برای او تا اندازه ای این کار جنبه سرگرمی داشت، اما رفته رفته و با کار پیوسته، این وبسایت هم اکنون رویه ای جدی تر از پیش به خود گرفته است تا در زمینه آموزش و فناوری های نوین همراهی خوب برای شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

دکمه بازگشت به بالا