ویندوز

روش اجرای Clean Boot در ویندوز 10

به این آموزش امتیاز دهید
[کل: 1 میانگین: 4]

روش اجرای Clean Boot در ویندوز 10

روش اجرای Clean Boot در ویندوز 10

رایانه های نوین با صدها فراروند و سرویس طراحی شده تا سیستم عامل شما به روانی کار کند. گاهی برنامه یا سرویسی را که نصب می کنید ممکن است با سرویس های اصلی سیستم عامل شما تداخل پیدا کند و در نتیجه باعث crash غیر منتظره برنامه یا پیام های error و یا کند شدن رایانه شما شود.

برای خطا یابی در ویندوز شما می توانید رایانه خود را در حالت Safe Mode راه اندازی کنید که این روش بیشتر درایورها و سرویس های شما را غیرفعال می کند و حتی ممکن است در این میان چیزهایی را که می خواهید تست کنید غیرفعال کند. به جای Safe Mode  برای عیب یابی و خطایابی می توانید در ویندوز خود یک Clean Boot انجام دهید و بصورت موقت برنامه های startup و سرویس های غیر ضروری ویندوز 10 را غیرفعال کنید. پس ار آن می توانید آنها را فعال کنید و ببینید که آیا سیستم دچار مشکل می شود یا نه.

توجه: پیش از انجام کار، بهتر است که System Restore Point را تنظیم کرده و یا از سیستم عامل خود بکاپ بگیرید. نکته دیگر این که این آموزش را روی رایانه که به یک شبکه مدیریتی متصل است انجام ندهید، منظورمان رایانه هایی همانند رایانه های یک کمپانی می باشد، البته به احتمال فراوان ابزار های مورد استفاده در این آموزش در چنین رایانه هایی از سوی مدیریت غیرفعال می شوند.

چگونه در ویندوز 10 یک Clean Boot را اجرا کنیم؟

  1. برای باز کردن پنجره Run، کلیدهای میانبر Win+R را بزنید.
  2. در پنجره Run، می باید msconfig را تایپ کنید و دکمه OK را بکلیکید.روش اجرای Clean Boot در ویندوز 10,اجرای Clean Boot در ویندوز 10, Clean Boot در ویندوز 10, حالت Clean Boot در ویندوز. عیب یابی ویندوز با clean boot, خطایابی با clean boot در ویندوز, روشتک,raveshtech, clean boot, ویندوز 10 clean boot, ویندوز 10
  3. با انجام گام بالا، پنجره System Configuration باز می شود.
  4. در میان زبانه های بالای پنجره، زبانه Services را کلیک کنید.
  5. گزینه Hide All Microsoft Services را در پایین پنجره تیک دار کنید و پس از آن دکمه Disable All را کلیکیده، سپس Apply و پس از آن دکمه OK را کلیکید.با انجام گام بالا، پنجره System Configuration باز می شود, در میان زبانه های بالای پنجره، زبانه Services را کلیک کنید, گزینه Hide All Microsoft Services را در پایین پنجره تیک دار کنید و پس از آن دکمه Disable All را کلیکیده، سپس Apply و پس از آن دکمه OK را کلیکید,روشتک,raveshtech
  6. در پنجره نمایان شده دکمه Exit Without Restart را کلیک کنید. البته رایانه خود را restart خواهید کرد ولی پیش از آن می باید گامی دیگر را انجام دهید.با انجام گام بالا، پنجره System Configuration باز می شود, در میان زبانه های بالای پنجره، زبانه Services را کلیک کنید, گزینه Hide All Microsoft Services را در پایین پنجره تیک دار کنید و پس از آن دکمه Disable All را کلیکیده، سپس Apply و پس از آن دکمه OK را کلیکید,روشتک,raveshtech,در پنجره نمایان شده دکمه Exit Without Restart را کلیک کنید. البته رایانه خود را restart خواهید کرد ولی پیش از آن می باید گامی دیگر را انجام دهید.
  7. اکنون می باید برنامه های جانبی startup را که ممکن است منجر به بروز مشکلاتی در رایانه شما شوند را غیرفعال کنید. برای ان کار کلید های Ctrl+Shift+Escape را برای باز کردن Task Manager بفشارید و سپس زبانه Startup را بکلیکید.اکنون می باید برنامه های جانبی startup را که ممکن است منجر به بروز مشکلاتی در رایانه شما شوند را غیرفعال کنید. برای ان کار کلید های Ctrl+Shift+Escape را برای باز کردن Task Manager بفشارید و سپس زبانه Startup را بکلیکید,روشتک,raveshtech
  8. برای غیرفعال کردن تک تک برنامه ها، پس از گزیدن هر برنامه، دکمه Disable را بکلیکید. شوربختانه راهی برای غیرفعال کردن همه برنامه بصورت یکباره در این زبانه وجود ندارد.اکنون می باید برنامه های جانبی startup را که ممکن است منجر به بروز مشکلاتی در رایانه شما شوند را غیرفعال کنید. برای ان کار کلید های Ctrl+Shift+Escape را برای باز کردن Task Manager بفشارید و سپس زبانه Startup را بکلیکید,روشتک,raveshtech

روش خطایابی پس از Clean Boot

پس از غیرفعال کردن برنامه ها، رایانه خود را restart کنید که می باید بدون هیچ یک از برنامه ها و سرویس های startup بالا بیاید. پس از بالا آمدن ویندوز، می توانید مباحثی را که پیش از آن با آنها درگیر بودید را عیب یابی کنید. اگر با error یا خطایی روبرو شدید که می گوید، برنامه ای معین اجرا نمی شود، این خطا طبیعی است چرا که شما همه سرویس های غیر ضروری را غیر فعال کرده اید.

پیشنهادی: مگاهنگ مجله بررسی و پخش همزمان آهنگ با متن و معنی مجله مگ آهنگ

اگر Clean Boot مشکلی را که پیشتر با آن درگیر بودید درست کرد، می توانید برنامه و سرویس ها را دوباره فعال کرده و رایانه خود را restart کنید. البته ما به شما سفارش می کنیم که برنامه ها و سرویس ها را تک تک فعال کنید، حتی اگر انجام این کار بسیار طولانی شود. این کار به شما امکان می دهد تا دریابید که کدام برنامه یا سرویس عامل بروز خطا در رایانه شماست.

پس از پایان فرایند عیب یابی؛ دوباره به بخش msconfig و زبانه Services رفته و دکمه Enable All را بکلیکید و سرویسی را که عامل بروز خطاست جداگانه غیرفعال کنید. همچنین به بخش startup در Task Manager رفته و برنامه های جانبی را فعال کنید و برنامه ای را که عامل بروز خطاست جداگانه غیرفعال کنید.

 

 

vala

وبسایت آموزشی روشتک در زمینه فناوری های نوین در پایان تابستان سال 2017 میلادی توسط علی عباسی دانشجوی رشته اینترنت و شبکه های گسترده بنیان گذاشته شد که در آغاز برای او تا اندازه ای این کار جنبه سرگرمی داشت، اما رفته رفته و با کار پیوسته، این وبسایت هم اکنون رویه ای جدی تر از پیش به خود گرفته است تا در زمینه آموزش و فناوری های نوین همراهی خوب برای شما باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا