روش پاک کردن cache یا حافظه پنهان اندروید

فایل Cache یا حافظه پنهان چیست

0
90
روش پاک کردن cache یا حافظه پنهان اندروید, پاک کردن cache اندروید, پاک کردن حافظه پتهان اندروید, پاک کردن cache برنامه اندروید, فایل cache اندروید,چرا فایل های cache یا حافظه پنهان ساخته می شوند؟,پاکسازی cache یا حافظه پنهان دستگاه اندروید شما چه سود هایی دارد؟, فایلcache چیست, کاربرد فایل cache, روشتک, raveshtech, آموزش فناوری, آموزش اندروید, ترفندهای موبایل, ترفند های اندروید, اندروید, فایل cache, حافظه پنهان
به این نوشتار امتیاز دهید.

روش پاک کردن chache در اندروید

روش پاک کردن chache در اندروید

گوشی هوشمند شما فضای محدودی برای ذخیره سازی دارد که می تواند به سرعت پاک شود، برنامه هایی که شما معمولا روی گوشی اندروید نصب می کنید، برای ذخیره آفراس (information – اطلاعات) فایل ها و پرونده های تازه ای را ایجاد می کنند.

این داده فایل های موقتی، با نام Cache یا حافظه پنهان شناخته می شوند و بخش بزرگی از فضای ذخیره سازی در گوشی شما را همین فایل ها و پرونده های cache اشغال و پر می کنند.

لینک پیشنهادی

چرا فایل های cache یا حافظه پنهان ساخته می شوند؟

گوشی هوشمند شما برای فراخوانی سریعتر آفراس (information – اطلاعات) برنامه ای که باز کرده اید از داده های موقتی ذخیره شده در گوشی شما استفاده می کند. برای نمونه برنامه Spotify به برای دسترسی به لیست آهنگ هایی که بیشتر اوقات بدان ها گوش می دهید از فایل های cache استفاده کند ودیگر نیاز به باز کردن و load کردن دوباره تک تک آهنگهای شما نخواهد داشت.

هر فایل cache تنها منساب برنامه مربوطه خود می باشد و برای برنامه های دیگر کاربردی نخواهد داشت، برای نمونه برنامه فیسبوک از cache یا حافظه پنهان برنامه تلگرام استفاده نمی کند. در بیشتر مواقع اگر برنامه تشخیص دهید که آفراس (information – اطلاعات) ذخیره شده دیگر سودمند نمی باشد، آن را از بخش فایل های cache خود حذف می کند. وبسایت ها، بازی ها و برنامه ها، همگی برای بهبود سرعت دسترسی شما، از فایل ها و پرونده های cache استفاده می کنند. فایل های cache، معمولا در پس زمینه دستگاه شما پنهان و دائم کار می کنند و سرعت دستگاه شما را بالا می برند.

پاکسازی cache یا حافظه پنهان دستگاه اندروید شما چه سود هایی دارد؟

فایل ها و پرونده های cache، مهم هستند و معمولا نیازی به پاکسازی آنها نخواهید داشت. هر چند که گاهی پاکسازی دستی این فایل ها می تواند برای گوشی شما یودمند باشد.

پاکسازی فایل cache چندین سود را به دنبال دارد:

 • پاکسازی فایل های cache، فضای پر شده گوشی شما را خالی می کند. اما این که چاره موقتیست، چرا هر زمان که از برنامه ای استفاده می کنید، فایل های cache نیز دوباره ساخته می شوند.
 • گاهی فایل های cache کهنه وقدیمی دچار خرابی می شوند و این در روال کاری برنامه مشکل ساز می شود، پس پاکسازی این فایل های خراب می تواند مشکل برنامه را بگشاید.
 • فایل های cache کهنه و قدیمی، بصورت بالقوه دارای مشکلاتی در زمینه امنیت و حریم خصوصی می باشند. برای نمونه، برخی از وبسایت های مرورگر شما ممکن است دارای آفراس (information – اطلاعات) حساسی باشند و اگر کسانی که غیر مجازند، در صورت دسترسی می توانند آنها بربایند.
 • اگر برنامه یا مرورگری از آوردن واپسین نسخه یک برگه خودداری می کنند، پاکسازی cache آنها را وادار به آپدیت کردن برگه می کند.

آیا می باید فایل های cache اندروید خود را بصورت مستمر پاک کنیم؟

اکنون که سود های پاکسازی cache را می دانید، پیش خود می اندیشید که آیا می باید برای پاکسازی دستی فایل های cache اندروید خود زمانبندی کنید. باید گفت که زمانبندی در این کار بهره وری چندانی ندارد. فراموش نکنید که فایل ها و پرونده های cache برای افزایش سرعت دسترسی شما به محتوای برنامه ساخته شده اند.

در اینجا چند دلیل را برای پاکسازی فایل های cache برای شما بازگو می کنیم ولی پاک کردن زمانبندی شده و مستمر فایل های cache را پیشنهاد نمی کنیم، چرا که خود سیستم عامل اندروید دارای سازوکاری در-ساخت می باشد که به مرور فایل های را که استفاده نمی شوند پاکسازی می کند و این، سازوکار به خوبی کار خود را انجام می دهد. اما دلایل اصلی پاک کردن فایل cache:

 •   فایل cache برنامه شما خراب شده باشد و این خرابی، به روند کاری برنامه شما خدشه وارد کند.
 • برای حفظ حریم خصوصی،  فایل هایی را که دارای آفراس (information – اطلاعات) شخصی و حساس می باشند را پاک کنید.
 • در صورت کمبود فضای ذخیره سازی در گوشی و در صورتی که  نمی خواهید عکس ها، ویدئو ها و برنامه های خود را پاک کنید، cache گوشی را پاکسازی کنید.

چگونه فایل های cache گوشی اندروید خود را پاک کنیم؟

در ورژن های تازه اندروید، نیاز خواهید داشت تا فایل های cache هر برنامه را جداگانه پاک کنید. فراموش نکنید که نیاز به پاکسازی همه فایل های cache به ندرت پیش می آید. در بسیاری از موارد پاک کردن فایل cache چندین برنامه می تواند مشکل کمبود فضای ذخیره سازی را در گوشی شما بگشاید.

 1. در گوشی یا تبلت اندروید خود به بخش Settings یا تنظیمات بروید و بخش Storage یا ذخیره سازی را برگزینید.چگونه فایل های cache گوشی اندروید خود را پاک کنیم؟,در گوشی یا تبلت اندروید خود به بخش Settings یا تنظیمات بروید و بخش Storage یا ذخیره سازی را برگزینید.,روشتک,raveshtech
 2. در لیست منوها، Other Apps یا برنامه ها را بتپید. این منو، لیست همه برنامه های نصب شده در اندروید را به شما نمایش می دهد.چگونه فایل های cache گوشی اندروید خود را پاک کنیم؟,روشتکraveshtech
 3. اپلیکیشن و برنامه مورد نظر خود را که cache یا حافظه پنهان بالایی دارد را بتپید. شما همچنین می توانید منوی 3 نقطه بالا گوشی را تپیده و در فهرست نمایش داده شده گزینه Sort by Size یا ترتیب بر اساس سایز را بتپید. در اینجا ما برنامه Chrome را بر می گزینیم.چگونه فایل های cache گوشی اندروید خود را پاک کنیم؟,در لیست منوها، Other Apps یا برنامه ها را بتپید. این منو، لیست همه برنامه های نصب شده در اندروید را به شما نمایش می دهد.,روشتک,raveshtech
 4. در برگه آفراس (information – اطلاعات) برنامه، دکمه Clear Cache یا پاک کردن حافظه پنهان را بتپید.چگونه فایل های cache گوشی اندروید خود را پاک کنیم؟,روشتکraveshtech

با انجام گام های بالا می توانید، فایل های cache یا حافظه پنهان هر برنامه ای را در گوشی اندروید خود پاک کنید. اگر دکمه Clear Storage یا پاک کردن داده ها را بتپید، همه داده های برنامه را خواهید رووید (حذف خواهید کرد) و این کار برنامه شما را ریست می کند.

در اندروید هایی با ورزن قدیمی به شما این امکان داده شده تا همه فایل های cache یا حافظه پنهان را یکجا پاک کنید. برای این کار به مسیر Settings> Storage>CachedData بروید.

نظری به این نوشته روشتک بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید