هارد ویندوز به چه مقدار فضای خالی نیاز دارد؟
هارد ویندوز به چه مقدار فضای خالی نیاز دارد؟
لینک پیشنهادی

برای حمایت از ما، اینستاگرام روشتک را دنبال کنید

Follow

هارد ویندوز به چه مقدار فضای خالی نیاز دارد؟

هارد ویندوز به چه مقدار فضای خالی نیاز دارد؟

ایده بدی خواهد بود اگر، درایو اصلی را که سیستم عامل ویندوز روی آن نصب است، کاملا پر نمائیم زیرا این کار مشکلات گوناگونی را برای ویندوز، به بار خواهد آورد. اما ویندوز ما چه مقدار فضای آزاد نیار دارد؟

چرا ویندوز شما به فضای خالی نیاز دارد؟

ویندوز شما به دلایل گوناگون به فضای آزاد و خالی نیاز دارد. اگر درایو شما پر شود ، شما قادر نخواهید بود فایلهای تازه را در درایو ذخیره کنید یا مواردی از جمله به روزرسانی های Windows  را بارگیری کنید. برنامه ها، اغلب نیاز به ساخت فایل ها و پرونده های حافظه نهان یا cache دارند ، از این روی، شاید با crash یا ارورهای دیگری روبرو شوند. اگر شمار فراوانی برنامه را باز کنید، به حافظه اضافی نیاز خواهید داشت و نیاز ویندوز به افزایش پیج بندی، بالا می رود و از آنجایی که حافظه آن محدود شده، یا برنامه شما crash خواهد کرد یا اینکه باز نخواهد شد.

هارد ویندوز به چه مقدار فضای خالی نیاز دارد؟
هارد ویندوز به چه مقدار فضای خالی نیاز دارد؟

برای نمونه، هنگامی که ما یک درایو را در رایانه شخصی ویندوز 10، کاملاً پر کردیم و می کوشیم که خطایاب ها یا troubleshooters را که در آن می باشد، ران نمائیم، با پیام ” A problem is preventing the troubleshooter from starting” روبرو می شویم و ویندوز جزئیات بیشتری را درباره این مشکل ارائه نمی دهد. اما آزاد کردن فضا، اجازه می دهد تا troubleshooters آغاز به کار کند. در واقع این این ابزارها نمی توانند بدون داشتن فضا در ویندوز کار کنند ، و برنامه های دیگر نیز ممکن است بدون هیچ دلیل مشخصی همین مشکل را پیدا کنند، مگر اینکه دریابید که فضای درایو سیستم ویندوز شما پر شده و آن را  خالی نمائید.

هارد ویندوز به چه مقدار فضای خالی نیاز دارد؟
هارد ویندوز به چه مقدار فضای خالی نیاز دارد؟

هرچند بهتر است بدانید تاکنون درصد یا مقدار گیگابایت فضای خالی، برای ویندوز مشخص نشده و مایکروسافت نیز گویی آن را بصورت یک راز برای خود نگه داشته است. البته قواعدی در این زمینه مشخص شده است که بدانها خواهیم پرداخت.

قانون 15٪ Thumb برای درایوهای مکانیکی

معمولا سفارش می شود که 15 تا 20 درصد درایو را خالی بگذارید. این قانون از آنجا برامده که ویندوز بصورت سنتی و برای دفرگمنت نیاز به 15% فضای خالی دارد.اگر 15٪ فضای خالی ندارید ، ویندوز نمی تواند درایو شما را به خوبی دفرگ نماید. هرچند که این موضوع درباره هاردهای مکانیکی درست است و درباره هاردهای SSD صادق نمی باشد و جالب تر اینکه این مقدار در هارد های SSD بیشتر و محافظه کارانه تر می باشد.

هارد ویندوز به چه مقدار فضای خالی نیاز دارد؟
هارد ویندوز به چه مقدار فضای خالی نیاز دارد؟

قانون 25 درصدی Thumb برای هارد های SSD

درایوهای جامد نیز به طور سنتی نیاز به فضای ازاد زیادی دارند. در غیر اینصورت آنها به مرور زمان کند می شوند. در سال 2012 ، Anandtech  سفارش کرد بر پایه آزمایش های انجام شده، 25٪ از درایو جامد را خالی بگذارید تا جلوی کاهش سرعت این هاردها گرفته شود.

با این حال، برای درایوهای جامد مدرن فضایی بیشتر از آنچه که به خریداران و کاربران نمایش داده می شود فراهم شده است. بنابراین ، حتی اگر یک درایو جامد را کامل پر کنید ، هنوز هم یک حافظه یدکی اضافی در درایو برای کمک به حفظ عملکرد آن وجود دارد. برای همین این رقم 25٪ احتمالاً در مورد هارد های مدرن جامد بسیار محافظه کارانه است ، اگرچه این موضوع باز هم، به مقدار فضای افزوده شده به هارد شما بستگی دارد.

پاسخ پایانی: همه چیز بستگی دارد

باید گفت هیچ شماره یا درصد خاصی در کار نیست که بگویم برای همه رایانه های PC قابل اعمال باشد. تنها سرنخی که مایکروسافت به شما می دهد این است که پیش از نصب سیستم عامل 64 بیتی ویندوز 10 بر روی رایانه مدرن خود، به 20 گیگابایت فضا نیاز دارید. پس از آن همه چیز بر عهده شما گذارده شده.

قوانین انگشت شست با thumb زمانی کارامد است که شما یک هارد مکانیکی داشته باشید و برای همی خالی ماندن دستکم 15٪ از آن می تواند فرگمنتیشن یا پراکندگی در فایل های تازه ساخته شده را کاهش دهد و ویندوز کار دفرگمنت را آسان تر انجام دهد، کاری که نسخه های مدرن ویندوز به صورت خودکار در پس زمینه انجام می دهند. اگر فضای خالی کافی ندارید ، ویندوز نمی تواند پرونده ها را برای دفرگمنت جابجا کند و در نتیجه فایلهای فرگمنت و بر هم ریخته باعث کاهش سرعت ویندوز به مرور زمان می شوند. البته اگر هارد شما SSD است چنین مشکلی نخواهید داشت.

اگر هارد SSD دارید ، خالی کردن دستکم 25٪ از فضای SSD عملکردی عالی را برای شما به همراه خواهد داشت. در SSD های مدرن  که فضای افزوده برای آنها پیش بینی شده، مقدار 25% برای آنها خیلی محافظه کارانه است و خالی کردن 10 درصد از فضای هارد، برای آنها مناسب تر خواهد بود.

اگر شما کسی هستید که نیاز دارید بصورت موقت 5% فضای هارد خود را پر کنید، مشکلی نسیت، اما بهتر است که فضای آن را پس از مدتی خالی کنید زیرا این کار باعث می شود که رایانه شخصی شما با گذر زمان، عملکردی کند تر و کند تر پیدا کند.

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید