medicalبرجسته ترین مطالب

ویروس کرونا چه مدت روی گوشی زنده می ماند؟

ویروس کرونا چه مدت روی گوشی زنده می ماند؟

ویروس کرونا چه مدت روی گوشی زنده می ماند؟

گوشی های هوشمند در بهترین شرایط، آهنربای میکروب و جرم هستند. با گسترش ویروس تازه چینی یا کرونا، گوشی های تلفن همراه، یک ابزار بالقوه برای آلودگی هستند. ویروس کرونا بصورت بالقوه می تواند روی اِسپَر (screen – صفحه) گوشی شما تا چند روز زنده بماند.

تا آنجا که می دانیم کرونا می توانید تا 96 روی گوشی های هوشمند زنده بماند

ویروس کرونا چه مدت روی گوشی زنده می ماند؟
ویروس کرونا چه مدت روی گوشی زنده می ماند؟

CDC  می گوید در صورت لمس سطح آلوده به ویروس  SARS-CoV-2و سپس لمس دهان ، بینی یا حتی چشم های خود می توان به بیماری Covid-19 دچار شد. این سازمان تمیز کردن و ضد عفونی “سطوح پر لمس” را بصورت روزانه توصیه می کند.

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی ، ویروس اصلی SARS-CoV از سال 2003 بر روی سطوح شیشه ای تا 96 ساعت (چهار روز) پایدار بود. این مدت زمان بر روی سطوح استیل و پلاستیکی، 72 ساعت (سه روز) بوده است. برای جزئیات بیشتر می توانید به برگه شماره 29 در زیر عنوان Stability and resistance of the SARS coronavirus ، در گزارش سازمان بهداشت جهانی از ویروس اصلی سارس رجوع کنید.

یک مطالعه تازه توسط بنیاد ملی بهداشت ایالات متحده نشان داد که کروناویروس کنونی (SARS-CoV-2) می تواند تا 72 ساعت (سه روز) بر روی سطوحی همانند پلاستیک و فولاد ضد زنگ یا همان استیل زندگی کند.
دانشمندان آزمایش نکرده اند که واپسین کروناویروس چه مدتی روی شیشه دوام می آورد ، اما به نظر در این مورد با ویروس اصلی سارس همانندی دارد.

با آنچه می دانیم بهتر است فرض کنیم که این ویروس ممکن است به مدت چهار روز روی شیشه باقی بماند و شیشه آلوده باشد. این امر در مورد هر دستگاه دارای نمایشگر شیشه ای ، از آیفون ها و تلفن های اندرویدی گرفته تا آیپد و لپ تاپ های لمسی صادق خواهد بود.

ضدعفونی  یا سِتردن گوشی پس از بیرون رفتن از خانه

ضدعفونی  یا سِتردن گوشی پس از بیرون رفتن از خانه
ضدعفونی  یا سِتردن گوشی پس از بیرون رفتن از خانه

از نظر تئوری ، می باید پس از استفاده از گوشی در بیرون و محیط آلوده، تلفن خود را به مدت چهار روز در قرنطینه بگذارید تا اطمینان حاصل کنید که به ویروس کرونا آلوده نمی باشد.

اما ، در دنیای واقعی ، شما به احتمال زیاد تلفن خود را مرتباً لمس می کنید و می توانید ویروس کرونا را از تلفن به سایر سطوح گسترش دهید. ویروس می تواند مدتی طولانی روی سطوح شیشه ای بماند ، بنابراین به طور مرتب می باید آن را سِترده ضد عفونی کرد.

برای ایمن ماندن ، توصیه می کنیم تلفن هوشمند خود را بعد از هر بار استفاده در محیط عمومی ، بِسترید (ضد عفونی) کنید. هنگام بازگشت به خانه ، دستان خود را به درستی بشویید و همزمان تلفن هوشمند خود نیز ضدعفونی کنید. اگر تنها دستان خود را شسته و گوشی خود را ضد عفونی نکنید وآن را لمس کنید ، ویروس SARS-CoV-2  روی انگشتان شما می نشیند و پس از آن آلودگی به سطوح و دیگر و حتی صورت شما گسترش پیدا کند.

اگر می خواهید مدتی از خانه خارج شوید ، مرتباً از مجلول ضد عفونی کننده برای تمیز کردن تلفن خود استفاده کنید ، دقیقاً همانطور که مرتباً از ضدعفونی کننده دست استفاده می کنید یا دستان خود را شستشو می دهید. شما می باید از لمس صورت خود در مکان های عمومی و همگانی خودداری کنید و پس از لمس کردن تلفن به دلیل امکان آلودگی بالقوه باید از لمس صورت خود بپرهیزید.

تماس تلفنی با قرار دادن گوشی در جلوی صورت نیز ریسک بزرگی است زیرا نمایشگر گوشی شما نیز ممکن است آلوده باشد.

پرداخت های بدون تماس

اگر اپل واچ دارید ، حتی می توانید از Apple Pay با Apple Watch خود استفاده کنید تا هزینه های خود را بدون بیرون آوردن تلفن و لمس آن بپردازید. حتما ساعت خود را به همراه دست و تلفن خود تمیز کنید. برخی ساعتهای هوشمند و  مچ بندها نیز امکان پرداختهای بدون تماس  را ارائه می دهند که از جمله آنها می توان به ساعتهای Galaxy Watch (Samsung Pay) ، ساعتهای هوشمند Google Wear OS (Google Pay) و برخی از  Fitbit (Fitbit Pay)اشاره کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن