روش فرمت درایو اکسترنال در Mac

0
2037
روش فرمت درایو اکسترنال در Mac,فرمت درایو اکسترنال در Mac, فرمت درایو اکسترنال,فرمت هارد اکسترنال در Mac, fat32, ntfs,APFS ,ExFAT ,HFS+, انواع فرمت, فرمت هارد درایو در mac, فرمت در mac, فرمت درایو در mac, format درایو در مک, format mac, روشتک,raveshtech
لینک پیشنهادی

روش فرمت درایو اکسترنال در Mac

روش فرمت درایو اکسترنال در Mac

دلایل گوناگونیست که شما شاید بخواهید درایو خود را format کنید. شاید بخواهید Mac خود را بفروشید و برای این کار درایو آن را کاملا پاک نمائید تا کسی به داده های درایو شما دسترسی نداشته باشد و یا شاید در حال پیکره بندی یک درایو external برای پشتیبان گیری و backup هستید. شاید هم می خواهید چیزی را در درایو کپی کنید تا آن را با PC ها و Mac های دیگر به اشتراک بگذارید. شاید هم هارد درایوی را که برای mac خود خریده اید از پیش برای سیستم عامل Windows فرمت شده باشد.

خوشبختانه نرم افزار Disk Utility در خود MacOS موجود بوده و استفاده از آن نیز بسیار آسان می باشد.

از کدام فرمت استفاده کنیم؟

شمار فرمت فایل هایی که شما می توانید از آن ها استفاده کنید، کم است. اما فرمتی را که بر می گزینید بسته به نوع استفاده شما خواهد داشت که در اینجا به بیان آن می پردازیم.

 1. (Apple File System) یا APFS – سیستم فایل نوینیست که Apple آن را برای سیستم عامل High Sierra در Mac خریداری نموده است. اگر از macOS نسخه High Sierra استفاده می کنید، فرمت پیش فرض شما APFS خواهد بود. این فرمت ویژگی های خوبی با خود بهمراه دارد. از جمله می توان به کار آمد تر و قابل اعتماد تر بودن آن اشاره کرد. شما می توانید یکی از نسخه های encrypted یا case-sensitive آن را استفاده کنید ولی به یاد داشته باشید که این فرمت تنها در macOS High Sierra،  اجرا پذیر می باشد و در نسخه های دیگر macOS، و یا حتی Windows یا Linux اجرا پذیر نمی باشد. نکته دیگر اینکه فرمت APFS تنها در هارد درایو های SSD و فلش های USB کار می کند.
 2. MacOS Extended Journaled یا HFS+ – فرمت APFS با معرفی نسخه High Sierra در Mac، در سال 2017 جای فرمت MacOS Extended Journaled را گرفت. اگر سیستم عامل خود را به High Sierra بروزرسانی نکرده اید، فرمت پیش فرض پیشنهادی MacOS Extended Journaled خواهد بود که اگر لپتاپ یا هارد اکسترنال دارید گزینه خوبی خواهد بود. شما همچنین می توانید درایو خود را با این فرمت رمزگذاری کنید.
 3. MS-DOS FAT یا FAT32: درایو های با فرمت FAT32 در سیستم عامل های مک، ویندور و لینوکس خوانش پذیر و write پذیر می باشند. پس اگر می خواهید فایل های درایو خود را با سیتم عامل های گوناگون به اشتراک بگذارید، فرمت FAT32 گزینه بسیار خوبی می باشد هر چند بدلیل کهنه بودن این فرمت، فایل های بیش از 4 گیگ را نمی توان در آن کپی کرد، پس اگر می خواهید فایل خای سنگینی ویدئویی و یا بازی را با دوستان خود به اشتراک بگذارید این فرمت بهیچ عنوا پیشنهاد نمی شود.
 4. ExFAT – این فرمت همانند FAT32 می باشد و در Windows و Mac خوانش پذیر می باشد. تفاوت مهم آن با FAT32 این است که فایل های بیش از 4 گیگ را می توان در آن کپی کرد.
 5. NTFS: این فرمت، فرمت پیش فرض ویندوز بوده و MacOS نیز می تواند آن را بخواند ولی نمی تواند آن را نوشته یا Write کند.

چگونه درایو اکسترنال را در Mac فرمت نمائیم؟

برای انجام این کار گام های زیر را دنبال نمائید:

 1. Disk Utility را باز کنید. همچنین می توانید به مسیر ApplicationsUtilities بروید و یا با تپیدن دکمه Command + Space، نام Disk Utility را بنویسید.
 2. پس از باز شدن Disk Utility، فهرستی از درایو های آماده در سمت چپ را خواهید دید. درایوی را که می خواهید فرمت کنید برگزینید. نکته: فرمت کردن درایو همه داده ها و اطلاعات درون آن را از میان می برد.

  چگونه درایو اکسترنال را در Mac فرمت نمائیم,روشتک,raveshtech
  روش فرمت درایو اکسترنال در Mac
 3. در پنجره اصلی در میان 4 گزینه پیش روی، گزینه Erase را کلیک کنید.
 4. نرم افزار Disk Utility، خودکارانه، فرمتی را برای شما بر می گزیند، برنامه، بسته به اینکه شما از سیستم عامل macOS High Sierra یا ورژن پیشین OS استفاده می کنید یکی از فرمت های APFS یا Mac OS Extended Journaled را برای شما بر می گزیند. اگر می خواهید فرمت دیگری را برگزینید می توانید گزینه Formating را کلیک کرده تا فهرستی از فرمت های برای شما پدیدار شود و بسته به نیاز خود یکی از آنها را برگزینید.

  چگونه درایو اکسترنال را در Mac فرمت نمائیم,روشتک,raveshtech
  روش فرمت درایو اکسترنال در Mac
 5. گام پسین نام گذاری درایو می باشد. هر نامی را که می خواهید به دلخواه برگزینید، بهتر است همیشه نامی را برگزینید که سرنخی از محتویات درایو را به شما نشان دهد.
 6. سپس دکمه Security Option را کلیک کنید. این کار پنجره دیگری پیش روی شما باز خواهد کرد که شما را توانا می سازد تا با لغزنده یا slider درجه دلخواه خود را میان Fastest و Most Secure جهت فرمت درایو انتخاب نمائید. این گام، گام بسیار مهمیست که مطمئن شوید که داده های درایو خود را به درستی پاک کرده اید.
 7. گزینه Fastest، اطلاعات header را پاک می کند. اما پرونده های زیرین را دست نخورده برجای می گذارد. این بدان معناست که شما یا اشخاص دیگر می توانید با استفاده از نرم افزار های بازیابی اطلاعات این فایل ها و پرونده های زیرین را دوباره زنده کنید که بی گمان گزینه مناسبی نخواهد بود. کشاندن لغزنده به بخش دوم درایو شما را یک بار بطور کامل overwrite خواهد کرد.
 8. برای امنیت بالاتر و پاکسازی کامل، لغزنده یا slider را به راست بکشید. انتخاب بخش سوم نوار، درایو را 3 بار overwrite می کند.بهتر است لغزنده را روی آخرین درجه قرار دهید تا درایو را 7 بار overwrite کنید. البته با انتخاب آن باید مدت زمان بیشتری را برای انجام فرایند فرمت منتظر بمانید.

  چگونه درایو اکسترنال را در Mac فرمت نمائیم,روشتک,raveshtech
  روش فرمت درایو اکسترنال در Mac
 9. Erase را کلیک کرده تا درایو پاکسازی و آماده شود. نواری پیش رونده فرایند فرمت کردن را به شما نشان خواهد داد که پیام Done به معنای پایان فرایند است.

  چگونه درایو اکسترنال را در Mac فرمت نمائیم,روشتک,raveshtech
  روش فرمت درایو اکسترنال در Mac
 10. اکنون می توانید فایل های خود را به درایوی که فرمت کرده اید منتقل کنید.

نظری به این نوشته روشتک بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید