کشف سیاره ای تازه توسط کارآموز دبیرستانی ناسا
کشف سیاره ای تازه توسط کارآموز دبیرستانی ناسا
لینک پیشنهادی

برای حمایت از ما، اینستاگرام روشتک را دنبال کنید

Follow

کشف سیاره ای تازه توسط کارآموز دبیرستانی ناسا

کشف سیاره ای تازه توسط کارآموز دبیرستانی ناسا

مأموریت planet-hunting TESS یا شکار سیاره ناسا (Transiting Exoplanet Survey Satellite)  از زمان آغاز کارش در تابستان سال 2018، توانسته سیارات فراوانی را پیدا کند. اما جالب است که بدانید یک کارورز دبیرستانی به نام گرگ کوکر توانسته با جستجو در میان داده های پخش شده ناسا، به یافتن آخرین سیاره آن کمک کند. این سیاره کهTOI 1338 b  نام دارد در فاصه 1300 سال نوری از زمین و در صورت فلکی پیکترو به گرد دو ستارهدر حال گردش می باشد، این موضوع درست همانند Tatooine در فیلم های جنگ ستارگان ، نخستین نمونه نوع خود برای ماموریت TESS است. برای آگاهی بیشتر می توانید ویدئوی زیر را ببینید.

 

داستان از این قرار است که کروکر در تابستان سال 2019 در مرکز پرواز فضایی گدارد ناسا در حال گذراندن دوره کارورزی خود که توانسته در میان داده های TESS چیزی را شناسایی کند که پیشتر شناسایی نشده بود و آن هم چیزی نبود جز سیاره  TOI 1338 b  که اندازه ای میان نپتون و زحل داشته و تنها سیاره در صورت فلکی پیکترو می باشد که به گرد دو ستاره می گردد و خورشید گرفتگی های منظمی را به خود می بینید.  این دو استار هر 15 روز یکبار به گرد یکدیگر چرخیده و یکی از آنها 10% نسبت به خورشید ما بزرگتر است این در حالی است که ستاره دیگر خرد تر و خنک تر است.

"<yoastmark

کروکر می گوید: “من در حال نگاه کردن داده هایی بودم که داوطلبان به عنوان استار دوگانه یا باینری، آن را پرچم گذاری کرده بودند ،یعنی سیستمی که دو استار به گرد مدار یکدیگر می گردند. حدود سه روز از کارآموزی من گذشته بود که، سیگنالی را از سیستمی به نام TOI 1338 دیدم. در آغاز اندیشیدم که این یک گرفتگی ستاره ای است ، اما اشتباه بود و آشکار شد که یک سیاره است.”

"<yoastmark

ارسال نظر

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید