ترفند اینستاگرامی

بررسی و رفع مشکل باز نشدن اینستاگرام [2023]

به این آموزش امتیاز دهید
[کل: 8 میانگین: 4.3]

اینستاگرام یکی از 5 برنامه اجتماعی پر بازدید در سراسر جهان است که بیش از 1 میلیارد کاربر دارد که در آن ویدیوها و عکس‌های خود را به اشتراک می‌گذارند. اما در بسیاری از مواقع کاربران اینستاگرام با خطاهای غیر منتظره روبرو می شوند. برخی از کاربران نیز از Instagram گله دارند که این برنامه روی دستگاه آنها کار نمی کند و برخی دیگر نیز می گویند که اپلیکیشن اینستاگرام در گوشی آنها لود نمی شود و یا اینکه crash می کند. در این نوشتار به بررسی راه‌‌های رفع مشکل باز نشدن اینستاگرام می‌پردازیم.  البته فراموش نکنید که فیلترشدن اینستاگرام در ایران و دشواری دسترسی به آن مهمترین مشکل پیش روی کاربران است.

چرا اینستاگرام باز نمیشه و یا کند کار می‌کنه؟

هنگامی که اینستاگرام باز نمی‌شود و یا کند کار می‌کند، می‌توان بسته به موقعیت جغرافیایی، ابزار و امکانات پیرامونی خود و همچنین وضعیت دستگاه و اکانت اینستاگرام حدس‌های متفاوتی زد. اما بطور کلی در زمینه بازنشدن اینستاگرام می‌تواند 3 مشکل کلی وجود داشته باشد:

 • مشکلات بیرونی، همانند کاهش سرعت و یا قطع بودن اینترنت منطقه و نیز در دسترس نبودن سرورهای اینستاگرام
 • مشکلات مربوط به حافظه دستگاه و یا برنامه اینستاگرام
 • مشکل حساب و اکانت کاربری اینستاگرام شما

اکنون که دلایل کلی کار نکردن اینستاگرام را دریافتیم، می‌توانیم در ادامه به روش‌های حل و رفع مشکل باز نشدن اینستاگرام بپردازیم، پس با روشتک همراه باشید:

بررسی و حل مشکل باز نشدن اینستاگرام بر پای عوامل بیرونی

بر پایه دسته بندی آغازین مشکلات اینستاگرام، یکی از عوامل باز نشدن و کار نکردن اینستاگرام، عوامل بیرونی است که از آن جمله می‌توانیم به دان بودن سرور اینستاگرام و یا قطعی اینترنت منطقه کاربر اشاره که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

دردسترس نبودن یا down بودن سرور اینستاگرام

با اینکه اینستاگرام در ایران فیلتر است، اما بصورت جهانی، از آنجایی که این برنامه میزبان بیش از یک میلیارد کاربر است، ممکن است به هر دلیل پیش‌بینی شده یا نشده‌ای برخی از سرورهای آن در سراسر جهان بصورت مقطعی با مشکل روبرو شوند. یکی از راه هایی که می توان دریافت سرور اینستاگرام down بوده و دردسترس نیست، بررسی وضعیت آن در وبسایت  Down Detector می باشد. شاید بهتر باشد که آدرس این وبسایت را در مرورگر خود bookmark کنید.

دردسترس نبودن یا down بودن سرور اینستاگرام

پایین بودن سرعت و یا قطع بودن اینترنت منطقه

کاربران ایرانی در استفاده از اینترنت با مشکلات گسترده‌ای دست به گریبان هستند. کاهش سرعت اینترنت و یا قطع آن برای بسیاری مردم تبدیل به یک موضوع عادی ولی مانند همیشه کلافه کننده شده است. پس بررسی وضعیت سرعت اینترنت و یا اتصال آن، از جمله مواردی است که برای رفع مشکل باز نشدن اینستاگرام پیشنهاد می‌شود. البته بصورت محلی نیز بهتر است از اتصال گوشی یا کامپیوتر خود به مودم نیز مطمئن شوید. حتی بررسی وضعیت بسته داده اینترنت گوشی نیز، می‌تواند کارگشا باشد.

ورود به اینستاگرام با یک تبلت یا گوشی دیگر

ورود به اینستاگرام با دستگاه‌های دیگر از جمله روش‌هایی است که می‌تواند به سرعت وضعیت اینترنت و همچنین وضعیت اکانت اینستاگرام شما را نشان دهد.

مشکلات نرم‌افزاری و کمبود حافظه در باز نشدن ایستاگرام

پس از بررسی برخی از عوامل بیرونی به بررسی عواملی همچون نرم افزار و همچنین وضعیت حافظه و مموری گوشی و یا تبلت شما می‌پردازیم. در واقع باگ‌های نرم افزاری و یا آپدیت نبودن برنامه و یا سیستم عامل و همچنین کمبود فضای حافظه برای ران شدن برنامه از جمله دلایلی هستند که برای رفع مشکل باز نشدن اینستاگرام بدان ها می‌پردازیم.

بستن و باز کردن اینستاگرام

در صورت کار نکردن اینستاگرام و یا کندی و هنگ آن، احتمالا با یک مشکل نرم‌افزاری روبرو هستید. این مشکل به احتمال زیاد با بستن و باز کردن دوباره برنامه اینستاگرام، رفع می‌شود. اما در صورتی که روش بستن معمولی برنامه تاثیری نکرد بهتر است که از روش زورین، توقف اجباری و یا Force stop بهره ببرید. برای بستن برنامه های باز در آیفون می‌توانید آموزش روشتک را در این زمینه بخوانید.

توقف اجباری برنامه انستاگرام در گوشی اندروید

 • به بخش Settings یا تنظیمات گوشی اندروید خود بروید و سپس Apps یا برنامه‌ها را تَپ کنید. شاید بسته به مدل گوشی خود نیاز داشته باشید که به بخش See all apps بروید.
 • برنامه اینستاگرام را یافته و آن را برگزینید.
 • سپس بسته به مدل گوشی یا تبلت، در بالا یا پایین بخش تنظیمات برنامه اینستاگرام، دکمه Force stop یا توقف اجباری را بزنید.
 • پس از آن دکمه OK را بزنید.
تائید بستن برنامه اینستاگرام دکمه Force stop برای بستن اینستاگرام منوی See all apps در بخش Apps اندروید منوی Apps در تنظیمات اندروید
 • در منوی فارسی گوشی سامسونگ، گام‌های بستن برنامه اینستاگرام برای رفع مشکل باز نشدن اینچنین است.
دکمه توقف اجباری برای رفع مشکل باز نشدن اینستاگرام انتخاب اینستاگرام در بخش تنظیمات گوشی سامسونگ گزینه برنامه ها در تنظیمات گوشی سامسونگ

حذف و نصب اینستاگرام

در صورتی که بستن و باز کردن برنامه، باعث رفع مشکل باز نشدن اینستاگرام نشد، بهتر است که برنامه را یک باز حذف و دوباره نصب کنید. پسورد اینستای خود را برای ورود دوباره فراموش نکنید.

 • در بخش Settings یا تنظیمات Apps را برگزینید.
 • سپس گزینه See all apps را برگزینید.
 • اینستاگرام را پیدا و انتخاب کنید.
 • گزینه Uninstall را برگزینید.
 • سپس با زدن دکمه Ok آن را تائید کنید.
تائید حذف برنامه اینستاگرام در اندروید. حذف برنامه اینستاگرام در اندروید منوی See all apps در بخش Apps اندروید منوی Apps در تنظیمات اندروید

آپدیت برنامه اینستاگرام در اندروید

بیشتر اپلیکیشن ها بطور معمول باگ های خود را اصلاح می کنند و اینستاگرام در این میان استثنا نیست. پس در ادامه برای رفع مشکل باز نشدن اینستاگرام، برای به روزرسانی برنامه اینستاگرام گام های زیر را دنبال کنید. برای آپدیت اینستاگرام در گوشی آیفون می‌توانید، آموزش مربوط به آپدیت برنامه های آیفون را بخوانید.

 • برنامه Play Store را باز کنید.
 • آیکون پروفایل خود را تَپ کنید.
 • به بخش Manage apps & device بروید
 • سپس Updates available را تَپ کنید. همچنین در صورت داشتن برنامه‌هایی برای بروز رسانی ممکن است، All apps up to date را ببینید.
 • در پایان Instagram را پیدا کنید و دکمه Update روبروی آن را بزنید. همچنین می‌توانید دکمه Update all را بزنید.
آپدیت اینستاگرام برای رفع مشکل باز نشن اینستاگرام Updates available در Play Store بخش Manage apps & device در Play Store گوگل

آپدیت سیستم عامل گوشی اندروید

سیستم عامل یا OS اندروید در زمینه دریافت آپدیت ها و بروزرسانی به موقع چندان در میان کاربران، محبوب نمی باشد، مگر اینکه از OS های سفارشی همانند OxygenOS و یا شاید MIUI بهره ببرید که آپدیت ها و به روزرسانی آنها معمولا به موقع در دسترس کاربرانشان قرار می گیرد. برای آپدیت iOS آیفون نیز می‌توانید آموزش بروزرسانی iOS آیفون را بخوانید.

برای به روزرسانی و آپدیت سیستم عامل اندروید خود گام های زیر را دنبال نمائید:

 • به بخش Settings یا تنظیمات بروید.
 • بخش System را در تنظیمات اندروید. توجه داشته باشید بسته به مدل اندروید شما ممکن است این گزینه را نداشته باشید.
 • سپس System Update یا به روز رسانی نرم افزار را برگزینید.
 • فراموش نکنید که پیش از آپدیت و به روزرسانی سیستم عامل اندروید، باتری گوشی شما دستکم 50 درصد شارژ داشته باشد و به یک منبع مطمئن متصل باشد.
چک کردن وضعیت آپدیت گوشی یا تبلت اندروید برای رفع مشکل باز نشدن اینستاگرام منوی System update در تنظیمات آیفون منوی System در تنظیمات اندروید

ریستارت کردن گوشی

در صورتی که مشکل باز نشدن اینستاگرام در گوشی اندروید و یا آیفون شما باگ نرم افزاری باشد، ریستارت کردن دستگاه برای رفع این مشکل، می‌تواند یکی دیگر پیشنهادهای ما باشد. برای ریستارت آیفون نیز می‌توانید آموزش ریستارت کردن آیفون را بخوانید.

ریستارت گوشی اندروید  برای رفع مشکل باز نشدن اینستاگرام

 • کلید Power و کلید Volume Up یا افزایش صدا را همزمان فشار دهید.
 • سپس در منوی پاور Restart یا راه اندازی مجدد را تَپ کنید.

ری استارت و خاموش کردن گوشی A53 + ویدیویی (2023)

App Permission یا مجوزهای برنامه اینستاگرام

گاهی مشکل باز نشدن اینستاگرام به دلیل این است که ما به برنامه‌‌ اجازه دسترسی به اجازه دسترسی به عملکردهای مورد نیاز آن را نداده‌ایم.  پس بهتر است که وضعیت مجوزهای برنامه اینستاگرام را در گوشی اندروید و آیفون خود بررسی کنید.

بررسی وضعیت مجوزهای اینستاگرام در اندروید

 • به بخش Settings یا تنظیمات گوشی اندروید خود بروید.
 • بسته به مدل و ورژن اندروید گوشی خود See all Apps ویا Manage apps یا مدیریت برنامه ها را در بخش تنظیمات برگزینید و Instagram را در فهرست برنامه های آن یافته و آن را بتپید.
 • پس از آن Permissions و یا  App permissions یا اجازه ها را انتخاب کنید و مطمئن شوید، مجوز سرویس هایی که اینستاگرام برای کار کردن بدانها نیاز دارد فعال است یا نه.
 • از فعال بود مجوز های مورد نیاز Instagram مطمئن شوید.
دادن مجوز به برنامه اینستا در اندروید برای رفع مشکل باز نشدن اینستاگرام بخش مجوز دسترسی برنامه اینستاگرام در اندروید گزینه Permission اینستاگرام در تنظیمات اندروید

بررسی وضعیت دسترسی و مجوزهای اینستاگرام در آیفون

در آیفون خود به مسیر Settings > Apps > Instagram بروید. سپس دسترسی‌ها و مجوزهای برنامه اینستاگرام را در آیفون بررسی کنید.

بررسی وضعیت دسترسی و مجوزهای اینستاگرام در آیفون برای رفع مشکل باز نشدن اینستاگرام

حذف cache یا حافظه پنهان و داده های اینستاگرام

داده های کهنه و فایل های cache می تواند کارکرد برنامه اینستاگرام را با مشکل روبرو سازد.حذف این فایل ها نیز روی برنامه شما تاثیری ندارد. برای پاک کردن حافظه پنهان گوشی اندروید می توانید آموزش آن را ببینید.

پاک کردن حافظه پنهان اندروید برای رفع مشکل باز نشدن اینستاگرام پاک کردن کش در گوشی سامسونگ منوی محل ذخیره

ریست کردن وایفای اندروید و آیفون

آیا بسته اینترنت داده یا data گوشی خود را بررسی کرده اید که هنوز حجم دارد یا نه؟ شما می توانید برای اتصال به اینترنت از شبکه Wi-Fi نیز استفاده کنید. اگر باز مشکل لود شدن اینستاگرام شما حل نشد، از دوستان خود بخواهید که از همان شبکه شما استفاده کنند و ببینید که آیا می توانند وارد اینستاگرام شوند.اگر چنین است می توانید وایفای گوشی خود را ریست کنید.

ریست وایفای اندروید

 برای ریست وایفای اندروید، در بخش تنظیمات آن، می توانید بخش Reset Wi-Fi بروید و وایفای گوشی اندروید خود را نیز ریست کنید.

ریست وایفای اندروید برای رفع مشکل لود نشدن اینستاگرام

ریست وایفای آیفون

اگر از آیفون یا آیپد استفاده می کنید، می توانید گام های زیر را دنبال کنید:

 • به بخش Settings یا تنظیمات آیفون بروید.
 • سپس General را بتپید.
 • پس از آن Reset را انتخاب کنید.
  ریست کردن وایفای در آیفون و آیپد برای حل مشکل کار نکردن اینستاگرام
  ریست کردن وایفای در آیفون و آیپد برای حل مشکل کار نکردن اینستاگرام
 • گزینه Reset Network Settings را بتپید و به چیز دیگری دست نزنید.ریست کردن وایفای در آیفون و آیپد برای حل مشکل کار نکردن اینستاگرام
 • فراموش نکنید که پس از این کار و برای اتصال به اینترنت وایفای می باید، پسورد را دوباره وارد کنید.

غیرفعال کردن آنتی ویروس برای رفع مشکل باز نشدن اینستاگرام

استفاده از آنتی ویروس نیز می تواند یکی از دلایل کار نکردن و یا بالا نیامدن اینستاگرام باشد. برای برطرف نمودن این مشکل می توانید آنتی ویروس خود را غیرفعال کنید. اگر غیر فعال کردن آنتی ویروس مشکل اینستای شما را حل کرد، این بدان معناست که برخی تنظیمات در آنتی ویروس شما برنامه اینستاگرام را بلاک می کند و یا اینکه کارکرد آن را با مشکل روبرو می سازد.

مشکلات مربوط به اکانت اینستاگرام

در صورتی که نه مشکل از اینترنت باشد و نه گوشی شما، احتمالا مشکل باز نشدن اینستاگرام به وضعیت حساب کاربری شما در اینستاگرام باز می‌گردد که ممکن است اینستا آن را محدود یا بلاک کرده باشد.

فالو کردن شمار زیادی از کاربران اینستاگرام

بله، درست متوجه شدید. شاید باورش سخت باشد، اما اینستاگرام با تحلیل داده‌های کاربران خود، دریافته است که کاربران انسانی، بطور معمول کمتر از 7500 نفر را فالو می‌کنند. در صورتی که به محدوده دنبال کردن 7500 نفر در اینستاگرام برسید. احتمالا نتنها دیگر نمی‌توانید کاربران بیشتری را دنبال کنید، بلکه اینستاگرام سرعت کارکرد اکانت شما را در برنامه اینستاگرام پایین می‌آورد.

پس برای تغییر رویه اینستاگرام نسبت به خود بهتر است که شماری از کاربرانی را که فالو کرده اید به مرور آنفالو کنید. برای آنفالو کردن کاربران در اینستاگرام گام‌های زیر را دنبال کنید:

 • به پروفایل اکانت اینستاگرام بروید.
 • سپس Following یا دنبال شونده‌ را تپ کنید.
 • در فهرست کاربران نمایش داده شده با تپ کردن دکمه Following یا دنبال می‌کنید، اکانت مورد نظر را آنفالو کنید. این کار باعث آبی شدن دکمه می‌شود.

استفاده از اینستاگرام در مرورگر وب

برای آزمودن اینستاگرام وب در رایانه و یا گوشی، مرورگر دلخواه خود همانند Chrome یا Opera و یا Firefox را باز کنید. سپس به سایت Instagram.com رفته و وارد اکانت خود شوید. اگر اینستاگرام کار کرد، استفاده از Instagram در وب می تواند بصورت کوتاه مدت برای شما راه کار مناسبی باشد. اگر باز هم اینستاگرام باز نشد، می توان نتیجه گرفته که مشکل به گوشی شما مربوط نمی شود.

رفتن به اکانت اینستاگرام در مرورگر وب

vala

وبسایت آموزشی روشتک در زمینه فناوری های نوین در پایان تابستان سال 2017 میلادی توسط علی عباسی دانشجوی رشته اینترنت و شبکه های گسترده بنیان گذاشته شد که در آغاز برای او تا اندازه ای این کار جنبه سرگرمی داشت، اما رفته رفته و با کار پیوسته، این وبسایت هم اکنون رویه ای جدی تر از پیش به خود گرفته است تا در زمینه آموزش و فناوری های نوین همراهی خوب برای شما باشد.

‫6 دیدگاه ها

 1. منم مشکلم همینه. ۴تا اکانت روگوشیم دارم.پیج کاریم بالا نمیاد.یه صفحه ی سفید شده فقط. نمیدونم باید چیکارکنم.و چرا اینطوری شده.ممکنه راهنماییم کنین

  1. ببخشید مشکلتون حل شده شما؟منم پیج کاریم اصلا لود نمیشه نمیدونم چیکار کنم حتی کامنتامم باز
   نمیشه

   1. سلام وقتتون بخیر. عذر میخوام مشکل شما حل شد؟ برا منم دقیقا پیج کاریم بالا نمیاد. ولی پیجای دیگه م مشکل نداره

 2. سلام اینستای من هم‌مث مال شما شده
  قسمت خانه و استوری های دیگران یک صفحه سفیده نمیدونم چیکار کنم

 3. سلام من چند تا اکانت اینستا دارم یکیشون اینجوری شده بود نمیکنه سفیده صفحه اش وای اکانتای دیگه سالمه کار می‌کنه چکار باید بکنم ممکنه اینستا بلاک کرده باشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --

دکمه بازگشت به بالا