نخستین تصویر MRI از یک اتم تنها

نخستین تصویر MRI از یک اتم تنها

نخستین تصویر MRI از یک اتم تنها

دانشمندان مرکز کوانتوم نانوساینس (QNS) در انستیتوی دانش پایه ، بخشی از دانشگاه Ewha Womans در سئول کره جنوبی ، برای نخستین بار تصویری از میدان مغناطیسی یک اتم را ضبط کرده اند که می تواند منجر به پیشرفت های بیشتری در زمینه در سطح کوانتومی ماده شود. آنها برای دستیابی به این شاهکار از کوچکترین دستگاه تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) در جهان استفاده کردند که قادر به جذب اتم های تنها می باشد.

 

اسکنر های MRI

در زمینه پزشکی ، اسکنرهای MRI از میدان های مغناطیسی نیرومند ، شیب میدان مغناطیسی و امواج رادیویی برای تولید تصاویر از اندام های بدن استفاده می کنند. آنها از اشعه X یا اشعه یونیزان استفاده نمی کنند ، که این امر، MRI را از اسکنهای CT یا CAT و اسکنهای PET متمایز می کند. آنچه دانشمندان نیاز داشتند این بود که برای ضبط یک اتم واحد راهی برای شناخت میدان مغناطیسی آن در میان دیگر اتم ها پیدا کنند. از اینرو، از توک یک میکروسکوپ تونل اسکن (STM) استفاده کردند که به اندازه یک اتم تیز بود ، و این به دانشمندان اجازه داد تا هنگام اسکن یک سطح بتوانند با اتم های آن ارتباط برقرار کنند.

پروفسور آندریاس هاینریش ، مدیر QNS می گوید: “من از این نتایج بسیار هیجان زده ام. این امر مطمئناً یک نقطه عطف در زمینه کاری ما می باشد و پیامدهای بسیار امیدوار کننده ای برای پژوهش های آینده دارد. توانایی نقشه برداری از چرخش ها و میدان های مغناطیسی اتم ها با دقت غیرقابل تصور ، به ما این امکان را می دهد تا دانش ژرف تری در مورد ساختار ماده به دست آوریم و زمینه های تازه ای از پژوهش های بنیادین را باز کنیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا