اخبار فناوری

باز شدن اتاق کنترل راکتور 4 چرنوبیل برای گردشگران

باز شدن اتاق کنترل راکتور 4 چرنوبیل برای گردشگران

باز شدن اتاق کنترل راکتور 4 چرنوبیل برای گردشگران

نیروگاه هسته ای چرنوبیل  در نزدیکی شهر پریپیات و در شمال اوکراین جای گرفته است. انفجار راکتور 4 چرنوبیل یکی از دو بحران هسته‌ای است که بر پایه مقیاس‌ رویدادهای هسته‌ای جهانی و رادیولوژیک، در گروه شمارهٔ ۷ یعنی بالاترین مقیاس،  طبقه‌بندی شده ‌است. درجه 7 نشان‌دهندهٔ یک رویداد بسیار بزرگ است که در واقع به معنای انتشار انبوهٔ مواد رادیواکتیو با تاثیرات گستردهٔ بهداشتی و زیست‌ محیطی که نیازمند کارهای برنامه‌ریزی شدهٔ سریع و بلند مدت برای رویارویی با آن است. دیگر رویدادی که در این مقیاس طبقه بندی شده، رویداد اتمی فوکوشیما ۱ است.

 اکنون گردشگران می توانند وارد اتاق کنترل راکتور 4 نیروگاه هسته ای چرنوبیل شوند. این اتاق از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا تصمیماتی که در تاریخ 26 آوریل سال 1986 در این اتاق گرفته شد به بدترین رویداد هسته ای تاریخ جهان انجامید. در 20 سال گذشته ، بازدید کنندگان تنها مجاز به دیدن مدرسه های متروکه ، بستان ها و کلاس های درس بیرون از نیروگاه هسته ای بودند زیرا این بخش ها دیگر خطرناک نیستند. برای آگاهی بیشتر می توانید ویدئوی زیر را ببینید.

 

 

تا پیش از این، راکتور 4 چرنوبیل ، یعنی جایی که انفجار در آن رخ داد، بجز برای پژوهشگران ، کارگران پاکسازی و برخی روزنامه نگاران، برای همه بسته بود. گفته می شود که جانشین مهندس چرنوبیل با وجود افت قابل توجه نیرو، به اپراتورهای نیروگاه دستور داده كه آزمایش ایمنی را ادامه دهند که این روند، منجر به انفجار در نیروگاه شماره 4 شده است. از آنجا که میزان تابش هنوز چهل هزار برابر بیشتر از حد معمول است ، هرکسی که می خواهد وارد اتاق شود می باید از جامه، کلاه ایمنی ، ماسک و چکمه های صنعتی استفاده کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن