bestsiOSآیفوناندرویدبرجسته ترین مطالب

بهترین برنامه های کیفیت هوا در گوشی های اندروید و آیفون

بهترین برنامه های کیفیت هوا در اندروید و آیفون

بهترین برنامه های کیفیت هوا در اندروید و آیفون

آیا تاکنون از خود پرسیده اید که هوایی را که تنفس می کنید تا چه اندازه پاک است؟ خوشبختانه ، برنامه هایی هوا چونیتی یا کیفیت هوا در دسترس هستند که می توانید دانلود کنید، این برنامه ها به شما این امکان را می دهند تا سطح آلودگی هوای شهر خود را مانیتارده (monitor – مونیتور کرده) و کنترل کنید. این برنامه ها داده ها را از میان منابع گوناگونی همچون سازمانهای دولتی ، تصاویر ماهواره ای و حتی منابع جمعیتی گرداوری می کنند تا هشدارهای به موقعی را در مورد هوای تازه یا آلودگی آن روز برای شما فراهم کنند. برخی از این برنامه ها حتی ابزارهای پیش بینی را ارائه می دهند که می تواند به شما در برنامه ریزی و یافتن زمان مناسب برای رفتن به فضای باز کمک کند.

  • مطلب مرتبط

روش کاهش تاثیر آلودگی هوا بر سلامت و تندرستی

دانستن آنچه در هوا هست و شما آن را دمیده و تنفس می کنید بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد به ویژه اگر در شهرهای بزرگی همانند تهران زندگی می کنید. بر پایه گزارش هوای انجمن لونگ آمریكا در سال 2018 ، هنگامی که در میان سالهای 2014 و 2016 ازون سطح زمین (ground-level ozone) یا مِهدود (smog) به سطح ناسالمی رسیدند بسیاری از شهرهای ایالات متحده روزهای آلوده بیشتری را تجربه كردند و این بدان معنا بود كه شمار مردمی كه در معرض هوای آلوده  بودند به بیش از 134 میلیون رسید، این در حالی است که این امار در سال 2017 به 125 میلیون نفر کاهش یافت.

بر پایه اعلام سازمان بهداشت جهانی (WHO) ، قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا ، تأثیرات جدی بر سلامتی و تندرستی مردم دارد و در نتیجه یک سوم مرگ و میرها در اثر سکته مغزی ، سرطان ریه و بیماری های قلبی بواسطه آلودگی هوا  رخ می دهد. WHO می گوید ، قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا اساساً مانند استعمال دخانیات است. اما استفاده از برنامه های نمایش هوا چونیتی (air quality) یا کیفیت هوا  که در این نوشتار به معرفی آنها می پردازیم دستکم می تواند شما را از روزهای بسیار آلوده آگاه کند تا کمتر در معرض آلودگی هوا باشید و فعالیت های ورزشی خود را در جا و زمان مناسب انجام دهید.

  1. برنامه AirVisual

برنامه کیفیت هوا AirVisual، با درآمیختن داده های آژانس های دولتی، اطلاعات جمعیتی و تصاویر ماهواره ای گراوری شده به شما کمک می کند تا آلودگی هوا را بر پایه موقعیت مکانی خود ردیابی کنید. این برنامه آلاینده های درونی و برونی را ردیابی می کند و سفارش های بهداشتی شخصی را نیز به شما ارائه می دهد و هشدارهای مربوط به هوا چونیتی (air quality – کیفیت هوا) را در اختیار شما قرار دهد. AirVisual در دونسخه آیفون و اندروید نیز رایگان است.

برنامه AirVisual
بهترین برنامه های کیفیت هوا در اندروید و آیفون
  1. برنامه Air Matters

Air Matters یک ارائه دهنده سرویس هوا چونیتی (air quality – کیفیت هوای) جهانی است که در سال 2011 بنیاد شده. برنامه Air Matters به بیش از 180 کشور جهان درباره کیفیت هوا ، گرد و غبار و وضعیت آب و هوا  هشدارهای لازم را ارائه می دهد. شما همچنین می توانید این برنامه را به هوا ژاوتِر  (air purifier – دستگاه تصفیه کننده هوای) فیلیپس و همچنین به هوا مانیتار (air monitor – نظارت کننده هوای) لیزر اِگ متصل کنید. این برنامه در هر دو نسخه آیفون و اندروید در دسترس می باشد.

برنامه Air Matters
برنامه Air Matters | بهترین برنامه های کیفیت هوا در اندروید و آیفون
  1. برنامه AIR by Plume Labs

برنامه AIR اندازه گیری های خشکی-پِید (land-based – مبتنی بر زمین و خشکی) را با تصاویر ماهواره ای و یادگیری هوش مصنوعی در هم می آمیزد تا گزارش های هوا چونیتی یا کیفیت هوا را در زمانی واقعی به شما ارائه دهد. این برنامه همچنین پیش بینی آلودگی را نیز به شما ارائه می دهد. شما همچنین می توانید چونیتی و کیفیت هوا را در دیگر شهرها ها نیز بررسی کنید تا بتوانید برنامه مسافرت خود را به درستی برنامه ریزی کنید. اپلیکیشن AIR در iPhone و Android نیز رایگان می باشد.

بهترین برنامه های کیفیت هوا در اندروید و آیفون, برنامه AIR by Plume Labs
برنامه AIR by Plume Labs | بهترین برنامه های کیفیت هوا در اندروید و آیفون
  1. برنامه Blueair Friend

اگرچه این اپلیکشن توسط سازندگان هوا ژاوتِر (air purifier – دستگاه تصفیه کننده هوای) و مانیتار (monitor – دستگاه نظارت کننده یا مانیتور ) Blueair ساخته شده است، اما برای استفاده از برنامه Blueair Friend نیازی به خرید محصولات آن نخواخید داشت. این برنامه داده ها ی خود را از بیش از 2700 ایستگاه نظارت بر چونیتی و کیفیت هوا در 150 کشور گرد می آورد تا تقریباً در هر شهری اطلاعات کیفیت هوا را در زمان واقعی به شما ارائه می دهد. این برنامه برای گوشی های آیفون و اندروید رایگان است.

برنامه Blueair Friend
بهترین برنامه های کیفیت هوا در اندروید و آیفون | برنامه Blueair Friend
  1. برنامه BreezoMeter

برنامه BreezoMeter با گرداوری داده هایی از بیش از 40،000 سنسور دولتی در سراسر جهان ، الگوهای ترافیکی ، پویایی هوا و داده های ماهواره ای ، اطلاعات مربوط به چونیتی و کیفیت هوا در زمان واقعی به شما ارائه می دهد. این برنامه سفارش های بهداشتی ، پیش بینی آلودگی هوا ، غلظت آلودگی و موارد دیگری از این دست را به ارائه می دهد. اپلیکیشن BreezoMeter در iPhone و Android رایگان است.

برنامه BreezoMeter
بهترین برنامه های کیفیت هوا در اندروید و آیفون | برنامه BreezoMeter
  1. برنامه Sh ** t! I Smoke

این برنامه از خلاقیت و روش متفاوتی در مورد چگونگی نظارت بر کیفیت هوای شهر بهره می برد. Sh ** t! I Smoke معادل شمار سیگارهایی را که می خواهید بر پایه میزان آلودگی هوا شهر خود مصرف کنید محاسبه می کند. این برنامه در iPhone و Android رایگان است.

بهترین برنامه های کیفیت هوا در اندروید و آیفون, برنامه Sh ** t! I Smoke
برنامه Sh ** t! I Smoke | بهترین برنامه های کیفیت هوا در اندروید و آیفون
  1. برنامه Air Quality Index Near Me

اپلیکیشن Air Quality Index Near Me از موقعیت GPS شما برای تعیین سطح آلودگی هوا با استفاده از داده های با کیفیت از نزدیکترین ایستگاه اندازه گیری کیفیت هوا استفاده می کند. این برنامه همچنین اطلاعاتی در مورد شرایط آب و هوایی ارائه می دهد ، اما فقط در اندروید در دسترس است.

برنامه Air Quality Index Near Me
برنامه Air Quality Index Near Me | بهترین برنامه های کیفیت هوا در اندروید و آیفون

فراموش نکنید که تا زمانی که سیاست دولت ها در مورد آلودگی هوا تغییر نکند، ما همچنان درگیر آلودگی های فزاینده، بویژه کلان شهری همانند تهران خواهیم بود.  استفاده از سوخت و خودروهای غیر استاندارد و ضعف حمل و نقل همگانی یکی از بزرگترین عوامل افزایش آلودگی هوا در شهرهای ایران است. اما شما دستکم با استفاده از برنامه هایی که معرفی کردیم، می توانید در برنامه روزانه خود زمانبندی درستی داشته باشید تا کمتر در معرض آلودگی هوا باشید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن