لبه کهکشان راه شیری کشف شد

لبه کهکشان راه شیری کشف شد

لبه کهکشان راه شیری کشف شد

ستاره شناسان با استفاده از حرکت کهکشان های پیرامونی ، لبه کهکشان راه شیری را کشف کرده اند تا بدانند که کهکشان ما واقعاً چقدر بزرگ است. قطر راه کایوسان یا همان راه شیری 1.9 میلیون سال نوری بوده و بیش از 15 برابر وسیع تر از بخش دیسک مارپیچ درخشان آن است.  هاله ای از ماده تاریک نامرئی فراتر از دیسک وجود دارد که اندازه گیری آن بسیار دشوار است زیرا هیچ تابشی ندارد. برای آگاهی بیشتر ویدئوی زیر را ببینید.

 

دانشمندان دانشگاه دورهام حرکات اشیاء پیرامون کهکشان راه شیری را اندازه گرفتند تا لبه های آن را شناسایی کنند و سپس با استفاده از شبیه سازی ها یا همسانش ها دریافتند که این کهکشان تا چه اندازه بزرگ است. آنها لبه های  راه کایوسان را در جایی یافتند که سرعت سیر گردش کهکشان ها در آنجا به شدت کاسته می شود. الی دیزن و تیمش در دانشگاه دورهام، لبه های کهکشان راه شیری را در فاصله 950000 سال نوری از مرکز کهکشان یافته اند.

لبه کهکشان راه شیری کشف شد
لبه کهکشان راه شیری کشف شد

الی دیزن می گوید: ” در اینجا ما مرز توزیع ماده تاریک زیرین را به هاله ستاره ای قابل مشاهده و تعداد کهکشان کوتوله پیوند داده ایم. امید زیادی وجود دارد که داده های آینده اندازه گیری مستحکم تر و دقیق تری از لبه کهکشان راه شیری و کهکشان بسیار بزرگ که پیرامون آن قرار گرفته اند نسبت به نمونه ای که ما در اینجا ارائه دهیم”

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا