رونمایی از ربات انیماتریک با هوش کِروگین

رونمایی از ربات انیماتریک با هوش کِروگین

رونمایی از ربات انیماتریک با هوش کِروگین

پژوهشگران هوش کِروگین (Artificial – مصنوعی) در آزمایشگاه کریتیو مِشینز (Creative Machines) دانشگاه کلمبیا پنج سال گذشته را صرف توسعه EVA کرده اند ، ایوا در واقع یک ربات انیماتریک است که می تواند پس از دیدن و بررسی انسان، حالات چهره او را تقلید کند. هود لیپسون ، استاد مهندسی دانشگاه کلمبیا گفت که ایده EVA چند سال پیش هنگامی رخ داد که دانشجویان وی متوجه شدند ربات های آزمایشگاه آنها با چشم های پلاستیکی، به آنها خیره می شوند. در ادامه می توانید ویدئو و داده های بیشتری را در اینباره ببینید.

 

برخلاف دیگر ربات ها ، EVA با مجموعه ای از عبارات از پیش تعریف شده کار نمی کند ، بلکه با یک دوربین تصاویر چهره شخص را ضبط می کند و از طریق الگوریتم اختصاصی توسعه یافته آزمایشگاه Creative Machines ، این ربات می تواند از جزئیات چهره موجود در تصویر برای یادگیری و تقلید از حالت چهره در زمان واقعی استفاده کند. برای آموزش EVA ، آنها ساعتها از EVA فیلمبرداری کردند  و این در حالی بود که موتورهای چهره این ربات، چهره های تصادفی تازه ای را ایجاد می کردند تا بتواند یاد بگیرد و چهره خود را بدون نظارت انسان کنترل کند.

زنور فرج دانشجوی رشته کارشناسی می گوید: “بزرگترین چالش در ایجاد EVA ، طراحی سیستمی بود که به اندازه کافی فشرده باشد و بتواند درون جایی به اندازه کاسه سر انسان جای بگیرد و در عین حال بتواند گستره بالایی از حالات چهره را تقلید نماید.”

منبع
techeblog
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا