economicاخبار فناوری

سهم 5 درصدی اپل پی از معاملات کارتی جهان و دو برابر شدن آن تا 2025

سهم 5 درصدی اپل پی از معاملات کارتی جهان و دو برابر شدن آن تا 2025

سهم 5 درصدی اپل پی از معاملات کارتی جهان

بر پایه ادعای متخصصان یکی از بنیاد های آماری، سرویس پرداخت Apple Pay توانسته است سهمی ۵ درصدی از معاملات کارتی جهان را به خود اختصاص دهد.

اگر به واپسین گزارش مالی Apple سری بزنید، درخواهید یافت، با اینکه کاربران دیرتر از پیش اقدام به عوض کردن تلفن های آیفون خود می کنند اما همچنان بخش بزرگی از درآمد Apple با فروش تلفن همراه آیفون به دست می آید. با نگرش ژرف تر در گزارش مالی Apple، می‌توان آمار یکی از ریسک‌های پیروزمندانه اپل پی را هم ببینیم. به دلیل اینکه Apple در گزارش‌های فصلی خود آمار همه سرویس های خود را بصورت کلی اعلام می کند، ممکن است باعث شود تا توجه چندانی به این سرویس نداشته باشید.

سهم 5 درصدی اپل پی از معاملات کارتی جهان و دو برابر شدن آن تا 2025
سهم 5 درصدی اپل پی از معاملات کارتی جهان و دو برابر شدن آن تا 2025

پیش بینی سهم اپل از تراکنش های کارتی جهان تا سال 2025

Apple Pay هم اکنون 5% از معاملات کارتی دنیا را در دست دارد و به باور متخصصان تا سال ۲۰۲۵، سهم کمپانی اپل به دو برابر افزایش خواهد یافت. سرویس پرداخت کارتی اپل پی در سال ۲۰۱۴ کار خود را آغاز کرده و به تازگی بدل به یک هماورد جدی برای دیگر سرویس های پرداخت آنلاین همانند Paypal شده است. جالب تر اینکه حتی در زمان هایی که فروش iPhone با افت و رکود روبرو بوده، اپل توانسته رشد درامدی خود را به کمک این سرویس پوشش دهد.

سهم 5 درصدی اپل پی از معاملات کارتی جهان و دو برابر شدن آن تا 2025
سهم 5 درصدی اپل پی از معاملات کارتی جهان و دو برابر شدن آن تا 2025

جذابیت اپل پی برای کاربران آن

هم اکنون، ۱/۵ میلیارد دستگاه Apple در کل دنیا فعال است. اگر آسانی بکارگیری  Apple Pay برای کاربران دستگاه های اپل و پشتیبانی فزاینده خرده ‌فروشی‌ و دیگر سرویس ها را از این روش پرداخت ، کنار یکدیگر بگذاریم، آشکارا در می یابیم که Apple Pay تا چه اندازه برای کاربران آن جذاب و گیرا می باشد. 15 میلیار تراکنش با Apple Pay خود نشان دهنده این امر است.

Apple Pay رقیبی جدی برای Paypal

بر پایه ادعای متخصصان کمپانی آماری Bernstein نزدیک به 5% درصد از معاملات کارتی دنیا با اپل پی صورت می پذیرد. این آمار Apple Pay را به هماوردی بس سرسخت برای کمپانی های بزرگی همانند Paypal تبدیل می‌کند. Paypal از چندی پیش جای جایگاه خودش را در آسیا استوار کرده و به طور پی در پی کمپانی های نامدار فعال در این زمینه را به تملک در می آورد. استارتاپ هایی همانند iZettle و Honey از آن دست کمپانی هایی هستند که Paypal آنها را خریداری کرده است. متخصصان می گویند Apple Pay این توان را داراست تا سال ۲۰۲۵میلادی، 10% از سهم معاملات کارتی دنیا را در دست داشته باشد.

Apple Pay رقیبی جدی برای Paypal
Apple Pay رقیبی جدی برای Paypal

در سال های گذشته، اپل کوشیده تا با دادن سرویس های گوناگون، از قبل خریداران وفادار خود درامد زایی کند. Apple Pay هم یکی از سرویس هایی است که این توان را دارد تا از بازار 1 ‌تریلیون‌ دلاری پرداخت الکترونیک سهمی را از آن خود کند و درامد خود را افزایش دهد. سرویس Cupertino  در فصل پایانی ۲۰۱۹ بیش از ۱۲ میلیارد دلار برای اپل به همراه داشته است. اپل در سر دارد تا برای گرفتن خریداران بیشتر، برخی از خدماتش را به همراه هم و به شکل یک بسته عرضه کند. منطبق ساختن Apple Pay با شمار بیشتری از برنامه و خدمات می‌تواند درآمد اپل را این اکوسیستم افزایش دهد.

انحصار گرایی اپل و مشکلات پیش روی آن

سود های دارا بودن اکوسیستم انحصاری برای همه آشکار است؛ از همین روی، Apple پرداخت با چیپ NFC دستگاه‌هایش را فقط به اپل پی اختصاص داده است و به رقیبان امکان استفاده از آن را نمی دهد. هم اکنون، اپل پی در ایالات متحده آمریکا توانسته است سامانه پرداخت Starbucks ، Google Pay و Samsung Pay را پشت ‌سر بگذارد و به برترین پلتفرم پرداخت تلفن همراه بدل شود؛ البته با گسترش این سامانه به اروپا و آسیا، اپل با دردسرهای قانونی و حقوقی تازه‌ای روبرو است. برای نمونه، چندی پیش مجلس آلمان انحصار Apple Pay در دستگاه‌های این کمپانی را تهدیدی برای رقابت در بازار دانست و از این روی قانونی را تصویب کرد که به موجب آن، اپل و کمپانی های همانند آن می باید امکان بهره وری از سرویس پرداخت دیگر کمپانی ها را برای کاربرانشان فراهم کنند. از این روی، اپل برای کار در این کشور می باید امکان استفاده از چیپ NFC درون دستگاه های خود را برای دیگر کمپانی های رقیب، فراهم نماید.

انحصار گرایی اپل و مشکلات پیش روی آن
انحصار گرایی اپل و مشکلات پیش روی آن

کوپرتینو ‌ها برای گسترش در بازار چین نیز با سدهای بزرگی مواجهند. سرویس پرداخت، بر پایه کدها QR که کمپانی تنسنت Tencent و Alibaba  در این کشور عرضه می کنند، بسیار پر رونق و پر طرفدار است که این موضوع شانس کمی برای اپل جهت رقابت با این کمپانی ها می دهد. در کل، گویی اپل پی در آینده‌ی تراکنش‌های غیرتماسی دنیا نقش پررنگی را بازی خواهد کرد و پیش‌بینی می کنند همه  ارزش بازار صنعت تراکنش های الکترونیک تا سال ۲۰۲۴ به ۶ تریلیون دلار خواهد رسید. اگر بیانگاریم که بانک‌ها ۰/۱۵ درصد از هر تراکنش را به‌عنوان دستمزد به Apple پرداخت کنند، آن زمان است که می توان گفت که Apple Pay به کسب و کاری چند میلیارد دلاری رسیده است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا