ساخت bioprinter سه بعدی در LAPD

ساخت bioprinter سه بعدی در LAPD

ساخت bioprinter سه بعدی در LAPD

امروزه چاپگار های سه بعدی به فراوانی یافت می شوند، اما برای یک تغییر کاربردی در جهان، پژوهشگران آزمایشگاه دستگاه های کاربردی فوتونیک یا LAPD در دانشکده مهندسی EPFL سوئیس، با همکاری دانشگاه اوتریخت، یک ultra-rapid 3D bioprinter یا زیچاپگار (زیست چاپگر) سه بعدی فرا-تند را توسعه داده اند که می تواند یک بافت زنده را تنها در چند ثانیه چاپ کند. آنها نام این روش را volumetric bioprinting نامیده اند و برای ساخت بافت، پژوهشگران لیزر را در یک لوله پر از هیدروژل های یاخته های بنیادی می تابانند، سپس با تمرکز انرژی بدست آمده از نور در یک مکان خاص این بافت بدست آمده به خود شکل جامد می گیرد.

 

بعد از گذشت چند ثانیه ، یک شکل پیچیده سه بعدی ، در ژل به حالت تعلیق در می آید که البته سلولهای بنیادی موجود در هیدروژل تا حد زیادی تحت تأثیر این فرآیند قرار نمی گیرند. سپس یاخته های اندوتلیال به آوندها و رگ های بافت شناسانده می شوند. آنها نشان داده اند كه ساخت بافتي به ابعاد چند سانتي متری، از نظر باليني یا کلینیکی سودمند است. تاکنون با این چاپگر توانسته اند دریچه ای همانند دریچه قلب ، منیسک و قسمت پیچیده ای از استخوان ران را چاپ کنند.

کریستوفر موزر سرپرست LAPD گفته : “این تازه آغاز کار است. ما باورمندیم که روش ما ذاتاً مقیاس پذیر است و می توان از آن برای تولید طیف گسترده ای از مدل های بافت سلولی استفاده شود ، به این ترتیب دستگاه های پزشکی و دیگر نیازی به ایمپلنت های شخصی نخواهیم داشت.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا