30 سالگی بازی مین روب یا Minesweeper گیمی برای نسل های متمادی

30 سالگی بازی مین روب یا Minesweeper گیمی برای نسل های متمادی

30 سالگی بازی مین روب یا Minesweeper

در 8 اکتبر سال 1990 میلادی هنگامی که کمپانی مایکروسافت بازی مین روب یا Minesweeper را بعنوان بخش از پک سرگرمی مایکروسافت انتشار داد، روند بهره وری جهانی خود را نیز افزایش داد. این بازی در واقع برای کاربران ویندوز 3.0. ساخته شده بود اما توانسته است در درازای 30 سل گذشته میلیون ها کاربر را با روند بازی ساده و سودوکوار خود به وجد آورد.

مین روب یا Minesweeper گیمی ساده، راز آمیز و استراتژیک

مین روب یک بازی منطقی چیستانی یا پازلی در یک میدان مبتنی برشبکه می باشد که در آن مین کار گذاشته شده است. هدف بازی پاک کردن یا آشکارسازی هر یک از چارخانه های این شبکه بدون برخورد با مین می باشد. با آغاز بازی و پاک کردن خانه ها، شما با شماره هایی روبرو می شوید که نماینده شمار مین ها جای گرفته در 8 سوی چارخانه ها می باشد.

در هنگام این بازی شما می توانید چارخانه هایی را که مشکوک به مین است با راست-کلیک کردن، پرچم دار و مشخص کنید. این بازی نیاز به دقت بالایی دارد، زیرا با یک بار اشتباه شما بازی را می بازید.

جالب است که حتی اگر در این بازی یک بار با مین برخورد کنید، بازهم شناخت استراتژی عددی این بازی برای شما دشوار خواهد بود. این بازی باعث می شود که حس باهوش بودن را بخوبی لمس کنید ولی در عین حال در این بازی خطر همیشه در کمین شماست. مین روپ در واقع یک بازی انفجاری سودوکو مانند است و اگر بازی را ببرید، شاید باز هم بخواهید زمان برد خود را پایین تر بیاورید و مین ها را سریع تر خنثی کنید.

سرچشمه بازی مین روب مایکروسافت

بازی Microsoft’s Minesweeper که در واقع Mine نام داشت، توسط دو تن از کارمندان مایکروسافت به نام های Robbert Donner و Curt Johnson ساخته شد. دونر بازی خود را بر پایه بازی قدیمی تر OS/2 که توسط جانسون توسعه داده شده بود ساخت و جالب است که هر دوی این بازی ها تنها در میان دوستانشان پخش شده بود.

30 سالگی بازی مین روب یا Minesweeper گیمی برای نسل های متمادی
30 سالگی بازی مین روب یا Minesweeper گیمی برای نسل های متمادی

زمانی کوتاه پس از توسعه ویندوز 3، مدیر تولید مایکروسافت ببوروس ریان، بر آن شد تا یک بسته بازی را نیز با آن روانه بازار کند تا مردم اشتیاق بیشتری برای خرید PC های ساخت کمپانی مایکروسافت داشته باشند. از این روی او فراخوانی را ب کارمندانش داد که از میان آنها بازی Mine رابرت دونر پذیرفته شد. آنها با انجام تغییرات گرافیکی کوچک در آن بازی Minesweeper را معرفی نمودند.

پک سرگرمی مایکروسافت در ویندوز 3
پک سرگرمی مایکروسافت در ویندوز 3

همانگونه که پیشتر گفتیم، بازی مین روپ، بصورت تجاری در سال 1990 بخشی از پک سرگرمی مایکروسافت در ویندوز 3 بود که در آن زمان تنها 5 ماه از عمر آن می گذشت. این پک سرگرمی دربردار 6 بازی با نام های Cruel, Golf, Minesweeper, Pegged, Taipei, Tetris, TicTactics و یک اسکرین سیور IdleWild بود.

اعتیاد بیل گیتس به بازی مین روب

در مجموعه Tetris در سال 1994، بازی مین روپ پرهوادارترین بازی مایکروسافت شد و به موفقیتی بزرگ رسید. جاب اینکه واشنگتن پست نوشت که خود بیل گیتس نیز مدتی به این بازی اعتیاد داشته و به ناچار آن را از روی رایانتور یا همان کامپیوتر خود حذف کرده است اما هر از گاهی در دفتر یکی از همکارانش مین روب را بازی می کرده.

این محبوبیت شایدبه این دلیل باشد که مایکروسافت آن را در سال 1992 وارد ویندوز 3.1 کرد. هنگامی که مین روپ به یک بازی درون ویندوز تبدیل شد، میلیون ها کاربر آن را در سراسر جهان بازی کردند، از این روی Minesweeper تبدیل به یک نام محبوب و حتی فراتر از آن شد. مایکروسافت از سال 1992 تا 2009، این بازی را بصورت پیش فرض در ویندوز گذاشت، از این روی شاید میلیون ها کاربر در گذر 3 دهه گذشته آن را بازی کرده اند.

 

منبع
howtogeek
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا