اندروید

علت کند شدن گوشی اندروید سامسونگ و شیائومی

به این آموزش امتیاز دهید
[کل: 1 میانگین: 5]

علت کند شدن گوشی اندروید سامسونگ و شیائومی

هیچ کس دوست ندارد که گوشی همراه کندی داشته باشد. چه اینترنت شما باعث کندی باشد و چه برنامه های آن، یک گوشی کند می تواند کاملاً آزاردهنده باشد.  در این نوشتار و مقاله به بررسی علت کندی گوشی اندروید سامسونگ و شیائومی و حل این مشکل می پردازیم پس با ما همراه باشید.

نصب تعداد زیادی برنامه روی گوشی اندروید

نصب تعداد زیادی برنامه روی گوشی اندروید، می تواند علت کند شدن گوشی اندروید شما نیز باشد. برنامه های اندروید برای اجرا و ذخیره سازی داده ها به فضا نیاز دارند. پس هرچه برنامه های بیشتری روی گوشی یا تبلت اندروید خود نصب کنید، زمینه کند شدن هرچه بیشتر آن را فراهم کرده اید.

در واقع شمار بالای پردازش‌های پس‌زمینه روی کارکرد گوشی اندروید شما تاثیر منفی می گذارد. افزون بر ای شمار بالای برنامه می تواند سرعت خالی شدن باتری گوشی شما را افزایش دهد.

پس برای افزایش سرعت و جلوگیری از کند شدن گوشی اندروید خود بهتر است نخست برنامه هایی را که کمترین استفاده را از آنها دارید پاک کنید. امروزه می بینیم که برخی از فروشگاه ها برای فروش آنلاین خود جدای از وبسایت اپلیکیشن نیز می سازند یا برخیاز رسانه های اجتماعی همانند فیس بوک هم بصورت سایت و هم بصورت اپلیکیشن در دسترس هستند.

اما بهتر است بدانید که اپ های گوشی اندروید می توانند شارژ گوشی شما را به سرعت خالی کنند و منابع پردازشی را به سرعت پر کنند. پس شاید بهتر باشد برنامه های این کمپانی ها یا فروشگاه ها را حذف کنید و به جای آن از سایت های آنها استفاده کنید.

پیشنهادی: مگاهنگ مجله بررسی و پخش همزمان آهنگ با متن و معنی مجله مگ آهنگ

برنامه های از پیش نصب شده

هنگامی که برای اولین بار یک گوشی هوشمند تازه را می خرید ، معمولاً با شمار فروانی برنامه از پیش نصب شده روبرو خواهید شد که اغلب از آنها به عنوان bloatware یاد می شود زیرا بسیاری از این برنامه ها کاربرد چندانی ندارند و احتمالاً هرگز در طول عمر گوشی مورد استفاده قرار نمی گیرند، پس برنامه از پیش نصب شده که شمارشان نیز کم نیست می تواند علت کند شدن گوشی اندروید باشد.

در حالی که شماری از این برنامه ها را نمی توان به آسانی پاک کرد ، بسیاری از آنها نیز می توانند حذف شوند. حذف این برنامه های غیر ضروری باعث خالی شدن فضا در دستگاه شما و افزایش سرعت آن می گردد. بسیاری از این برنامه ها در پس زمینه اجرا می شوند ، حتی اگر شما به طور مکرر یا اصلا از آنها استفاده نکنید. بنابراین ، حذف مواردی که می توانید آنها را پاک کنید، سرعت گوشی شما را بسیار افزایش می دهد.

رسانه های اجتماعی و برنامه های پیام رسان

اگرچه رسانه های اجتماعی و برنامه های پیام رسانی را بسیار دوست داشته باشید، اما این برنامه ها در واقع نخستین متهمان و علت کند شدن سرعت گوشی اندروید می باشند.

برای نمونه Snapchat ممکن است یکی از بدترین ها باشد زیرا یکسره در حال اجرا است تا ببیند شما کجا هستید و لوکیشن خود را در برنامه پشت سر هم آپدیت می کند.  فیس بوک یکی دیگر از برنامه هایی است که به دلیل کند کردن سرعت گوشی بسیاری از کاربران را نیز ناخرسند ساخته است. این برنامه دوست دارد در پس زمینه اجرا شود و ببیند که در حال انجام چه کاری هستید. اگر مسنجر را نیز نصب کرده اید ، بهتر است بدانید که برنامه مخوفی را نصب کرده اید که چشم بر هم نمی گذارد و هر آن آمار شما را می گیرد.

و البته اینستاگرام نیز در حال حاضر متعلق به فیس بوک است و برنامه دیگری نیز هستند که در پی شناسایی لوکیشن شما می باشند. در این میان به نظر نمی رسد که توییتر به اندازه Snapchat آزار دهنده باشد.

برنامه های پاکسازی یا Cleaning گوشی

بسیاری از برنامه های پاکسازی مدعی هستند که از گوشی شما در برابر ویروس ها محافظت می کنند و با از بین بردن برنامه های از پیش تعیین شده غیر ضروری ، آن را سریعتر می کنند. اما در واقعیت ، بسیاری از برنامه های پاکسازی کننده خودشان نیز برنامه های غیرضروری را به گوشی شما می افزایند که می تواند سرعت گوشی شما را کاهش دهد و علت کند شدن گوشی اندروید شما باشد. برخی از برنامه های پاکسازی کننده گوشی حتی دارای بدافزارهایی هستند که می توانند به شدت بر روی تلفن شما تأثیر بگذارند.

اگر شما برنامه پاکسازی کننده مناسبی را برای تلفن خود انتخاب نکنید ، احتمالاً با برنامه ای غیرضروی که در پس زمینه گوشی شما کار می کند روبرو هستید که حتی می تواند به جستجوی داده های حساس در گوشی شما بپردازد.

Clean Master ، یکی از بدنام ترین برنامه های پاکسازی است که به عنوان ناقض قوانین حریم خصوصی و امنیت Google Play معرفی شد. این برنامه اطلاعات شخصی افراد را از گوشی کاربر می ربود و از آن برای منافع خود استفاده می کرد.

استفاده از نسخه lite یا سبک برنامه به جای نسخه سنگین

همه برنامه های اندروید یکسان نیستند. گاهی در فروشگاه گوگل از یک برنامه شما می توانید دو نسخه متفاوت ببینید که یکی نسخه اصلی و سنگین است و دیگری نسخه سبک یا lite آن است. در واقع داشتن شمار بالایی از برنامه های نسخه سنگین اندروید می تواند خود علت کندی گوشی اندروید  شما باشد. برای نمونه فیس بوک و اسنپ چت از جمله برنامه هایی هستند که دارای دو نسخه متفاوت سنگین و سبک می باشند.

بصورت معمول نسخه های سبک برنامه ها با نام لایت یا Lite شناخته می شوند. برای نمونه نسخه اصلی فیسبوک بطور معمول 64 مگ می باشد و این درحالی است که نسخه سبک آن چیزی حدود 2 مگ است. همچنین اگر اینستا باز هستید می توانید از نسخه سبک آن نیز استفاده کنید.

با اینکه بسیاری از توسعه دهندگان چندان پذیرای نسخه Lite یا سبک برنامه های اندرویدی نیستند اما شما می توانید با دنبال کردن گام های زیر نسخه و ورژن سبک برنامه مورد نظر خود را پیدا کنید.

 • برنامه Play Store یا فروشگاه گوگل پلی را در گوشی یا تبلت خود باز کنید.
 • دنبال برنامه مورد نظر خود بگردید. پس از پیدا کردن برنامه در پایین آن به دنبال بنر نسخه همسان آن در زیر برنامه باشید.
 • اگر گزینه View را می بینید، آن را بتپید (با انگشت ضربه بزنید) سپس به سراغ نسخ Lite بروید و دکمه نصب یا Install را بزنید. اکنون می توانید نسخه اصلی را که دیگر نمی خواهید پاک کنید.
  علت کند شدن گوشی اندروید و پیدا کردن نسخه سبک برنامه های اندروید در فروشگاه پلی گوگل

بازی های موبایل عامل کند شدن گوشی اندروید

برخی از بازی های گوشی همراه ، به ویژه اگر کوچک باشند ، روی تلفن شما تأثیر چندانی نمی گذارند. اما بازی های دیگر بسته به نوعشان می توانند بطور سنگینی از منابع گوشی شما بهره ببرند.  برای نمونه بازی RPG با Battle Royale نیز می توانند باعث کند شدن گوشی شما شوند زیرا بسیار سنگین هستند.

برای نمونه یک بازی مانند Just Mowing نسبتاً کوچک و ساده است و هنگام استفاده یا هنگام خواب ، سرعت تلفن را زیاد کاهش نمی دهد. اما بازی های بسیار بزرگتر ، مانند Call of Duty Mobile ، فضای بسیاری را در گوشی شما اشغال می کنند و اگر فضای ذخیره سازی کافی روی گوشی خود ندارید ، بازی های بزرگ مانند این می تواند عملکرد تلفن شما را مختل کند.

افزون بر این برخی از بازی ها بدون اطلاع شما در پس زمینه اجرا می شوند. برای نمونه بازی Charm Farm گاهی اوقات در پس زمینه گوشی اجرا می شود ، اما نه همیشه.

پیدا کردن برنامه هایی که علت کند شدن گوشی اندروید هستند

با اینکه ممکن است بدانید کدام برنامه ها رایج می توانند باعث کند شدن گوشی شما شوند، باز دانستن روش بررسی کند شدن گوشی بیسار اهمیت دارد زیراگاهی برنامه ای که هرگز فکرش را هم نمی کردید، بیشترین استفاده را از منابع گوشی شما دارد.

بررسی برنامه های پس زمینه در گوشی سامسونگ

گوشی های سامسونگ به راحتی برنامه هایی را که همیشه در حال اجرا هستند نشانه گذاری می کنند.

 • نخست در گوشی خود به بخش Battery and Device Care > Battery > Background Usage Limits بروید. در اینجا می توانید شمار برنامه هایی را که به عنوان خواب یا Sleep ، خواب ژرف یا deep sleep و هرگز نخواب یا never sleeping دسته بندی شده اند، مشاهده کرد.
 1. Sleep یا خواب: این برنامه ها تنها گاهی در پس زمینه اجرا می شوند.
 2. Deep Sleep یا خواب عمیق: این برنامه ها هرگز در پس زمینه اجرا نمی شوند و تنها گاهی که آنها را باز می کنید کار می کنند.
 3. Never Sleeping یا هرگز نخواب: این برنامه ها تقریباً همیشه در پس زمینه اجرا می شوند.

اگر برنامه ای را مشاهده کردید که از آن استفاده نمی کنید و روی Never Sleeping تنظیم شده است ، پیش بروید و در صورت امکان آن را حذف نصب کنید.

آپدیت نکردن برنامه ها و سیستم عامل اندروید

بررسی آپدیت های نرم افزاری و سیستم عاملی جهت اطمینان از عملکرد درست دستگاه اندروید بسیار مهم است. همچنین این به روزرسانی ها کمک می کنند تا باگ های موجود که علت کند شدن گوشی اندروید شا هستند برطرف شوند. آپدیت ها همچنین حفره های امنیتی که دستگاه شما را نسبت به حمله و تاخت و تاز هکرها آسیب پذیر می کند می بندند.

برای همین باید همیشه آپدیت های دریافتی دستگاه خود را نصب کنید.  از آنجایی که آپدیت دستی و تک به تک برنامه ها می تواند خسته کننده باشد می توانید گام های زیر را برای فعال کردن آپدیت خودکار برنامه های گوشی اندروید دنبال کنید:

 • آیکون پروفایل برنامه Play Store را در بالای برنامه بتپید ( فعل ساخته شده از صدای ضربه زدن بر چیزی – انگلیسی tap – با انگشت ضربه بزنید)
 • سپس به مسیر Settings > Network preferences > Auto-update apps یا تنظیمات > اولویت های شبکه > به روزرسانی های خودکار بروید.
 • پس از آن بسته به اینترنت خود که بهتر است اینترنت ارزان تر وایفای باش یکی از دو گزینه Over Wi-Fi only یا فقط از طریق Wi-Fi و یا گزینه Over any network یا از طریق هر شبکه ای را برگزینید.
  فعال کردن آپدیت خودکار برنامه های گوشی اندروید جهت جلوگیری از کندشدن گوشی

بررسی حافظه و ممموری گوشی اندروید

پر شدن حافظه گوشی می تواند خودش علت کند شدن گوشی اندروید باشد. شما می توانید تنظیمات حافظه و مموری گوشی خود را بررسی کنید. برای بررسی فضای ذخیره سازی تلفن خود ، به مسیر Battery and Device> Storage بروید و یا در گوشی های Samsung Settings > Storage را دنبال کنید. در بخش Storage اگر کمی به پایین بروید برنامه هایی را که از آنها استفاده چندانی ندارید و بیشترین فضای ذخیره سازی را در تلفن شما اشغال می کنند. خواهید دید.

برای دیدن همه برنامه های خود می توانید Apps را از منوی حافظه داخلی انتخاب کنید. سپس اگر برنامه ای را انتخاب می کنید ، می توانید Mobile Data را برگزینید تا ببینید چقدر از داده های پس زمینه استفاده می شود و حتی در صورت تمایل داده های پس زمینه را غیرفعال کنید.

همچنین می توانید با رفتن به مسیر Battery and Device Care > Memory ، حافظه گوشی خود را بررسی کنید. در این مسیر گوشی شما باید به شما این امکان را بدهد که با متوقف کردن برنامه های پس زمینه ، گوشی خود را پاسازی کرده (و سرعت دهید). شما می توانید هر برنامه ای را که نمی خواهید متوقف شود ، از حالت انتخاب خارج کنید.

در برخی از گوشی ها ، تنظیمات حافظه در گزینه های توسعه دهنده پنهان است.

شلوغ بودن Home screen یا صفحه اصلی گوشی اندروید

شاید  گمان کنید که شلوغ بودن صفحه اصلی گوشی یا تبلت اندروید نمی تواند باعث کندی گوشی یا تبلت اندروید شما شود. اما اشتباه می کنید یکی از دلایل کاهش سرعت دستگاه های اندروید home screen شلوغ آنها می باشد.

یک home screen با ابزارک های فراوان می تواند فضای بیشتری از حافظه گوشی شما را پر کند و آن را کند نماید. پس بکوشید که صفحه اصلی گوشی شما خلوت ساده باشد.

ریستارت نکردن گوشی اندروید برای هرچند وقت یک بار

واپسین باری که گوشی اندرویدتان را خاموش و روشن کرده اید کی بوده؟ یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از کند شدن و کاهش سرعت گوشی و تبلت اندروید راه اندازی دوباره یا ریستارت کردن  و به زبان ساده خاموش و روشن کردن برای هر چند وقت یک بار است. این کار به گوشی شما جانی تازه می دهد.

علت کند شدن گوشی سامسونگ

گوشی های سامسونگ نیز در زمینه کند شدن نسبت به دیگر گوشی های اندرویدی استثنا نیستند و کمپانی سامسونگ در وبسایت خود راه های را برای جلوگیری از کند شدن گوشی اندروید سامسونگ ارائه داده است.

پر بودن حافظه گوشی یا تبلت سامسونگ و حذف فای های غیر ضروری

برای خالی کردن فضای گوشی سامسونگ و افزایش عملکرد آن می توانید با استفاده از بخش Device Care آنها را پاک کنید:

 • رفتن به بخش Settings یا تنظیمات و انتخاب منوی Battery and device care
 • انتخاب گزینه Storage
 • سپس بررسی فضای ذخیره سازی و پاک کردن برنامه ها و فایل های غیر ضروری

بستن برنامه های کم کاربرد در گوشی سامسونگ

بستن برنامه هایی که در گوشی سامسونگ خود از آنها استفاده یکی از راه کارهای مناسب برای جلوگیری از کند شدن گوشی سامسونگ است زیرا این برنامه ها در پس زمینه گوشی ران هستند.

 • رفتن به بخش Settings یا تنظیمات و انتخاب منوی Battery and device care
 • انتخاب منوی memory
 • زدن دکمه Clear Now یا الان پاک کن برای خالی کردن مموری

بررسی آپدیت بودن ورژن اندروید گوشی سامسونگ

جهت جلوگیری از کند شدن گوشی سامسونگ و برطرف کردن باگ ها آن بسیار کارامد است.

 • به بخش Settings یا تنظیمات بروید و About phone یا درباره گوشی را انتخاب کنید.
 • سپس Software information یا اطلاعات نرم افزاری را برگزینید.

 • اکنون ورژن نرم افزاری گوشی خود را بررسی کنید و در صورت نیاز آن را با رفتن به منوی Software update به روزرسانی کنید.

فعال کردن گزینه Auto Restart در گوشی سامسونگ

برنامه های پس زمینه سامسونگ نیز می تواند علت کند شدن گوشی اندروید باشد پس با ریستارت می توانید همه برنامه های در حال اجرای پس زمینه گوشی را ببندید.

 • به بخش به بخش Settings یا تنظیمات و انتخاب منوی Battery and device care بروید.
 • منوی 3 نقطه را در بالا گوشه راست یا چپ نمایشگر بزنید. سپس Automation یا خودکارسازی را انتخاب کنید.
 • گزینه Auto restart at set times را انتخاب کنید.
 • پس از آن به بخش Schedule یا زمانبندی و سپس Time یا زمان بروید و زمانی را که می خواهید گوشی شما خودکار خاموش و روشن شود برگزینید.

 

پرسش های رایج درباره علت کند شدن گوشی اندروید

چرا گوشی من کند کار میکند

اگر گوشی اندروید شما کند کار می کند، شاید بتوانید با پاک کردن داده هایی که در حافظه پنهان گوشی هستند و یا برنامه های کم کاربرد گوشی خود این مشکل را برطرف کنید. اگر گوشی اندروید شما کند شده است شاید نیاز به آپدیت داشته باشد تا سرعتش افزایش یابد. البته توجه داشه باشید که در صورت قدیمی بودن گوشی، دستگاه شما دیگر نمی تواند به خوبی از پس ران کردن برنامه های امروزی بر آید.

علت هنگ گوشی شیائومی

در گوشی های شیائومی با رابط کاربری MIUI کند شدن گوشی می تواند دلایل گوناگونی داشته باشد. یکی از دلایل معمول کند شدن گوشی شیائومی برنامه های نصب شده روی دستگاه هستند که با ران بودن در پس زمینه گوشی بسیاری از منابع پردازشی را می بلعند.

از کند کار کردن گوشی خود چرا باید آگاه شویم؟

برنامه های بسیاری هستند که ما روزانه از آنها استفاده می کنیم و احتمالاً حتی متوجه نمی شویم که سرعت گوشی ما را کاهش می دهند. ما دوست داریم در رسانه های اجتماعی باشیم  و انجام گیم های تلفن همراه یا استفاده از برنامه های پاکسازی کننده حافظه گوشی بپردازیم ، اما همه این موارد ، به ویژه در ارتباط با یکدیگر ، می توانند تأثیرات بدی داشته باشند.
این مهم است که بدانید از آنجا که همه از برنامه های همسان استفاده نمی کنند ، باید در تلفن خود به بررسی پرداخته و بدانید که کدام برنامه ها بیشترین درخواست را دارند. همچنین بدانیم که گاهی گوشی به دلیل برنامه های بارگیری شده ، کند عمل نمی کند و کندی شاید دلیل دیگری داشته باشد.

منبع
makeuseof

vala

وبسایت آموزشی روشتک در زمینه فناوری های نوین در پایان تابستان سال 2017 میلادی توسط علی عباسی دانشجوی رشته اینترنت و شبکه های گسترده بنیان گذاشته شد که در آغاز برای او تا اندازه ای این کار جنبه سرگرمی داشت، اما رفته رفته و با کار پیوسته، این وبسایت هم اکنون رویه ای جدی تر از پیش به خود گرفته است تا در زمینه آموزش و فناوری های نوین همراهی خوب برای شما باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا