how toویندوز

حذف برنامه های از پیش نصب شده ویندوز 10

به این آموزش امتیاز دهید
[کل: 0 میانگین: 0]

حذف برنامه های از پیش نصب شده ویندوز 10

برنامه های از پیش نصب شده یا همان برنامه های پیش فرض که در انگلیسی Boletware می نامند آفتی برای دارندگان فناوری است. تولیدکنندگان در واقع لپ تاپ ، گوشی موبایل یا تبلت های تازه شما را با برنامه های از پیش نصب شده پر می کنند تا یک دلار اضافی در جیب خود بگذارند!!! شما با مجموعه ای از برنامه های اغلب بی فایده که فضای ذخیره سازی دستگاه شما را پر کرده است روبرو هستید. در این آموزش روش حذف برنامه های از پیش نصب شده ویندوز 10 را به شما نشان خواهیم داد پس با ما همراه باشید.

مایکروسافت نیز در این میان با bloatware بیگانه نیست زیرا اگرچه در نگاه نخست و در ویندوز 10 خبری از برنامه های پیش فرض و از پیش نصب شده نیست اما در پس زمینه ، شمار فراوانی از برنامه ها هستند که بسیاری از کاربران بدانها نیازی ندارند. خر خوش این است که خوشبختانه ، شما می توانید خود را از شر bloatware یا برنامه های از پیش نصب شده کارخانه ای رها کنید. بیایید شیوه کاهش فشار و تخریب ویندوز 10 را بررسی کنیم.

 

روش حذف Bloatware از ویندوز 10

ویندوز 10 با حجم سنگی از برنامه های از پیش نصب شده همراه است که در بیشتر موارد ، حذف آن آسان است. برای این کارچندین ابزار در اختیار شماست: استفاده شیوه حذف کلاسیک ، استفاده از دستورهای PowerShell و برنامه جانبی از جمله راه های پیش روی شماست

برنامه های از پیش نصب شده یا Bloatware را نمی توان بصورت معمول در مسیر System > Apps & Features برای حذف و Uninstall یافت اما چرا؟ دلیل آن پولی است که تولیدکنندگانی همانند مایکروسافت از سازندگان این برنامه ها می گیرند، پس به سودشان نیست که این برنامه ها را به سادگی حذف کنید.

پیشنهادی: مگاهنگ مجله بررسی و پخش همزمان آهنگ با متن و معنی مجله مگ آهنگ

اگر به دلیل نگرانی از فضا قصد حذف نرم افزار bloatware را دارید می باید بدانید که ویندوز شما برای اجرای روان به چه میزان فضای خالی نیاز دارد.

چگونه Bloatware را از ویندوز 10 پاک کنیم؟

حذف برخی از نرم افزارهای از پیش نصب شده در ویندوز 10 از طریق روش معمول فراهم است. به نظر می رسد این روش برای چندین برنامه موجود در بسته نصب ویندوز 10 مانند Money ، News ، Sports و چندین برنامه دیگر که در منوی استارت می توان دید کاربرد دارد. (در اینجا چند برنامه دیگر ویندوز است که باید حذف آنها را در نظر بگیرید!)

برنامه ای را که می خواهید حذف کنید پیدا کنید ، روی آن راست-کلیک کرده و Uninstall را انتخاب کنید.

روش حذف Bloatware از ویندوز 10
روش حذف Bloatware از ویندوز 10

مایکروسافت به تازگی حذف چنین برنامه هایی را ویندوز 10، ساده تر کرده است. اما در ادامه کار به سرعت متوجه خواهید شد که مایکروسافت با همه برنامه ها چنین برخوردی نداشته است.

در واقع ، برنامه هایی که مایکروسافت آنها را بخشی از تجربه اصلی ویندوز 10 می داند ، برای پنهان کردن یا حذفشان نیاز به دستورهای PowerShell  یا استفاده از برنامه های متفرقه دارد برای نمونه برنامه Cortana را نمی توانید به سادگی و 100% از ویندوز پاک کنید.

توجه داشته باشید هنگام نصب نرم افزارهای تازه روی ویندوز از نرم افزارهای bloatware اجتناب کنید.

 

استفاده از PowerShell برای حذف  Bloatware یا برنامه های از پیش نصب شده ویندوز

PowerShell  بخش مهمی از مدیریت سیستم ویندوز است. در حالی که برخی PowerShell را با Command Prompt مقایسه می کنند ، در اصل این دو برنامه متفاوت هستند.

PowerShell  یک زبان دستور و اسکریپت است که به شما کنترل بیشتری روی نصب برنامه های ویندوز می دهد. در این نمونه ، می توانید از یک سری دستورهای PowerShell برای پنهان کردن یا حذف نرم افزارهای ویندوز 10 استفاده کنید.

ابتدا خط فرمان PowerShell را باز کنید. در نوار جستجوی منوی Start ، PowerShell  را تایپ کنید. در نتایج جستجو Windows PowerShell  را کلیک کنید. راست کلیک کرده و گزینه Run as Administrator را انتخاب کنید. این امر تضمین می کند که شما بر کل سیستم کنترل دارید.

استفاده از PowerShell برای حذف  Bloatware یا برنامه های از پیش نصب شده ویندوز
استفاده از PowerShell برای حذف  Bloatware یا برنامه های از پیش نصب شده ویندوز

در مرحله بعد ، باید تصمیم بگیرید که چه چیزی را حذف کنید. دستورات PowerShell می توانند هر بسته ای از پخش کننده موسیقی Zune گرفته تا Bing Health and Fitness تا ماشین حساب مایکروسافت ویندوز را حذف کنند.

پنهان کردن برنامه ها با دستور “Remove-AppxPackage” در ویندوز 10

با استفاده از دستور Remove-AppxPackage در پاورسل هر برنامه ای را که تایپ کنید پنهان خواهد شد:

Get-AppxPackage -name "Microsoft.ZuneMusic" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.Music.Preview" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.XboxGameCallableUI" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.XboxIdentityProvider" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.BingTravel" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.BingHealthAndFitness" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.BingFoodAndDrink" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.People" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.BingFinance" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.3DBuilder" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.WindowsCalculator" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.BingNews" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.XboxApp" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.BingSports" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.WindowsCamera" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.Getstarted" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.Office.OneNote" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.WindowsMaps" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.MicrosoftSolitaireCollection" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.MicrosoftOfficeHub" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.BingWeather" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.BioEnrollment" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.WindowsStore" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.Windows.Photos" | Remove-AppxPackage
Get-AppxPackage -name "Microsoft.WindowsPhone" | Remove-AppxPackage

پنهان کردن یک برنامه از پیش نصب شده این مزیت را دارد که بدون حذف آن از سیستم ، آن را از دید شما پنهان می کند. پس از این کار  متوجه شدید که به برنامه نیاز دارید ، می توانید آن را بازگردانی کنید.

پاک کردن نرم افزارهای از پیش نصب شده  ویندوز 10 با DISM

آیا واقعاً می خواهید با استفاده از PowerShell همه نرم افزارهای پیش فرض و از پیش نصب شده را از سیستم خود حذف کنید؟ برای این کار شما می توانید از یک خط فرمان متفاوت به نام DISM بهره ببرید.

DISM  مخفف عبارت Deployment Imaging Service and Management است. فرمان DISM نسبتاً توانمند است و می تواند به طرق گوناگونی برای سرویس دهی به سیستم ویندوز مورد استفاده قرار گیرد. در این مورد ، ما از آن برای حذف برنامه های اضافی از سیستم شما استفاده خواهیم کرد.

حذف برنامه ها نسبت به مخفی کردن آنها کمی متفاوت است. ابتدا ، با استفاده از دستور زیر همه bloatware یا نرم افزارهای از پیش نصب شده سیستم را ببینید:

DISM /Online /Get-ProvisionedAppxPackages | select-string Packagename

اکنون باید یک لیست کامل از برنامه های نصب شده را مشاهده کنید. اکنون می توانیم از این لیست برای حذف آنچه می خواهیم استفاده کنیم. برای حذف آنها ، از دستور زیر استفاده کنید:

DISM /Online /Remove-ProvisionedAppxPackage /PackageName:PACKAGENAME

همانطور که می بینید ما حذف بسته Microsoft Zune Video را انتخاب کرده ایم. هنگامی که عملیات با موفقیت به پایان رسید ، باید دستگاه خود را دوباره راه اندازی یا ریستارت کنید تا دستور وارد شده تکمیل و اثر بخش شود.

حذف با استفاده از  Windows10Debloater PowerShell Script

Windows10Debloater  یک اسکریپت PowerShell است که توسط Sycnex توسعه یافته است وتقریباً هر بسته اضافی ویندوز 10 را از سیستم عامل حذف می کند. با این حال ، برنامه هایی را که ممکن است برای شما مفید باشند ، مانند TuneInRadio ، PowerBI  یا برنامه Windows Netflix را هم حذف می کند.

می توانید Windows10Debloater را در GitHub (همراه با لیست کامل برنامه های حذف شده) پیدا کنید.

در صفحه GitHub ، روی دکمه سبز کلیک کنید. از منوی کشویی Download ZIP را انتخاب کنید. هنگام بارگیری بایگانی ، راست کلیک کرده و از ابزار دلخواه خود برای استخراج پوشه ها استفاده کنید.

دو نسخه از اسکریپت اصلی وجود دارد:

  • Windows10Debloater: این نسخه بدن رابط گرافیکی.
  • Windows10DebloaterGUI: این نسخه دارای GUI اولیه با چند گزینه حذف و همچنین گزینه های Revert Changes است.

یکی از این اسکریپت ها را انتخاب کنید و آن را با PowerShell اجرا کنید. اسکریپت PowerShell فرآیندی را که در قسمت قبل طی کرده اید ، خودکار می کند. همچنین به عنوان یک امتیاز ، ورودی های مربوط به رجیستری ویندوز را برای برنامه های bloatware  پس از کار پاکسازی، حذف می کند.

حذف با استفاده از  Windows10Debloater PowerShell Script

در مورد حذف برنامه هایی که می خواهید نگه دارید ، دو گزینه دارید. یکی این است که به بخش های پیشین برگردید و دستی bloatware را حذف کنید. مورد دیگر این است که پس از اجرای اسکریپت ، هر برنامه ای را دوباره فعال و نصب کنید.

چرا برنامه های Bloatware ویندوز 10 را حذف می کنیم؟

در حالی که نرم افزار ویندوز 10 فضای فیزیکی زیادی را اشغال نمی کند بهتر است بدانید که پاکسازی آنها  بیشتر در مورد کنترل سیستم شما به ویژه پیش از استفاده از یک کامپیوتر تازه می باشد. بسیاری برنامه های پیش فرض موجود در ویندوز را به در نخور می دانند این در حالی است که برخی از آنها ممکن است کارامد باشند.

به هر نحوی که احساس می کنید ، اکنون ابزارهایی دارید که خودتان می توانید هر تکه از ابزارهای ضد نفخ را حذف کنید. خوشحال می شود محو شود.

منبع
makeuseof

vala

وبسایت آموزشی روشتک در زمینه فناوری های نوین در پایان تابستان سال 2017 میلادی توسط علی عباسی دانشجوی رشته اینترنت و شبکه های گسترده بنیان گذاشته شد که در آغاز برای او تا اندازه ای این کار جنبه سرگرمی داشت، اما رفته رفته و با کار پیوسته، این وبسایت هم اکنون رویه ای جدی تر از پیش به خود گرفته است تا در زمینه آموزش و فناوری های نوین همراهی خوب برای شما باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا