how toویندوز

افزایش سرعت ویندوز 10 با 16 روش متفاوت

به این آموزش امتیاز دهید
[کل: 0 میانگین: 0]

افزایش سرعت ویندوز 10 با 16 روش متفاوت

بهبود ویندوز 10 برای عملکرد سریعتر کار سختی نیست. شما تنها به چند نکته و ترفند ساده نیاز دارید. در این نوشتار 15 روش افزایش سرعت و بهبود عملکرد ویندوز 10 را به شما نشان می دهیم پس با ما همراه باشید.

مهمترین بخش ها برای کار برای سریعتر کردن ویندوز 10

سه دسته بندی برای بهینه سازی عملکرد ویندوز 10 وجود دارد:

 1. بهینه سازی سیستم عامل
 2. پیشرفتهای نرم افزاری
 3. جایگزینی یا حذف برنامه

در حالی که ارتقاء سخت افزار نیز کارامد می باشد اما خرید آیتم هایی مانند RAM یا هاردهای SSD ، هزینه سنگینی دارد ، بنابراین اگر از آنها صرف نظر کرده اید بیایید تا موثرترین روشهای افزایش سرعت ویندوز 10 را ببینیم.

پیشنهادی: مگاهنگ مجله بررسی و پخش همزمان آهنگ با متن و معنی مجله مگ آهنگ

روشن کردن حالت Game Mode یا بازی

واپسین نسخه ویندوز 10 ، Creators Update ، ویژگی تازه ای به نام Game Mode را افزوده است. متأسفانه هیچ راهی برای فعال نمودن همیشگی Game Mode در کار نیست ، اما می توانید با فشار دادن کلیدهای Windows + G آن را فعال کنید. با این حال می باید پیشتر این ویژگی را فعال کنید.

برای فعال کردن حالت بازی (فقط در Windows 10 Creators Update موجود است) به مسیر Settings > Gaming بروید و گوک (toggle – سوئیچ) روبروی گزینه Game Mode را کلیک کنید تا On و روشن شود.

روشن کردن حالت Game Mode یا بازی

البته این ویژگب تنها برای بازی ها استفاده می شود ، اما می توانید هر زمان که نیاز به افزایش سرعت داشتید آن را فعال کنید. اگر برنامه های پس زمینه بساری دارید که منابع شما را به شدت کاهش می دهند، فعال کردن Game Mode گزینه ای مناسب می باشد.

شوربختانه Game Mode عملکرد بازی را تنها چند درصد بهبود می بخشد.

با این حال ممکن است برخی از شما افزایش عملکرد بهتری را نسبت به دیگران تجربه کنید. کاهش شمار برنامه های پس زمینه ممکن است عملکرد شما را در جایی که هیچ ترفند دیگری کمک نمی کند ، بهبود بخشد. از نگر تئوری ، حالت بازی می تواند در هر برنامه ای که از شتاب GPU استفاده می کند کارامد باشد. شاید بد نباشد آن را در Adobe Premiere بیازمائید.

افزایش سرعت ویندوز 10 با خاموش کردن جلوه های ویژه یا Visual Effects

غیرفعال کردن جلوه های ویژه ویندوز راه آسان و بسیار مناسب برای افزایش سرعت ویندوز 10 می باشد. برای این کار گام های زیر رادنبال کنید:

 • به مسیر System > Advanced system settings بروید.
 • از میان تب ها یا زبانه های بالا گزینه Advanced را برگزینید.
 • در زیر بخش Performance گزینه Settings را انتخاب کنید.
 • سپس برای خاموش کردن جلوه های دیداری دکمه رادیویی Adjust for best performance را کلیک کنید.

خاموش کردن جلوه های ویژه یا Visual Effects

به نظر می رسد غیرفعال کردن جلوه های بصری در برخی سیستم عامل ها تأثیر زیادی دارد ، به ویژه در رایاندورها یا همان کامپیوترهای قدیمی. از جنبه منفی ، اوضاع به این خوبی نخواهد بود. سفارش می کنیم که ویژگی Smooth edges of screen fonts را غیرفعال نکنید تا خوانش متن برای شما دشوار نشود.

افزایش سرعت پردازنده در ویندوز

ویندوز دارای سه تنظیم پیش فرض برای افزایش فرکانس پردازنده است. سه تنظیم پیش فرض عبارت است از Balanced ، High Performance و Power Saver که گاهی اوقات تنظیمات پیش فرض تولید کنندگان برنامه های سفارشی را می توان در آن دید.

، High Performance و Power Saver

در لپ تاپ ها بطور معمول تنظیم پیش فرض Balanced یا Power Saver عملکرد مناسبی را ارائه می دهد اما تنظیم High performance می تواند با وجود مصرف بیشتر شارژ باتری سرعت لپ تاپ را افزایش دهد، پس به دلیل مصرف بالای انرژی شاید این گزینه برای رایاندورهای رومیزی مناسب تر باشد. با رفتن به بخش Power Options در کنترل پنل ، می توانید تنظیمات خود را تغییر دهید.

خاموش کردن برنامه های Auto-Start در هنگام بالا آمدن ویندوز

وقتی برنامه ای را نصب می کنید ، گاهی اوقات آن برنامه می کوشد تا بی سر و صدا در پس زمینه زمین ویندوز ران باشد. چنین چیزی تنها در برنامه های انگشت شماری می تواند بازده داشته باشد اما با افزایش شمار برنامه هایی که خودکار روشن می شوند و در پس زمینه ویندوز کار می کنند، سرعت کامپیوتر شما کاهش می یابد.

رهایی از دست نرم افزارهای کار کاملا ضروری در ویندوز است. خوشبختانه ویندوز کار خاموش کردن برنامه های auto start را اسان نموده است. برای این کار می توانید گام های زیر را دنبال کنید:

 • کلید میانبر Ctrl + Shift + Esc را فشار دهید تا وارد Task Manager ویندوز شوید.

زبانه Startup را از بالای پنجره انتخاب کنید.از زبانه Startup ، می توانید بیشتر برنامه های راه اندازی خودکار را حذف کنید.بیشتر برنامه های موجود نیازی به اجرا در پس زمینه ندارند مگر اینکه از پیش در رایاندور شما نصب شده اند ( چنین برنامه هایی معمولا از نوع برنامه های پیش نصبی کارخانه ای هستند). شوربختانه ، برخی از برنامه ها در جاهای دیگر پنهان می شوند ، اما شما می توانید آنها را نیز پیدا کرده و پاک کنید.

بررسی اتصال اینترنت

یکی از بزرگترین دلایل کند شدن سرعت اینترنت، ارائه دهنده سرویس اینترنت شما نیست و در واقع مشکل از اتصال Wi-Fi اینترنت شماست. برای نمونه اگر در یک در یک مجتمع آپارتمانی زندگی می کنید با توجه به مواردی همچون تراکم کانال و همپوشانی سیگنال های Wi-Fi، دریافت یک سیگنال پایدار، دشوار است.

خوشبختانه بیشتر روترها دو ویژگی را ارائه می دهند که می تواند سرعت و ثبات اتصال شما را بهبود بخشد. شما همچنین می توانید از اتصال سیمی استفاده کرده یا کانال روتر خود را تغییر دهید.

پیکربندی اتصال سیمی ساده است: فقط یک کابل اترنت بخرید و آن را وصل کنید. تغییر کانال روتر ، در حالی که آسان است ، نیاز به توضیح بیشتری دارد. برای همین نخست از ابزار Microsoft’s Wi-Fi analyzer برای تعیین اینکه کدام کانالها برای رایاندور (کامپیوتر – rayandor) بهتر می باشد استفاده کنید و دوم  برای تغییر کانال وارد تنظیمات روتر خود شوید.

بخش Windows Update را مدیریت کنید

Windows Update وقتی در پس زمینه اجرا می شود از منابع شما به شدت استفاده می کند. شما این امکان را دارید تا آپدیت ویندوز را به گونه ای  پیکربندی کنید که تنها در زمان های خاص اجرا شود. برای نمونه، هنگامی که دستگاه کار نمی کند. این بدان معناست که دیگر در حین انجام یک کار مهم ویندوز شما ریستارت نمی شود.

تغییر ساعات فعالیت

برای پیکربندی Windows Update جهت اجرا در ساعات مشخص گام های زیر را دنبال کنید:

  • عبارت Windows Update settings رادر نوار جستجوی Windows تایپ کنید و ابزار پیکربندی را اجرا کنید.
  • در زیر عنوان Update settings گزینه Change active hours را انتخاب کنید.
  • با کلیک بر روی Change Active Hours می توانید ساعات فعال بودن را با این منو تغییر دهید. ما سفارش می کنیم آن را به یک دوره زمانی که کامپیوتر روشن است و استفاده ای از آن نمی شود تغییر دهید.این تنظیم، تنها زمان هایی را که طی آن Windows به طور خودکار به روزرسانی ها را نصب می کند، محدود می نماید. Windows Update همچنین در ساعات تعیین شده کار دانلود را انجام می دهد.
   |

   15 روش افزایش سرعت و بهبود عملکرد ویندوز 10
   15 روش افزایش سرعت و بهبود عملکرد ویندوز 10

اتصال اینترنت خود را روی Metered تنظیم کنید

اگر اتصال Wi-Fi با پهنای باند محدود دارید ، Windows Update می تواند با دانلود به روزرسانی ها در پس زمینه ، روی عملکرد اینترنت شما تأثیر بسزایی بگذارد.

با تنظیم اتصال به Metered می توانید از این مشکل پیشگیری کنید. با این کار Windows Update غیرفعال می شود ، اگرچه ممکن است برخی از بسته های امنیتی همچنان دانلود شوند.

  • Settings Windows را با استفاده از کلید میانبر Windows+i باز کنید.
  • به مسیر Network & Internet> Wi-Fi بروید.

شبکه ای را که هم اکنون به آن متصل هستید برگزیده و در مسیر Metered connection > Set as metered connection آن را On یا روشن کنید.

اتصال اتصال اینترنت خود را روی Metered تنظیم کنیداینترنت خود را روی Metered تنظیم کنید
اتصال اتصال اینترنت خود را روی Metered تنظیم کنیداینترنت خود را روی Metered تنظیم کنید

ویژگی نمایه سازی یا Indexing ویندوز 10 را خاموش کنید

 • Index را در در نوار جستجوی ویندوز تایپ کرده و بر روی گزینه Indexing کلیک کنید.
 • در پایین منو روی Modify کلیک کرده و تیک چک باکس های نمایش داده شده را بردارید.

هنگامی که یک فایل را جستجو می کنید ، اگر Indexing را فعال کرده اید ، Windows همه فهرستهای رایاندور شما را اسکن نمی کند و در واقع یک بخش متنی از موارد ذخیره شده در رایانه شما می سازد. این کار به طور چشمگیری سرعت جستجوی فایل را بهبود می بخشد.

ویژگی نمایه سازی یا Indexing ویندوز 10 را خاموش کنید
ویژگی نمایه سازی یا Indexing ویندوز 10 را خاموش کنید

اما در نیمی از کامپیوترهای (رایاندورهای) اخیر، بهتر است نمایه سازی را خاموش نکنید. زیرا فایده کمی دارد حتی در یک کامپیوتر مدرن ، خاموش کردن ویژگی نمایه سازی ویندوز 10 ، جستجوهای درایو ذخیره سازی شما را به میزان قابل توجهی کند می کند. از سوی دیگر ، اگر شما دارای یک کامپیوتر بسیار قدیمی هستید ، خاموش کردن نمایه سازی جستجو به عملکرد سیستم شما کمک می کند.

نرم افزار افزایش سرعت ویندوز 10 Storage Analyzers و Disk Cleaning

هر دو نوع هارد Solid State Drive (SSD) و (HDD) Hard Disk Drives هنگام دانلود بیش از حد داده ها کند می شوند. فناوری هر دو نوع درایو برای عملکرد مطلوب بهتر استحدود 50 درصد گنجایش اصلی خود راداشته باشند و البته داشتن گنجایش 25 درصدی نیز در عملکردشان موثر است.

15 روش افزایش سرعت و بهبود عملکرد ویندوز 10
15 روش افزایش سرعت و بهبود عملکرد ویندوز 10

یکی از بهترین برنامه ها برای پاکسازی هارد  WinDirStat است. WinDirStat کاملاً رایگان ، منبع باز است و در دو نسخه نصب شده و portable موجود است.

بارگیری: WinDirStat برای Windows (رایگان)

برنامه RAM Drive

از میان همه برنامه هایی که ادعا می کنند عملکرد ویندوز را بهبود می بخشند ، هیچ برنامه ای بهتر از RAM Drive این کار را انجام نمی دهد. برنامه RAM Drive با استفاده از RAM فیزیکی یک درایو مجازی می سازد که بسیار سریع است. سپس کاربران نرم افزارهای ضروری را به دیسک RAM منتقل می کنند که منجر به افزایش سرعت می شود.

برنامه RAM Drive
برنامه RAM Drive

با این حال ، ما استفاده از RAM Drive را تنها به کسانی سفارش می کنیم که می خواهند عملکرد یک برنامه را بهبود بخشند. مهمترین نمونه های نرم افزاری که از دیسک های RAM بهره می برند عبارتند از Photoshop ، مرورگرها و نرم افزارهای ویرایش ویدئو.

بیایید روش کار دیسک RAM با مرورگر Chrome را بررسی کنیم. نخست ، سفارش می کنیم حداقل 1 گیگابایت رم آزاد داشته باشید. در حالت ایده آل ، کاربران باید دستکم 8 گیگابایت RAM برای سیستم 64 بیتی و دستکم 4 گیگابایت RAM در سیستم 32 بیتی داشته باشند. اما با مقدار کمتری نیز می توانید کارتان را انجام دهید.

نرم افزارهای RAM Drive  فراوانی را می توان یافت که شاید محبوب آنها SoftPerfect RAM Disk  که رایگان هم نیست.

با این حال برای انجام یک تست می توانید ، RamDisk DataRAM را امتحان کنید. حجم نسخه رایگان محدود به 1 گیگابایت است. اما اگر شما دارای یک سیستم مبتنی بر AMD هستید ، در عوض حداکثر 4 گیگابایت را پشتیبانی می کند.

روش پیکربندی RAM Drive

روش پیکربندی RAM Drive

راه اندازی دیسک رم تنها نیاز به بارگیری و نصب نرم افزار دارد. پس از اجرای نرم افزار ، باید آن را با گزینه های زیر پیکربندی کنید:

حداکثر اندازه دیسک RAM را انتخاب کنید که حدود 1 گیگابایت است. می توانید از هر اندازه ای استفاده کنید اما ظرفیت کوچکتر کاربرد آن را محدود می کند.

چک باکس Set Disk Label را تیک بزنید. به این ترتیب ، در مرحله بعد می توانید دیسک را شناسایی کنید. سپس Start RAMDisk را انتخاب کنید. مرورگر خود را برای خواندن و نوشتن فایل های حافظه پنهان دیسک RAM پیکربندی کنید.

روی میانبر مرورگر خود راست کلیک کرده و Properties را انتخاب کنید. ویندوز 10 دسترسی به میانبر مرورگر را بیش از پیش آسان می کند. می توانید این کار را مستقیماً از بخش taskbar انجام دهید.

از Properties ، زبانه Shortcut را انتخاب کنید. سپس در قسمت Target: text input ، کد زیر را به انتهای متن اضافه کنید ، جایی که “R” همان دیسک RAM شماست:

–disk-cache-dir = R: \

خط کامل کد باید چیزی شبیه به این باشد:

“C: \ Program Files (x86) \ Google \ Chrome \ Application \ chrome.exe” –disk-cache-dir = R: \

بسته به پیکربندی Chrome ، ممکن است کد شما متفاوت باشد.

در نهایت ، OK را انتخاب کرده و مرورگر خود را دوباره راه اندازی کنید. از این پس ، Chrome فایل های حافظه پنهان را روی دیسک RAM می خواند و write می کند.

15 روش افزایش سرعت و بهبود عملکرد ویندوز 10
15 روش افزایش سرعت و بهبود عملکرد ویندوز 10

یکی از بزرگترین کاستی ها RAM Drive  ها این است که می توانند خاموش شدن کامپیوتر شما را کندتر کنند. و از آنجا که در پس زمینه کار می کنند ، رایانه های قدیمی ممکن است سربار افزوده را به خوبی مدیریت نکنند.

دانلود: DataRAM RamDisk | Windows (Free)

اسکنر بدافزار یا Malware

بیشتر مشکلات عملکردی کامپیوترها از برنامه های مخرب ناشی می شوند که در پس زمینه اجرا می شوند. برخی از بهترین اسکنرهای بدافزار رایگان موجود عبارتند از Malwarebytes ، SuperAntiSpyware و ClamWin و CCleaner.

Registry Cleaner

رجیستری ویندوز دارای تمام تنظیمات برای ویندوز و سایر برنامه ها است. نصب نرم افزار ها باعث تغییر رجیستری می شود. با این حال ، گاهی اوقات وقتی برنامه ای را پاک می کنید ، نمی تواند این تغییرات را حذف حذف کنید.با گذشت زمان ، هزاران هزار اصلاح رجیستری عملکرد سیستم را کند می کند. یک پاک کننده رجیستری این تغییرات برنامه ها را می تواند حذف کند.

با این حال ، گاهی اوقات پاک کننده های رجیستری بخ جای حل مشکل، مشکلات بیشتری را پدید می آورند و این در حالی است که شاهد بهبود چندانی در عملکرد ویندوز هم نخواهید بود ، در بیشتر موارد ، احتمالاً پس از اجرای پاک کننده رجیستری ، عملکرد سیستم عامل بدتر از پیش می شود.بهترین برنامه برای پاکسازی رجیستری شما CCleaner است. با این حال ، Piriform ، سازنده CCleaner ، با کار گذاری نقض امنیتی در این برنامه باعث شد که به هکرها بتوانند کد های مخرب را در دو نسخه CCleaner قرار دهند. محصولات فعلی CCleaner حاوی بدافزار نیستند.

افزایش سرعت ویندوز 10 با حذف برنامه های بد

بسیاری از کاربران نرم افزارهای وحشتناکی را نصب می کنند و گمان می کنند به آن نیاز دارند و جالب است که بیشتر اوقات برنامه کند کنند ویندوز یک برنامه بالقوه ناخواسته (PUP) است که سرعت رایانه شما را کند می کند.

نرم افزارهای PDF readers ، music and video players ، browsers و BitTorrent می توانند از جمله بدترین برنامه ها باشند که خوشبختانه جایگزین های بسیار نیز دارند. پس ابتدا نرم افزار را حذف کرده و دوم ، برنامه بهتری را نصب کنید.

در اینجا چند گزینه جایگزین وجود دارد که می توانید در نظر بگیرید.

Sumatra PDF Reader
پخش کننده ویدئو VLC
Google Chrome یا Mozilla Firefox
QBittorrent

Bloatware یا برنامه های از پیش نصب شده کارخانه ای را از ویندوز 10 حذف کنید

آخرین نسخه ویندوز دارای شمار مسخره ای از برنامه های از پیش نصب شده است. همه این برنامه ها مفید نیستند. و شاید بهتر برنامه های Bloatware یا از پیش نصب شده ویندوز 10 را پاک کنید.

افزایش سرعت ویندوز 10 با حذف برنامه های پیش فرض و از پیش نصب شده

شوربختانه جدای از برنامه های از پیش نصب شده کارخانه ای آخرین نسخه ویندوز دارای شمار مسخره ای از برنامه های از پیش نصب شده است. همه این برنامه ها مفید نیستند. و شاید بهتر باشد که آنها را پاک کنید.

در این میان برنامه Windows 10 Default App Remover 1.2  می تواند برنامه های پیش فرض ویندوز 10 را حذف کند. در این برنامه به سادگی روی نام برنامه ای که می خواهید پاک کنید کلیک کرده و حذف آن را تائید نمائید. جالب است 10AppsManager به شما این امکان را می دهد که برنامه پاک شده را دوباره نصب کنید.

برنامه های پیش فرض ویندوز 10 را حذف کنید

استفاده از اکستنشن ها برای افزایش سرعت load شدن صفحات

user-agent-switcher می تواند زمان بارگذاری وب سایت را بهبود بخشد.

اکستنشن یوزر ایجنت به سرور اجازه می دهد بداند که دستگاهی که با آن در اینترنت هستید، یک رایانه رومیزی سریع است یا یک دستگاه موبایل کند!! اگر سروری می داند که از رایانه یا لپ تاپ استفاده می کنید ، معمولاً کد تبلیغاتی و جلوه های بصری بیشتری را بارگذاری می کند. به عبارت دیگر ، نسخه کندتر یک صفحه وب را دریافت می کنید.

با استفاده از یوزر ایجنت می توانید به وب سایت بگویید که نسخه سریع تری از صفحه آن را در اختیار شما قرار دهد. این ترفند در همه وب سایت ها کار نمی کند اما به طور کلی عملکرد را بهبود می بخشد. متأسفانه ، گاهی اوقات می تواند رفتارهای عجیبی در برخی از وب سایت ها به نمایش بگذارد.

افزایش سرعت ویندوز 10 با خاموش کردن ویژگی Animation

ویندوز 10 دارای افکت پویانمایی یا انیمییشن و نیز fading یا محوسازی است که چشمان کاربر از دیدن آن لذت می برد اما همین افکت با افزودن کمی درنگ و تاخیر به عملگرهای رایانتور شما می تواند زمینه ساز کندی آن شود. از این روی برای داشتن تجربه ای دلپذیر شاید بهتر باشد که پویا نمایی یا Animation ویندوز را غیرفعال کنیم. در این آموزش می خواهیم روش افزایش سرعت ویندوز 10 با خاموش کردن ویژگی Animation را به شما نشان دهیم پس با ما همراه باشید.

نوشتار پیوسته: افزایش سرعت ویندوز 11 با خاموش کردن ویژگی Animation

چگونه افکت پویانمایی یا Animation را در ویندوز 10 غیرفعال و خاموش کنیم؟

 1. برای خاموش کردن ویژگی Animation، نخست در ویندوز 10 به بخش Settings یا تنظیمات بروید. برای این کار می توانید کلید میانبر Windows+i را روی کیبورد دهید و یا اینکه پس از کلیک منوی Start آیکون چرخ دنده را در سمت چپ کلیک کنید.
 2. هنگامی که پنجره Windows Settings نمایان می شود گزینه Ease of Access را کلیک کنید.
  افزایش سرعت ویندوز 10 با خاموش کردن ویژگی Animation
 3. در بخش Ease of Access را کمی به پایین بپیمائید و در زیر عنوان Simplify and Personalize Windows گوک (toggle – سوئیچ) روبروی Show Animations in Windows را کلیک کنید تا تبدیل به Off شود و این ویژگی غیرفعال شود.
  Show Animations in Windows
  Show Animations in Windows

پس از آن اگر پنجره ویندوز خود را کِهتُمان یا مِهتُمانید (مینیمایز یا مکسیمایز کنید) دیگر اثری از پویا نمایی نمی بینید. این همه آن چیزی بود که نیاز به تغییرش داشتید، پس از آن همه تغییرات، خودکار، ذخیره خواهد شد. برای فعال کردن دوباره ویژگی Animation در ویندوز 10 می توانید به مسیر Settings > Ease of Access و سوئیچ روبروی Show Animations in Windows را کلیک کنید تا فعال شود.

منبع
makeuseof

vala

وبسایت آموزشی روشتک در زمینه فناوری های نوین در پایان تابستان سال 2017 میلادی توسط علی عباسی دانشجوی رشته اینترنت و شبکه های گسترده بنیان گذاشته شد که در آغاز برای او تا اندازه ای این کار جنبه سرگرمی داشت، اما رفته رفته و با کار پیوسته، این وبسایت هم اکنون رویه ای جدی تر از پیش به خود گرفته است تا در زمینه آموزش و فناوری های نوین همراهی خوب برای شما باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا